Kniha Hovno hoří (Petr Šabach)

Kniha Hovno hoří (Petr Šabach)

Kniha Hovno hoří (Petr Šabach) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Hovno hoří (Petr Šabach)
  • Elérhető fájlok: Kniha Hovno hoří (Petr Šabach).pdf, Kniha Hovno hoří (Petr Šabach).epub, Kniha Hovno hoří (Petr Šabach).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Hovno hoří

kniha od: Petr Šabach

Další vydání populární knížky, v níž autor ve třech povídkách s neodolatelným humorem a nadhledem vykresluje rozdíly mezi mužským a ženským nazíráním na svět.

Povídky, Literatura česká
Vydáno 2005 , Paseka více informací.

Komentáře (139)

Kniha Hovno hoří

Po knížce jsem sáhla, protože jsem chtěla poznat pramen pr film Pelíšky, ale zklamala mne. Tak mám aspoň splněn bod letošní výzvy – kniha s obálkou, která se mi nelíbí.

Tato povídková kniha s rozpustilým názvem mě nezklamala. Je to něco trochu jiného než film Pelíšky, který je má srdcovka, ale líbilo se mi to. Povídky jsou nenáročné, úsměvné počtení o době nedávno minulé, které pobaví.

tak pobavila som sa, ale asi preto, že som si hneď pri opise predstavila film Pelíšky a Pupendo.

Na tuto knihu asi brzo zapomenu, ale bylo příjemné si oživit scény z filmů, které se knihou inspirovali.Nebo sledovat, jak autor líčí rozdíly mezi mužem a ženou a z toho vzniklé lehce humorné situace.

Knihu jsem si přečetla hlavně díky tomu, že jsem se dozvěděla, že knihou byl inspirován film Pelíšky. A možná právě proto jsem měla od knihy možná příliš velká očekávání, které se bohužel nenaplnily a kniha byla pro mě spíše zklamáním.
Soubor povídek se mi zdál jako nějaká slátanina příběhů, které se někomu během života přihodily. Pár momentů bylo vtipných, ale zbytek spíše takový průměr.
Kniha se nečetla špatně, ale existují i lepší.
3/5

Knihu jsem četla k vůli čtenářské výzvě.

Svižné, vtipné, čtivé. Povídky, které čtenáři stoprocentně zvednou náladu a obzvláště pasáže, které známe z filmu Pelíšky.

Oddechová kniha, která se dá přečíst za chvíli. Každopádně nebýt maturity jako formy motivace k dočtení, knihu bych možná bohužel nedočetla. První dvě povídky se mi líbily, třetí už tolik ne. Děj třetí povídky vás nijak nenutí pokračovat ve čtení. Místy opravdu vtipné, pak zase dlouho nic.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Šabach Petr (*23.08.1951 – †16.09.2017)

Hovno hoří

Hovno hoří je považováno za úspěšné dílo Petra Šabacha, jednoho z nejznámějších současných českých prozaiků. Knížka obsahuje celkem tři povídky, které mají společné téma – vztahy mezi mužem a ženou a jejich rozdílné vnímání okolního světa.

Petr Šabach je současný český novinář a prozaik proslavený zejména knihou Jak potopit Austrálii, odkud pochází jeho nejznámější povídka Šakalí léta, která byla úspěšně převedena do filmu. Píše novelistickou prózu, tíhne k osobní vypravěčské pozici, autobiografickým motivům a k nostalgickému ladění. Tuto knihu jsem si vybral, protože jsem se u žádné jiné tolik nepobavil a také mě zaujalo její skvělé filmové zpracování. V Hovno hoří je popisován život obyčejných lidí, jejich problémy na poli rodinném, doba, ve které žijí, a hlavně život, kde se neustále střetávají cesty mužů a žen.

Je zde pohled autora, tedy muže, a povídky jsou protkávány připomínkami jeho ženy Anny, která sloužila jako předloha k jedné z hlavních postav. Kniha se dělí do tří částí: Sázka, Bellevue (krásná vyhlídka) a Voda se šťávou.

V Sázce autor vypráví o tom, jak jednou seděl v hospůdce, kde se kochá pohledem na dva staré dědečky, kteří se neustále hádají a chtějí si něco dokazovat. Po předvedení, že medvěd kodiak může mít tři metry a poté, co jeden z nich vydrží dvě minuty pod vodou, odcházejí z hospody jako největší přátelé.
Bellevue popisuje neobyčejný den obyčejných lidí, kteří bydlí v krásném domě s vyhlídkou, kde se odehrávají příběhy kováře a jeho ženy, jeho dvou synů, dcery a dědečka.
Pro maminku je to další ze stereotypních dnů, ale kováři tak nepřijde, protože musí okovat koně, jehož se bojí. Starší syn přemýšlí nad svými problémy týkajících se dívek, mladší syn se vyrovnává s tím, že se stále ve třetí třídě počůrává, malou holčičku trápí to, že ji nikdo neposlouchá a dědečka močové kameny.
V kapitole Voda se šťávou je popisován život malého kluka, jenž postupně dospívá v mladého muže. Petr je oddaným pionýrem, snaží se poslouchat svého otce straníka, ale postupem času zjišťuje, že strana není to, co by mělo navždy patřit do jeho života. V pubertě se začíná bouřit. Nechá si narůst dlouhé vlasy a změní se i jeho postoje a názory ke světu, které mu částečně pomáhá dotvářet jeho starší bratr (flákač a žrout jablek). Jeho život stále ovlivňuje dlouhovlasá Andulka s velkýma hlubokýma očima, které ho navždy uchvátily.
Andulka postupem času zjišťuje, jak to s ní je v životě, kde má své místo, jak zapůsobit na ostatní, aby dostala to, po čem nejvíce touží. Dospívá v krásnou ženu se stále stejnýma hlubokýma hnědýma očima, které měla už i ve svém raném věku jako roztomilá Andulka. Anička je člověk s neustálou potřebou pomáhat, jako malá dostala od svého tatínka panenku, tedy spíše mrkacího černouška, ale přesto byla velmi šťastná. Začala se o něj starat, převlékala ho do různých oblečků, vrtala mu zoubky a nahrazovala je plombami z mouky a vyvrtala mu dírku do bříška, aby se mohl počůrat a ona mu mohla vyhubovat. S Petrem se poprvé setkali po maturitě a po šesti letech chození se vzali, aby ho mohla navždy opečovávat.

Četl jsem od Šabacha i jiné tituly jako Opilé banány, Zvláštní problém Františka S. nebo Občanský průkaz. Téma zůstává stále stejné, autor se snaží ve svých knihách zavzpomínat na dobu, kdy byl mladý a musel snášet mnoho rozmarů tehdejšího režimu, ale nezapomíná na humor, jenž nechybí v žádné jeho knize, na hospody, kamarády, ale především na ženy, které má tolik rád. Ve srovnání s filmem, kde je divákovi více předkládán obraz tehdejšího režimu, Šabach čtenáři ukazuje krásy života a především humor, který by měl každý hledat.

Petr Šabach

česká, 1951 – 2017 statistiky

Nová kniha

Literární svět Petra Šabacha je královstvím, ve kterém namísto trůnu stojí hospodská židle, okolo stolu sedí štamgasti a rytířský řád se udílí za dobrý příběh. Na život s. detail knihy

Populární knihy

Komentáře (8)

Ó pan Šabach je geniální humorista života pro mne:) Moc jsem toho nečetla od něho, ale filmy, které vznikly dle jeho povídek – Občanský průkaz třeba – jsou ty mému srdci nejmilejší :o)

Šabacha mám rád, predstavuje také to zdravé a presne namiešané spojenie intelektuálneho suchoprda, krčmového povaľača a sarkastického pozorovateľa.

V jeho poviedkach a novelách mi vždy rezonujú hašekovské, hrabalovské, ale aj svěrákovské charaktery a postavičky. Sú tak plastické, odkukané zo života, veľakrát odžité, odpočuté od hospodských a kaviarenských stolov – že ich nemožno nemať rád. A aj keď nejde o žiadnu sofistikovanú inteleguánsku literatúru s veľkým L, má o to väčšiu cenu lebo sa dostane k širšiemu obecenstvu.

Jeho príbehy sú obyčajné a fádne, ale podávané s nadhľadom, humorom, iróniou, no častokrát aj s nostalgiou, sentimentom, melanchóliou. Zuzka Navarová by o nich zaspievala, že sú “sladce-hořce-kyselé”. Pre mňa sú ako ŽIVOT.

Petr Šabach je dalším českým autorem, jehož knížky si vždy se zájmem ráda přečtu. Je zkušeným vypravěčěm, dobrým pozorovatelem, skvěle dovede vystihnout atmosféru předrevoluční doby u nás, má smysl pro detail, píše lehce a s laskavým humorem. Autor patří k mým oblíbeným spisovatelům.

"S jedním uchem naveselo a s druhým nasmutno." Poslední věta povídky
S jedním uchem naveselo ze souboru Miluj mě víc (https://www.databazeknih.cz/knihy/miluj-me-vic-40429 ).
Audioverze v podání Zdeňka Svěráka se neoposlouchá, stejně jako se neokoukají filmy podle předloh Petra Šabacha (Šakalí léta, Pelíšky, Občanský průkaz, Pupendo, U mě dobrý).
Kolem roku 2002 jsem četl několik Šabachových povídek a u některých jsem se hodně nasmál. Jeho styl vypravování je vtipný. V jednom rozhovoru vzpomínal, že se ho jako školáka nějaký soused zeptal, jestli je od Šabachů. Když přitakal, tak na něj (na dítě vojáka z povolání) soused plivl.

Petr Šabach je jednoduše můj autor. Žádný ze současných autorů nesvede napsat tak vtipnou, inteligentní a zároveň lidovou knížku, která se přečte jedním dechem a uvízne vám v hlavě jako tříska. Šabach se stal nosným pilířem i mojí diplomky, kterou jsem obhájil. Kdyby to byl nýmand, tak by mi práce asi neprošla 😉

Současnou českou literaturu příliš nemusím. Petr Šabach však patří mezi ty autory, které zbožňuji. Jeho díla sice nejsou naplněna hlubokými filozofickými citáty a skrytými hádankami/symboly, které rozluští pouze vášnivý čtenář postmoderny, pro milovníky humoru je to ale naopak požehnání. Neznám lepšího autora "oddechové" literatury.

od autora jsem četla pár knížek a musím říct, že i filmové zpracování jeho knih mě oslovilo.

Někdo ho má rád, obzvláště někteří lidi, co jsou "Hřebejkovsky ladění", protože podle jeho povídek a knížek natáčel Hřebejk filmy, pro mě je to průměrný autor.

Hovno hoří – rozbor díla k maturitě

Kniha: Hovno hoří

Přidal(a): Michaela

HOVNO HOŘÍ, 1994

Kulturní a literární kontext

1) umělecký směr: moderní česká literatura

2) literární kontext: Michal Viewegh ( Báječná léta pod psa ), Halina Pawlowská (Díky za každé nové ráno), Jáchym Topol (Anděl)

3) postoj ke skutečnosti: V knize je popisován život obyčejných lidí, jejich problémy na poli rodinném, doba, ve které žijí, a hlavně život, kde se neustále střetávají cesty mužů a žen.

4) východisko díla: Vzathy mezi mužem a ženou, rozdílné vnímání světa.

5) inspirace, cizí vliv: Autor se zabývá především rozdílem mezi pohlavími v uvažování a náhledu na život. Své hrdiny sleduje od útlého dětství až do dospělosti.

1) literární forma: próza

2) literární druh: epika

3) literární žánr: povídka

Charakteristika z hlediska autorského

1) zařazení do kontextu celé tvorby autora: raná tvorba autora, další díla: Jak potopit Austrálii, dále např. zfilmovaná povídka Šakalí léta, babičky, Opilé banány

2) autorský styl: Satira, ironie, nadhled, nostalgické ladění.

3) autorův vztah k tématu, prostředí, době, atd.: Je zde pohled autora, tedy muže, a povídky jsou protkávány připomínkami jeho ženy Anny, která sloužila jako předloha pro jednu z hlavních postav. Autobiografickým motivy.

1) jaká podoba národního jazyka je použita a proč: spisovná i nespisovná čeština, hovorová čeština

2) autorská řeč, řeč postav: poetika Petra Šabacha je občas hrubá a zemitá, přímá řeč, občasné užití vulgarismů, jazyk spisovný, srozumitelný, blízký běžnému čtenáři

3) umělecké prostředky – figura a trópy:

4) prostředky ironie a satiry: například v povídce Sázka autor vypráví o tom, jak jednou seděl v hospůdce, kde se kochá pohledem na dva staré dědečky, kteří se neustále hádají a chtějí si něco dokazovat. Po předvedení, že medvěd kodiak může mít tři metry a poté, co jeden z nich vydrží dvě minuty pod vodou, odcházejí z hospody jako největší přátelé.

V případě epiky a dramatu

1) dějová stavba díla: ich – forma, chronologicky řazený děj, dělení do 3 samostatných povídek ( Sázka, Bellevue (krásná vyhlídka), Voda se šťávou )

2) osobní zkušenost autora a její odkaz: Dílo odkazuje na běžné situace, jež nastávají v každodenním životě. Autor mohl mnohé z nich sám zažít.

3) prostředí, prostor děje: celý děj je vsazen do doby totality (50.léta), v malém městě

4) postavy: Anna – autorova žena, Anduka, Petr, Petrův bratr

Dojem na čtenáře

Kniha je čtivá, vtipná a poutavá. Líbil se mi nadhled autora i postav. Ironie a satira dodala dílu na vtipnosti.


Další podobné materiály na webu:

Hovno hoří – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Hovno hoří

Přidal(a): Jakub Slavíček

Autor

Petr Šabach se řadí mezi současné autory české literatury. Narodil se v Praze roku 1951, studoval gymnázium a poté vysokou školu na Filosofické fakultě Karlovy Univerzity. Pracoval jako metodik, noční hlídač, inventurník, odborný referent Galerie hlavního města Prahy, nyní vede semináře tvůrčího psaní. Dosud publikoval: Jak potopit Austrálii, Šakalí léta, Opilé banány, Občanský průkaz, Babičky.

Téma

Vztah mezi mužem a ženou a jejich rozdílné pohledy na svět, dospívání, život obyčejných lidí

Charakteristika

Prostředí: doba totality (50. léta), maloměsto

Postavy: Petr, Petrův bratr, Andulka, Anna

Děj

Kniha je rozdělena na tři části, povídky: Sázka, Bellevue (vyhlídka) a Voda se šťávou.

V Sázce vypráví autor o tom, jak jednou seděl v hospůdce a pozoroval dva starší muže, jak se neustále navzájem hecují. Jsou zde biografické prvky-muž, který to pozoruje je sám autor. Muži se nejprve přou o to, zda medvěd kodiak může měřit tři metry nebo ne. Zjišťují to tak, že jeden vleze druhému na záda, a ten značí velikost medvěda. Další výzvou je zadržování dechu, které jdou ověřit do hospodského dřezu, když se zrovna servírka nedívá. Povídka končí odchodem mužů z hospody, kdy odchází jako nejlepší přátelé, přestože na sebe celou dobu v hospodě měli narážky-ironie.

Bellevue v překladu krásná vyhlídka vypráví o neobyčejném dnu obyčejné rodiny. Děj se odehrává u jejich domu s krásnou vyhlídkou a popisuje jeden den rodiny čítající otce kováře, matku hospodyni, dva syny, dceru a dědečka. Pro maminku je to další stereotypní den, kdy peče kachnu pro svou rodinu, otec okovává koně, kterého se bojí a který ho na konci kopne, starší syn přemýšlí nad problémy s dívkami, mladší se vyrovnává s tím, že se stále ve třetí třídě počůrává, holčičku nikdo neposlouchá a dědečka chytnou močové kameny.

V povídce Voda se šťávou je popisován život malého kluka Petra, který postupně dospívá v muže a řeší problémy s tím spojené. Petr je pionýr, ve všem poslouchá svého otce straníka, ale později se s názory strany neztotožňuje. V pubertě se bouří, nechává si narůst vlasy, mění postoje a názory na svět, které z části ovlivňuje i jeho starší bratr flákač, velký čtenář a žrout jablek, který se neustále bouří proti otci komunistovi. Již od malička Petrův život silně ovlivňuje krásná, hnědooká Andulka, se kterou po maturitě začal chodit, a po šesti letech chození se vzali. Andulka už od mala měla sklon k tomu o někoho pečovat. Jako malá pečovala o dětskou panenku, které plombovala zuby a hubovala jí pokaždé, když do ní vyvrtala díru a prolila ji vodou (panenka se počůrala). Tuto péči později přenáší na manžela, když se o něj v manželství stará, například ho zachraňuje před paní z pojišťovny, když se snaží o malý pojišťovací podvod. V textu jsou kurzívou psané přímé autorovy vstupy-rozhovory s jeho manželkou Andulkou, mezitím co jí příběh vypráví.

Kniha byla zfilmována režisérem Janem Hřebejkem- Pelíšky. Kniha je čtivá, vtipné, rozsah je cca 130 stran. Film je sice výborný, ale knihu přesně nekopíruje.


Další podobné materiály na webu:

Kniha: Hovno hoří – Petr Šabach

Kniha: Hovno hoří
Autor: Petr Šabach

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


76%
5 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
76 % celkové hodnocení
5 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: PASEKA
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2019
Počet stran: 162
Rozměr: 18 cm
Vydání: Vydání třetí
Skupina třídění: Česká próza
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vázaná vazba
Datum vydání: 13.09.2019
ISBN: 9788076370104
EAN: 9788076370104

V první povídce se dočteme o jedné pochybné hospodské sázce. Druhá podává tragikomický obrázek rodiny, žijící na vesnici. Třetí povídka je životním příběhem chlapce, který vyrůstá v rodině socialismu oddaného otce, flegmatického staršího bratra, mladší sestry a hodné maminky. Konfrontace odlišného vidění skutečnosti se děje s humorem a nadsázkou, jedná se o typickou moderní prózu nezatěžovanou hlubokomyslnými filozofickými úvahami. Některé motivy byly použity ve filmu Pelíšky.

Cesta do Paříže a nepohodlný autobus plný povykujících dětí. Zatímco holky se rozplývají nad krásou plyšáka, dva obrýlení kluci vedle smrtelně vážně řeší otázku, jestli hovno hoří. Vesmíry oddělené úzkou uličkou.

V základu Šabachových povídek stojí svět dětství a dospívání v časech, kdy se zdravilo "Čest práci, soudruhu" a pionýři testovali svou odvahu napětím elektrického proudu.

Vztahy mezi otci a syny, mezi muži a ženami i zarputilými starci, kteří se u piva hádají o to, kolik měří medvěd kodiak. Holčička tu pozorně sleduje svět mužů ze střechy domu a postupně upouští od myšlenky na změnu pohlaví a syn vojenského důstojníka páchá sabotáž na jeho nástěnku s týdenním rozpisem jídelníčku. Hovno hoří je souborem tří povídek poskládaných jako střípky nerozbitné plastové skleničky, kterou Šabachovi hrdinové pozvedají a připíjejí na zdraví.

Hovno hoří

Kniha ( pevná vazba )

  • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
  • Doručení Doručení domů není možné
  • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

219 Kč s DPH

  • Film ( BLU-RAY ) 159 Kč s DPH Skladem u dodavatele

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Kniha autora Šakalích let, která vtipnou formou odhaluje rozdíly mezi mužským a ženským myšlením. Zábavné čtení plné absurdních historek, jež napsal sám život.

Bestseller v knihy Dobrovský

29050. v e-shopu | 25343. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.1 z 5 29 hodnocení čtenářů

12× 5 hvězdiček 14× 4 hvězdičky 3× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.0 z 5

5 z 5 hvězdiček Maru 27. ledna 2017

Mám moc ráda Šabachovy knížky, i když jsem podstatně mladší generace než pan autor. A i když jsem nečetla všechny, tahle je zatím moje nejoblíbenější. Mám ráda Pelíšky a tady jsem sledovala příběhy tak známé z televize, v jejich původní ( a reálnější) verzi.

Pomohla vám tato recenze? Ano 136

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

4 z 5 hvězdiček Bozkobob 25. září 2017

Kniha se mi líbila ale ty skoky v čase mi vadili.

Pomohla vám tato recenze? Ano 50

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

5 z 5 hvězdiček Lathenie 27. září 2017

Nádhera. Kniha vážně pobavila, párkrát i dojala.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

4 z 5 hvězdiček Monika 19. září 2017

Vtipná, čtivá knížka. Četla jsem ji poměrně mladá a stejně mě velmi bavila.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

4 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 15. září 2017

Výborná knížka, není na škodu znát úsměvné scény z filmu i z knižní předlohy.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

5 z 5 hvězdiček Alice 5. září 2017

Kniha plná zábavných historek ze života, u kterých čtenář mnohdy brečí smíchy. Na motivy této knížky byl natočen film Pelíšky, kdo čeká "pelíškový" děj by mohl být zklamán, do filmu byly vloženy jen některé scény. Přesto je tato knížka zábavným a pohodovým čtením.

Pomohla vám tato recenze? Ano 46

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

4 z 5 hvězdiček Tereza Bláhová 28. září 2017

Knížka mě pobavila, našla jsem v ní spoustu scének z filmu Pelíšky, který mám moc ráda. Občas se objevila i slabší místa, ale celkově jsem si čtení užila.

Pomohla vám tato recenze? Ano 44

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

4 z 5 hvězdiček Ondřej Černoch 27. září 2017

Vtipná kniha ze života autora, která velmi mile překvapí. Není divu, že mnoho pasáží z knihy je ve filmu "Pelíšky".

Pomohla vám tato recenze? Ano 43

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

5 z 5 hvězdiček Jana H. 24. září 2017

Krásná knížka plná humoru ,který se Vás drží dlouhou dobu.Super.

Pomohla vám tato recenze? Ano 41

Kniha, Paseka, 2008, 9788071858515

4 z 5 hvězdiček Kris 8. září 2017

Knihu jsem si přečetla, protože jsem slyšela, že je na ní postaven děj oblíbeného filmu Pelíšky. Stejný příběh to sice nemělo, ale humor určitě nezklamal. Nakonec jsem byla mile překvapena.

❖ HOVNO HOŘÍ | Petr Šabach | Rozbor knihy | LUKAS IV. HOUSE

Popis:
SOCIÁLNÍ SÍTĚ ❖ Facebook: https://www.facebook.com/YT.lukas.IV.house Instagram: https://www.instagram.com/lukas.iv.cosplay/ …

Leave a Reply