Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman)

Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman)

Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman)
 • Elérhető fájlok: Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman).pdf, Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman).epub, Kniha Jedinečný nůž (Philip Pullman).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Jedinečný nůž

kniha od: Philip Pullman

Přemýšlím nad tím, jestli je to kniha protikřesťanská nebo ne. To asi ukáže další díl.

Každopádně kniha mě bavila a přečetla jsem ji za pár dní a hned se vrhám na další díl.

Podle mě Pullman neumí moc dobře psát. Vždy něco načrtne a pak to nedotáhne do konce. První díl mě ještě docela bavil (měl hodně dobrých momentů), ale druhým dílem jsem se vyloveně protrpěla a pronudila. K většině svých postav se Pullman chová fakt hnusně a nedá jim pořádný příběh (Lee Scoresby). Zato když se dobře vyspí, tak dokáže napsat konzistentní story i postavy (gyptians v prvním dílu). Na tomhle druhém dílu mi vadil obsah i forma, třetí díl mě pak definitivně dorazil (obsah i forma). Děcka, magisterium je špatné, protože je špatné, zato Lord Asriel to je borec, no fuj. Za všechny chyby aspoň tahle: Ma Costa v prvním dílu dohlédla na to, aby jí Lyra při dlouhé cestě lodí pomáhala a pracovala. Lyra také od začátku sympaticky kašle na třídní rozdíly. No a v druhém dílu, když s Willem bydlí v Cittàgazze, tak najednou ze sebe dělá hogo fogo a ještě ji Will musí učit domácí práce. Proč?

Tak a druhý díl je za mnou a já jsem více než nadšená, více než uchvácená, více než oklouzlená – prostě víc než všechny kladné superlativy, které mě napadají a které existují.
Nová postava Willa mě mile překvapila. Zpočátku mi trochu vadil, nevěděla jsem, do jaké kategorie ho mám zařadit, ale postupem času jsem si ho oblíbila.
Konec byl jako přesně mířený šíp do mého srdce, které nepřestalo krvácet ani po přečtení poslední věty.
Osudem řečená proroctví se konečně zjevují a každá postava se s tím musí vypořádat, jak jen může. Poslední Velká válka je na spadnutí a pavoučí nitě se spřádají do sebe a vytvářejí tak impozantní závěrečné rozuzlení do dalšího posledního dílu.

Pořád pendluju mezi dvěma pohledy: nadšeného ze způsobu vyprávění a z postav a znechucení z tématu církve – zla na zemi, které je podstrkováno dětem.

Úžasná kniha. Will se stává mou oblíbenou postavou této knižní série.

Už ne tolik dějově nahuštěné jako první díl. První polovinu si autor pouze připravuje půdu na to, co se má strhnout dále. A je to příprava víceméně konverzační. Kniha získává zřetelnější proticírkevní nádech, protože se dostatečně jasně ozřejmí, o co se vlastně hraje, k čemu se schyluje a že to není žádná maličkost. Asi už na mě bylo těch nadpřirozených postav trochu moc. divoženky, fantomové, andělové a jakési další neidentifikovatelné potvory létající. Až když se na scéně konečně objeví nůž, tak příběh dostává patřičný spád, na který jsme uvykli v prvním díle. Nitky se pomalu začínají spojovat a proplétat. Všichni, kdo jsou k něčemu předurčeni, se dostávají tam, kam patří. Ovšem za cenu bolesti, obětí a utrpení. Teď jen, jak to celé dopadne. :o)

str. 52: “. řeknu vám, komu se musíme postavit: Magisteriu a církvi. Protože od svého vzniku se obě instituce pokoušejí potlačit a přizpůsobit svým zájmům všechno přirozené. A co nemohou přizpůsobit, toho se zbaví. Vy, sestry, znáte jen sever – já zcestovala i jižní země. I tam jsou církve, které mrzačí děti, jako to prováděli v Bolvangaru – ne stejným způsobem, ale zrovna tak děsivě, to mi věřte. Mrzačí jim pohlavní orgány, chlapcům i děvčatům, uřezávají je nožem, aby pak nic necítili. A tohle prosím dělá církev, protože každé církvi jde o totéž: ovládnout, zničit a vyhladit všechno, co je příjemné. Takže jestli dojde k válce a na jedné straně bude stát ona, musíme se semknout proti ní, i kdybychom se měli spojit kdoví s kým.”

Kniha se mi líbila..

I tento díl je napsán tak poutavě, že jsem ho přečetla za jednu neděli. Přestože to rozhodně není žádná idylická procházka. Jak už jsem psala u prvního dílu – opravdu to není kniha pro děti. A kdo si myslí, že je, tak ji vůbec nepochopil. Příběh je sice prosycen zdánlivě pohádkovými bytostmi, ale svou krutostí se všem pohádkám vymyká a svým poselstvím také. Rozhodně by ho neměli číst ti, kdo se považují za skutečně věřící. Tato trilogie je totiž jednou velkou obžalobou církve i samotného Nejvyššího, jež nekompromisně viní z toho, že jejich jménem jsou páchána ta největší zvěrstva ve všech světech, kterých jsou miliony a které existují paralelně vedle sebe, aniž by o sobě měly tušení. V prvním díle však byla porušena hranice, která tyto světy dělila, a na mnoha místech se otevřely průchody, jimiž lze proniknout. Rovnováha byla narušena, mění se podnebí, světy jsou vystaveny přírodním katastrofám i nájezdům bytostí, které byly dosud uvězněny a nyní jsou volné. A za vším stojí boj církve proti prvotnímu hříchu.
Neskutečně propracovaná vize různých civilizací, bytostí, kultur. Velmi originální představa o Bohu a andělech. Jejich existenci, zrození. A navíc úžasně čtivě napsané. To je kombinace, která si nezaslouží méně než plný počet hvězd. Jsem napnutá k prasknutí. Pouštím se do poslední části a vůbec netuším, co si pro mě autor připravil. Doufám jen, že závěr nezklame. :o)

Kniha: Jedinečný nůž — Jeho temné esence II. – Philip Pullman

Kniha: Jedinečný nůž
Autor: Philip Pullman
Podtitul: Jeho temné esence II.

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


90% 3 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
90 % celkové hodnocení
3 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2018
Počet stran: 309
Rozměr: 21 cm
Vydání: Vydání třetí, v Argu a v tomto překladu druhé
Spolupracovali: přeložila Dominika Křesťanová
Skupina třídění: Anglická próza
Literatura pro děti a mládež (beletrie)
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vázaná vazba
Datum vydání: 04.05.2018
ISBN: 9788025724446
EAN: 9788025724446

Druhá část fantasy trilogie, v níž se Lyra vydává za lordem Asrielem do nového světa. Dvanáctiletý Will se chce pokusit odhalit pravdu o zmizení svého otce, k němuž došlo před jedenácti lety. Při své cestě náhodou narazí na zvláštní okno, jímž se dostane do jiného světa. Zde se setkává s Lyrou. Stejně jako Will má i ona své poslání. Ani jeden z nich ještě netuší, že svět Cittagazze je plný Přízraků. Nemají potuchy ani o tajemství ukrytém ve Věži andělů. Ani v tomto dílu nebude čtenář postrádat dobrodružství, okamžiky napětí i překvapení.

V tomto pokračování Will, dvanáctiletý chlapec, který nešťastnou náhodou zabil muže, jenž se mu vloupal do domu, prochází tajným oknem do paralelního světa, kde se setkává s dívenkou Lyrou, známou již z prvního dílu. Společně musí svést bitvu proti bytostem, které hodlají zaběhlý pořádek paralelních světů zničit.

Philip Pullman

Knihy autora

V tomto pokračování Will, dvanáctiletý chlapec, který nešťastnou náhodou zabil muže, jenž se mu vloupal do domu, prochází tajným oknem do.

267 Kč

První díl rozsáhlé románové fantasy trilogie. V paralelním světě podobném tomu našemu žije dvanáctiletá Lyra. V jejím světě má každý člověk daemona.

338 Kč

Kniha Prachu, první díl zamýšlené trilogie, nás zavádí do stejného prostředí, v němž se odehrávaly Jeho temné esence (tedy Zlatý kompas a spol.).

Jedinečný nůž

V tomto pokračování Will, dvanáctiletý chlapec, který nešťastnou náhodou zabil muže, jenž se mu vloupal do domu, prochází tajným oknem do paralelního světa, kde se setkává s dívenkou Lyrou, známou již z prvního dílu. Společně musí svést bitvu proti.

Běžná cena Běžně 298 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

 • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
 • více než 2500 výdejních míst
 • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Přejete si ho zobrazit? Druhý díl série Jeho temné esence. Tentokrát se v něm částečně dostáváme i do našeho světa, dokonce také do jednoho světa úplně odlišného od všeho nám známého, ale hlavní děj se odehrává stále ve světě Lyry, daemonů a zlatého kompasu. K již zmíněné Lyře, která patří mezi hlavní hrdiny i tohoto dílu, se přidává chlapec jménem Will. A samozřejmě znovu potkáme Lorda Asriela či paní Coulterovou.

Will se náhodou dostane do neznámého světa, kde potkává Lyru. Společně se posléze vydají na pouť mezi světy. Odhalují neuvěřitelné tajemství. Chystá se totiž druhá bitva s Nejvyšším… A Lord Asriel tentokráte nehodlá prohrát, k čemuž mu mají pomoci i tyto dvě děti.

Abych řekl pravdu, z této knihy jsem byl jednoznačně zklamán. Jejími hrdiny jsou dvanáctileté děti, ale zároveň se snaží nadhazovat témata, která jsou složitá i pro dospělé. Možná z tohoto důvodu ta témata naprosto zjednodušuje a zkresluje. Navíc je to kniha pro děti, ve které takovéto hloubání málokdy obstojí… A Pullman vše zjednodušil na úroveň dětí, ale tahle témata se dle mne zjednodušit prostě nedají, protože jsou příliš složitá. Tím u mne tato kniha hodně klesla… A navíc pohled, který nabízí, je naprosto jednostranný.

Jinak co se týče čtivosti, je to takový průměr. Rozhodně ne to, co jsem čekal od tak známé knihy. Možná že mladším dětem se čte skvěle, ale já chci víc. A nedostal jsem to. I proto mohu dát pouze 2,3 hvězdičky a doporučit ji nemohu snad nikomu… Ničím mne nezaujala, jen něčím zklamala. Pokud se nebudu opravdu hodně nudit, tak po dalším díle sahat nebudu. Čti víc

O autorovi/autorce

Nakladatelství

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku (kompletní seznam našich úspěchů zde). Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

Jedinečný nůž

Kniha ( pevná vazba )

 • Skladem 3 ks
 • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
 • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

267 Kč s DPH
Ušetříte 31 Kč Běžně 298 Kč

 • Kniha ( pevná vazba ) 279 Kč s DPH Nedostupné
 • Kniha ( pevná vazba ) 279 Kč s DPH Nedostupné

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

V tomto pokračování Will, dvanáctiletý chlapec, který nešťastnou náhodou zabil muže, jenž se mu vloupal do domu, prochází tajným oknem do paralelního světa, kde se setkává s dívenkou Lyrou, známou již z prvního dílu. Společně musí svést bitvu proti bytostem, které hodlají zaběhlý pořádek paralelních světů zničit.

Bestseller v knihy Dobrovský

1796. v e-shopu | 1778. minulý týden | 1322. nejlepší dosažené 20.01.2020

59. v Fantasy pro mládež | 60. minulý týden | 41. nejlepší dosažené 04.02.2020

Hodnocení čtenářů

4.1 z 5 8 hodnocení čtenářů

2× 5 hvězdiček 5× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

4 z 5 hvězdiček Štěpánka Hyblerová 12. září 2017

U tohoto dílu už jsem měla trošku problém se začíst, ale pořád mě to bavilo. Zase opět příjemná, milá fantasy, která nadchne každého fandu tohoto žánru 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 61

Kniha, Argo, 2007, 9788072038879

4 z 5 hvězdiček Petra 1. září 2017

Pěkné pokračování příběhu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 58

Kniha, Argo, 2007, 9788072038886

3 z 5 hvězdiček Bára 27. září 2017

Autor má kompletní sérii napsanou skvěle. Řekla bych, že si všechny díly drží velmi dobrou kvalitu. Píše čtivě a každý díl je trošku odlišných od těch ostatní, což se mi velmi líbí.

Pomohla vám tato recenze? Ano 47

Kniha, Argo, 2007, 9788072038886

5 z 5 hvězdiček Adriana Dosedělová 8. února 2019

Je škoda, že zfilmovali pouze Zlatý kompas i další díly stojí za to. I druhý díl se mi velmi líbí. Já bohužel mám starší vydání a ten není tak pěkný jako tenhle. Tady toto vydání je velice pěkné.

Philip Pullman

britská, 1946 statistiky · web

Nová kniha

Kniha Prachu, první díl zamýšlené trilogie, nás zavádí do stejného prostředí, v němž se odehrávaly Jeho temné esence, Pullman ale děj posunul do doby o deset let dříve. H. detail knihy

Populární knihy

Komentáře (7)

Trilogie "Jeho temné esence" jsou klenotem v žánru fantasy. Dosti opomíjené, méně známé, ale dokonalé. Doporučuji všem!

nikorka: V ČR by měla vyjít 31.12.218 – považuji to spíše za takový výstřel, než reálné datum, ale uvidíme. Sám už se nemohu dočkat 😉

V 2017 vyšla od Pullmana nová kniha The book of dust – neviete mi, prosím, niekto poradiť, či sa plánuje české alebo slovenské vydanie? Neviem sa k tomu nijako dopátrať. Ďakujem! 🙂

četla jsem serii "Jeho temné esence" a i když jsem se začátku nevěřila tomu, že by mě tenhle typ příběhu mohl bavit, naprosto mě to pohltilo..skvělé čtení

Série Jeho temné esence se řadí k tomu nejlepšímu, co jsem v dětství přečetla. Knížky Sally Lockhartové mám přečtené jen dvě, ale taky byly skvělé.

Série Jeho temné esence jsem si ráda přečetla a i knížky o Sally mě uchvátily, škoda, že jich není víc.

Na Norwich mám pěkné vzpomínky.

A díky těmhle vzpomínkám jsem rád, že i v Norwich se narodil autor jako Philip Pullman, který je oblíbený i zde v ČR.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Pullman Philip (*19.10.1946)

Jedinečný nůž (Jeho temné esence)

Ve druhém dílu fantasy trilogie se seznamujeme s dvanáctiletým Willem, který hledá svého ztraceného otce. Will náhodou objeví průchod do jiného světa a v něm potká Lyru, která sem přichází pátrat po tajemství záhadných částic zvaných Prach. Will se stává nositelem dokonalého nože, s jehož pomocí může procházet mezi světy, a obě děti začínají tušit svoji úlohu v nadcházející "největší bitvě všech dob".

Kniha Jedinečný nůž není jinak pojmenována kvůli filmu podobně jako předchozí díl, ale z důvodu jiného překladu. Jak už bylo řečeno, původní trilogie měla souhrnný název Jeho šerá hmota. Tento díl nesl původně název Dokonalý nůž. Ovšem prosím, neplést si, Jedinečný nůž a Dokonalý nůž jsou stejné knihy, pouze mají jiný překlad.

Na začátku knihy nás autor seznamuje s Willem Parrym, jenž žije v nám známém světě. Jeho otec za záhadných podmínek zmizel, zato jeho matka je psychicky vytížená a nemocná, takže je jenom na něm, aby se o ni postaral.
Když jedné noci půjde na procházku po městě, všimne si něčeho zvláštního. Uvidí obrovskou díru ve vzduchu, které si očividně nikdo nevšiml. Will jí projde – a ocitne se v naprosto jiném světě!

Will se ocitne na mořském pobřeží nějakého menšího městečka. Když se pořádně porozhlédne po městě, nenajde v něm ani živáčka. Nikoho!
Proto se usídlí ve staré kavárně, v níž však najde Lyru, Lyru Belacquu!
S ní se velmi rychle seznámí a společně se ubytují na jednom pokoji.

Za několik dní potkají ve městě první lidi – děti, sourozence Angeliku a Pabla, kteří jí vysvětlí, jak to v tomhle světě funguje.

Zdejší město se jmenuje Cittàgazze. Dospělí tu nežijí, protože se před několika stovkami let objevili v Cittàgazze záhadní, neviditelní fantomové, kteří požírají dospělým duše. Dětem však ne, neboť je údajně nevidí, a proto ve městě žijí jen děti. Dospělí jsou tu jen tehdy, když fantomové zrovna odtáhnou – tehdy se dospělí vrátí ze svých úkrytů.

Pak Will zavede Lyru oknem do našeho světa. Lyře se náš svět zpočátku nelíbí, ale později si zvykne. V našem Oxfordu se Will a Lyra rozdělí; Lyra půjde do ústavu zkoumající Prach – vesmírné částice, které mají vědomí a dokáží se dorozumívat s lidmi (v Lyřině případě pomocí alethiometru, neboť ten pohání právě Prach), Will půjde na úřad pátrat po tom, proč zmizel jeho otec.

Lyra se v ústavu seznámí s veselým sirem Charlesem a nešťastnou doktorkou Maloneovou, které mají co nevidět zavřít kancelář a vyhodit ji z práce. Doktorka Maloneová vlastní Jeskyni, jakýsi počítač, který pomocí Prachu dokáže zkoumat pravdu. Bohužel, ukazuje pravdu jenom jako obrázky, nikoliv jako slova. Lyra jí proto bude radit, aby mohla vytvořit na Jeskyni program, díky němu by se odpověď zobrazovala ve slovech.

Will se zase dozví, že jeho otec zmizel na polární výpravě, za jakýmsi "oknem" do jiného světa. Will tedy pochopí, že otec nezemřel; ale zmizel při výpravě do jiného světa.

Když však sir Charles nabídne Lyře, že ji zaveze k "oknu" do Cittàgazze, nenápadně jí ukradne alethiometr.
Jakmile to Lyra zjistí, nezaváhá a společně s Willem zajdou do Charlesova sídla.
Sir Charles se jim sice vysměje, ale nakonec jim dá návrh: dá jim alethiometr, avšak musejí mu na oplátku přinést Jedinečný nůž.

Jedinečný nůž je fascinující zbraň. Je to nůž, který je natolik ostrý, že dokáže rozříznout hranice mezi světy. Pochází z Cittàgazze. Nakonec jim sir Charles poví, že se Nůž nachází ve Věži andělů – radnici na náměstí v Cittàgazze.

Lyra a Will se do Věže vloupají, a jaké bude pro ně překvapení, když zjistí, že ve Věži jsou hned dva dospělí! Jeden z nich je Tullio, starší bratr Angeliky a Pabla, který kolem sebe bude máchat Nožem jako pominutý – bude chtít otevřít okno do jiného světa. Lyra už po něm bude chtít skočit, když vtom se shora ozve nářek nějakého starce.
A opravdu, na vrcholu věže najdou svázaného starce, kterého ihned osvobodí z provazů. Jenže se za několik chvil potom objeví Tullio, rozhněvaný a s Jedinečným nožem v ruce!

Will však nezaváhá a chytrým manévrem Tulliovi vyrazí nůž z ruky – ale ošklivě si přitom poraní dva prsty, které mu nakonec upadnou!
Tullia se v tu chvíli zmocní panika a v závalu šílenství uteče z Věže.
Stařec, který je předtím pozoroval, jim poví, že se jmenuje Giacomo Paradisi. Ukáže jim své prsty – také mu chybí dva! Vysvětlí jim, že tak se značí majitel Jedinečného nože – useknutím dvou prstů.
Willovi také poradí, jak zacházet s nožem, jak nařezávat nová okna do jiných světů, a naopak, jak je i zavírat.
Poví jim také, že to byl on, kdo otevřel okno, díky němuž se Will dostal do Cittàgazze.
Z Věže mimo jiné uvidí Angeliku, Pabla a Tullia, na které se vrhnou fantomové; protože jsou Angelika a Pablo ještě děti, tak jim fantomové nic neudělají, zato z Tullia vysají duši. Angelika si všimne Lyry na cimbuří Věže a zakřičí na ni, že ji za to, co udělala, zabije.

Následně Will s Lyrou opouští Věž a rozhodnou se, že Charlesovi žádný Nůž nedají, že mu ho ukradnou. Hrdinům se naštěstí podaří získat alethiometr zpět.

Další den si Lyra všimne, že se k jejich kavárně blíží hromada dětí se zbraněmi – s opravdovými zbraněmi, které tu zanechali dospělí! -, v čele s Angelikou a Pablem. Utečou proto rychle parkem k jakémusi altánku, v němž se ukryjí před dětmi.
Děti je však odhalí a budou je chtít zabít, ale na poslední chvíli přiletí na pomoc divoženky z Lyřina světa v čele s jejich královnou Serafinou Pekkalou, které děti zaženou zpět.

Serafina poví Lyře, že z jejího světa se sem chystá paní Coulterová, která ji chce samozřejmě chytit, a proto si dala načas a přiletěla sem už dříve.
Pak všichni putují k táboru, jenž už si předtím založily divoženky.

V táboře se divoženky pokusí vyléčit Willovi ruku, ale marně.
Když do tábora přijde záhadný šaman, který se přidá k divoženkám, pokusí se on vyléčit Willovu ránu léčivkou zvanou hojínek – a úspěšně! Willa skutečně přejde bolest!
Ale když se jejich pohledy setkají. tak se poznají. konečně. Otec a syn, John Parry a Will Parry.

. jenže ho pozná i někdo jiný, který jej v tu ránu zabije. Je jím divoženka, jež v Johnu Parrym poznala dávného milence – a protože divoženky neumí odpouštět, musela ho zabít.
Will ji za to bude chtít zabít, ale pozdě – divoženka si vzala život už sama.

Kniha končí útokem na tábor divoženek, který napadne oddíl paní Coulterové. Will se naštěstí schová, aby jej nebylo vidět, takže přežije.
Zato z celého tábora nezbude ani živáček. Buď z boje utekli, jako třeba Serafina Pekkala, nebo byli zabiti během boje.
Bohužel, Lyru paní Coulterová zajala a odvlekla ji pryč.
Will se tedy rozhodne Lyru za pomoci dvou andělů, kteří ho doprovázejí, najít.

Lyra = Pantalaimon (mnoho podob, ale nejčastěji fretka)
paní Coulterová = ? (zlatý opičák)
lord Asriel = Stelmarie (sněžná levhartice)
Will = nemá dæmona, neboť lidé z našeho světa mají dæmona vevnitř (alespoň podle spisovatele)

Kniha Jedinečný nůž je nejen kratší než Zlatý kompas, ale i méně napínavější a akčnější. Nic to však nemění na tom, že se jedná o pěkně napsanou a záživnou knížku. Zaslouží si 4 body z 5.

Zdroj: Saruman, 11.10.2008

Knižní tip SPECIÁL | Kniha M

Popis:
Postapokalyptický román plný vztahů a emocí – to je

Leave a Reply