Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia)

Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia)

Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia)
 • Elérhető fájlok: Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia).pdf, Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia).epub, Kniha Klub nenapravitelných optimistů (Jean-Michel Guenassia).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Klub nenapravitelných optimistů

kniha od: Jean-Michel Guenassia

Velmi zajímavý příběh spletený ze zdánlivě nesouvisejících dějových vláken, která se v strhujícím závěru pevně protnou. Tato kniha popisuje osudy uprchlíků z různých koutů komunistického bloku a jejich nelehký život v emigraci v Paříži. “Na stejné lodi” se zde ocitají emigranti, kteří utekli před hrůzami komunismu padesátých let a přisluhovači komunistického režimu, které sežrala jejich revoluce.

Nádhera. Čtivě napsané, zábavné i poučné. Jen škoda těch pár dějových linií, co vyšuměly do ztracena.

Kniha Vás seznámí s několika emigranty, kteří začínají úplně od začátku a nesou si těžká břemena z minulosti. Navíc je vše z pohledu mladého kluka, který to nemá v životě také jednoduché. Tato kniha byla skvělá!

Zajímavá kniha, k níž je dobré znát některá historická fakta. Předchozí kniha stejného autora (Vysněný život Ernesta G.), kterou jsem četla, se mi líbila ale o něco více.

Igor, důležitá postava románu, vysvětluje zákaz vzpomínek pronášených nahlas, ze kterého se stala zásada Klubu nenapravitelných optimistů: “Mluvit o minulosti člověka rozesmutní.”
Proto jsem přistoupila na autorovu hru s pojetím hlavní postavy a vypravěče Michela. On má výsadní postavení, je vyvolený být jediným příjemcem zvláštních a tragických příběhů členů klubu, které nám tlumočí. Je to zároveň malé sobecké dítě, rytíř ve vztahu k dívce, neuvěřitelně sečtělý intelektuál, schopný hlubokých debat o knihách, rovnocenný partner svých dospělých přátel v klubu,… Občas proloží svůj proud vyprávění pohledem dospělého Michela, ve kterém naznačí, že pokud jsme na chvíli podlehli iluzi, že něco dobře dopadne, zřejmě se to zvrtne. A to je také to, co knížce vyčítám: nenašla jsem, možná záměrně (a paradoxně vzhledem k titulu) humor a nadhled. Dost také naznačuje pojetí optimismu, opět z Igorových úst: “Já jsem taky optimista. To nejhorší máme před sebou. Radujme se z toho, co máme teď.” (Ještě jedna věc: asi jsem v hodnocení přísná, ale ženy v Michelově životě by z něho udělaly neurotika: despotická matka, náladová a nevyrovnaná Cecile a iracionální Camille. Mužské postavy jsem si oblíbila v naprosté většině, přes jejich morální poklesky, ženské – brr, ani jednu.)
Jedna z knih tak dovedně napsaných, že jsem byla nadšená vyšším počtem stránek.

Příběh se rozjíždí pomalu, ale o to silnější na konci je. Už dlouho jsem nečetla něco takového. Něco tak lehce napsaného, ale přitom obrovsky silného. Občas je k neuvěření, že to je psáno z pohledu 12 letého chlapce, ale čert to vem, protože se jedná o příběh, u kterého už teď vím, že v mém srdci zůstane dlouho. Příběh chlapce, co to v období svého dospívání nemá jednoduché, několik blízkých přátel ho opustí, rozpadne se mu rodina a on se dostává do šachového klubu, který tvoří uprchlíci z východního bloku nesoucí si v sobě své životní prohry, ale i tak si nadále ponechávají svůj optimismus a touhu žít.

Nádherně vyprávěný příběh, byla radost to číst. Ani jsem neměl pocit, že by kniha byla příliš dlouhá, ani jsem nenašel dějové linky, které by nebyly kompatibilní se zbytkem románu. Problém jsem měl s věrohodností, to ano, jak už o tom psala ve svém výstižném komentáři InaPražáková. Ale také jsem se rozhodl to přijmout jako „románovou realitu“; stejně jako nevyčítám Josephu Hellerovi, že by se mu všichni jeho blázniví vojáci na jednu Pianosu nemohli vlézt, nehodlám ani vytýkat Gueanassiovi, že jeho malý Michel si až příliš snadno získává důvěru a pozornost dospělých postav a vede s nimi rozhovory způsobem neúměrným svému věku.

Ze dvou vrstev knihy byl pro mě zajímavější Michelův bildungsromán. Zvlášť dobře popsán byl jeho vztah k rodičům i ten strašně složitý boj, který ještě nedospělá osobnost musí svádět se světem, který mu zasazuje jednu ránu za druhou. Tady se autorův talent projevuje nejvíc: Michelovo nevyhnutelné tápání, narážení do reality a bolestivé vyrovnávání se s odchody blízkých je popsáno bez emočních zkratek, citlivě, ale srozumitelně.
Východoevropští emigranti mi připomněli svět Williama Saroyana – jeho svérázné, hlučné a hrdě nekompatibilní Armény. A taky trochu osádku Améliina Café des 2 Moulins, abych zůstal v Paříži. Výpověď o nich, o utečencích z komunismu, neměla tu sílu, jako Souostroví Gulag nebo Tma o polednách, jistě i proto, že se zde míří na trochu jiný segment publika – ale já jsem ocenil, že Gueanassia dokáže toto pro nás tak důležité téma odvyprávět s opravdu velkým pochopením, citem, a bez přehnaného zkreslení.

Klub nenapravitelných optimistů

vázaná
1. vydání, 2012 Skladem

Anotace

Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 400 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen – např. Prix Goncourt des Lycéens 2010.

Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.

Vydání knihy podpořil Centre National du Livre.
Vydání knihy podpořil Francouzský institut v Praze.

Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 400 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen – např. Prix Goncourt des Lycéens 2010.

Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku.

Kniha: Klub nenapravitelných optimistů – Jean-Michel Guenassia

Kniha: Klub nenapravitelných optimistů
Autor: Jean-Michel Guenassia

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 20.2.2020
Česká pošta: 20.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 19.2.2020
Ostatní výdejny: 20.2.2020
Uloženka: 20.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


100% 1 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
100 % celkové hodnocení
1 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » ARGO
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2012
Počet stran: 567
Rozměr: 22 cm
Vydání: Vyd. 1.
Název originálu: Club des Incorrigibles Optimistes
Spolupracovali: přeložila Helena Beguivinová
Jazyk: česky
Vazba: kniha, vázaná vazba
Novinka týdne: 2012-42
Datum vydání: 12.10.2012
Nakladatelské údaje: Praha, Argo, 2012
ISBN: 9788025707111
EAN: 9788025707111

Dvanáctiletý školák Michel Marini, syn z pařížské středostavovské rodiny a vášnivý čtenář objevil v roce 1959 v hospůdce v pařížské čtvrti Montparnasse svérázný šachový "klub", v němž se scházejí muži, jejichž společným znakem je, že jsou to pováleční uprchlíci z východní Evropy, zejména ze stalinského Sovětského svazu. Nechali za sebou své rodiny, kariéry a vše čím byli, a zde jsou to páriové živící se nekvalifikovanou prací a bojující marný zápas o přidělení statutu politického azylanta a řešící svůj vztah ke komunismu. "Nenapravitelný optimismus" v názvu jejich klubu pak vychází z jejich vděčnosti, že přežili. Sdílejí zde svou samotu, chudobu i nečetné radosti. Michel mnohým nahrazuje jejich vlastní děti, jemu samému pak oni poskytují intelektuálně zajímavé zázemí pro řešení jeho vlastních životních problémů. Spřátelí se i se záhadným Sašou, jehož všichni ostatní azylanti nenávidí, čemuž Michel dlouho nerozumí. Vyprávění se postupně zaměřuje na minulé osudy jednotlivých členů tohoto podivného klubu, díky nimž teenager začíná chápat, jak svět funguje, a co všechno také znamená exil Mnohovrstevný generační román s pečlivě rekonstruovanou atmosférou, v níž ožívá nejen autentická atmosféra Paříže počátku šedesátých let, ale i všechny dobové a politické kontexty, psal autor šest let jako "román svého života" a získal za něj oprávněně několik francouzských literárních cen. Paříž první poloviny šedesátých let, počátky rock’n’rollu, filmová nová vlna, alžírská válka, studená válka, život pařížských teenagerů – a osudy poválečných uprchlíků zpoza železné opony ve vzpomínkách tehdejšího studenta Michela.

Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 400 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen – např. Prix Goncourt des Lycéens 2010. Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.

Vydání knihy podpořil Centre National du Livre.
Vydání knihy podpořil Francouzský institut v Praze.

Klub nenapravitelnГЅch optimistЕЇ

Rodinnou krizi Е™eЕЎГ­ 12letГЅ Michel Гєnikem do ЕЎachovГ©ho klubu, kde se schГЎzejГ­ uprchlГ­ci z vГЅchodnГ­ho bloku. Je rok 1959 a bГЅt optimistou nenГ­ snadnГ©. MnohovrstevnatГ©ho romГЎnu se ve Francii prodalo pЕ™es 400 tisГ­c kusЕЇ. VГ­ce

 • Skladem > 5 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

Rodinnou krizi Е™eЕЎГ­ 12letГЅ Michel Гєnikem do ЕЎachovГ©ho klubu, kde se schГЎzejГ­ uprchlГ­ci z vГЅchodnГ­ho bloku. Je rok 1959 a bГЅt optimistou nenГ­ snadnГ©. MnohovrstevnatГ©ho romГЎnu se ve Francii prodalo pЕ™es 400 tisГ­c kusЕЇ, zГ­skal nadЕЎenГ© ohlasy i nД›kolik literГЎrnГ­ch cen ? napЕ™. Prix Goncourt des LycГ©ens 2010.

Klub nenapravitelnГЅch optimistЕЇ

PГ­ЕЎe se rok 1959 a dvanГЎctiletГЅ Michel Marini proЕѕГ­vГЎ prvnГ­ krizi v rodinД›. RodiДЌe se nemohou na niДЌem shodnout a bratr Franck pЕ™es jejich odpor narukuje do vГЎlky v AlЕѕГ­rsku. MichelovГЅm jedinГЅm ГєtoДЌiЕЎtД›m se stГЎvajГ­ knihy a. VГ­ce

 • Skladem > 5 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

PГ­ЕЎe se rok 1959 a dvanГЎctiletГЅ Michel Marini proЕѕГ­vГЎ prvnГ­ krizi v rodinД›. RodiДЌe se nemohou na niДЌem shodnout a bratr Franck pЕ™es jejich odpor narukuje do vГЎlky v AlЕѕГ­rsku. MichelovГЅm jedinГЅm ГєtoДЌiЕЎtД›m se stГЎvajГ­ knihy a utajenГЅ ЕЎachovГЅ klub ve ДЌtvrti Montparnasse, kde se schГЎzejГ­ uprchlГ­ci z vГЅchodnГ­ho bloku a vyprГЎvД›jГ­ si jen stД›ЕѕГ­ uvД›Е™itelnГ© osobnГ­ pЕ™Г­bД›hy. BД›hem nД›kolika let pЕ™ichГЎzГ­ Michel o pЕ™Г­telkyni i o iluze a pЕ™edДЌasnД› dospГ­vГЎ, pЕ™esto se vЕЎak stГЎvГЎ prГЎvoplatnГЅm ДЌlenem ЕЎachovГ©ho klubu a jednГ­m z nemnoha nenapravitelnГЅch optimistЕЇ. BohatГЅ, mnohovrstevnatГЅ romГЎn dosГЎhl ve Francii prodeje pЕ™es 180 tisГ­c kusЕЇ, obdrЕѕel nadЕЎenГ© kritiky i nД›kolik literГЎrnГ­ch cen – napЕ™. Prix Goncourt des LycГ©ens 2010.

Klub nenapravitelných optimistů

Kniha ( pevná vazba )

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr ZDARMA, zítra po 15:00 ( Vyberte prodejnu )

356 Kč s DPH
Ušetříte 42 Kč Běžně 398 Kč

 • Audiokniha ( CD ) 357 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 400 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen – např. Prix Goncourt des Lycéens 2010.Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů.Vydání knihy podpořil Centre National du Livre.Vydání knihy podpořil Francouzský institut v Praze.

Bestseller v knihy Dobrovský

39937. v e-shopu | 35650. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.7 z 5 8 hodnocení čtenářů

7× 5 hvězdiček 1× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.6 z 5

5 z 5 hvězdiček Pett 9. prosince 2016

Trvalo mi se začíst, trochu jsem se bála politiky. ale nakonec příběh tak krásně plynul a vyplynul, že jsem nakonec byla potěšena. dokonalé vygradování osudů, které vás ke knize doslova přibije..

Pomohla vám tato recenze? Ano 36

Kniha, Argo, 2012, 9788025707111

5 z 5 hvězdiček Petra 1. března 2018

jedna z nejlepších knih

Pomohla vám tato recenze? Ano 15

Kniha, Argo, 2012, 9788025707111

4 z 5 hvězdiček Lenka Kyselová 31. srpna 2017

ze začátku se člověk těžce dostává do dějě, ale jestli je vám trochu blízká francie a jste ochotni se prokousat začátkem, tak rozhodně nebudete na konci litovat. hezký čtivý román o mladém chlapci bouřícím se proti rodině a vlastně celému světu, hezký závěr

Pomohla vám tato recenze? Ano 15

Kniha, Argo, 2012, 9788025707111

5 z 5 hvězdiček Petra 7. ledna 2018

Guenassia, Jean-Michel
Klub nenapravitelných optimistů

Vítejte v klubu!
Jean-Michel Guenassia
: Klub nenapravitelných optimistů. Přel. Helena Beguivinová, Argo, Praha, 2012, 576 s.

Na svém prvním románu, který vyšel v nakladatelství Albin Michel v roce 2009, si dal francouzský spisovatel Jean-Michel Guenassia velmi záležet – ve francouzské verzi dosáhl úctyhodných 730 stran. Jak sám autor řekl při návštěvě Prahy, kdyby býval věděl, že se mu počet stránek tak rozroste, nikdy by se do psaní ani nepustil. Začal prý psát bez jasné vize, jak by se měly postavy vyvíjet, a jejich příběh ho natolik pohltil, že je nemohl po pár stránkách jen tak opustit. Česky kniha vyšla na konci roku 2012 v překladu Heleny Beguivinové. Autor mezitím stačil napsat i pokračování nazvané La vie rêvée d’Ernesto G. (Vysněný život Ernesta G.), které přišlo na francouzský trh na podzim roku 2012 a jehož hlavním hrdinou je Čech Josef Kaplan. Klub nenapravitelných optimistů získal ve Francii cenu Goncourt des lycéens, udělovanou středoškoláky.

Navzdory své délce se román věnuje poměrně krátkému období – odehrává se mezi říjnem roku 1959 a červnem roku 1964. Ovšem životní příběhy, které popisuje, jsou mnohem rozsáhlejší, některé by si možná zasloužily samostatnou knížku.

Vypravěč, dvanáctiletý Michel Marini, je velice zvídavý kluk. Zpočátku se zabývá zejména běžnými starostmi chlapců svého věku – písemka z matematiky, rock’n’roll nebo stolní fotbal. Pak ale v bistru Balto, kam chodí hrát fotbálek, narazí na tajemné dveře do zadní místnosti a nenechá se odradit, dokud nezjistí, co se za nimi skrývá. Vstoupí tak do Klubu nenapravitelných optimistů – společenství imigrantů, kteří museli narychlo opustit své komunistické domoviny a teď živoří v Paříži. V klubu se pravidelně scházejí, diskutují o politice a hrají šachy. Michel se mezi ně tiše zařadí a poznává jejich osudy a záhy se i ten jeho začne rychle dramatizovat a komplikovat. A není divu – kolem něj se to jen hemží rozporuplnými, nevyrovnanými, ale silnými osobnostmi. Například jeho rodiče pocházejí každý z jiné společenské vrstvy, ke sňatku je přimělo vlastně jen narození Michelova staršího bratra a jejich pohled na svět by nemohl být rozdílnější. Rodinu poznamená i právě zuřící válka v Alžírsku a v neposlední řadě vstupují do Michelova života i dívky.

Guenassia z tohoto období Michelova života nic nevynechá: jedna událost spouští další a všechny, i ty, co se zdají bezvýznamné, hrají ve skutečnosti klíčovou roli v utváření Michelovy budoucnosti. Proto se není co divit, že román narostl do takové délky. Kdyby například Michel ke svým dvanáctým narozeninám nedostal fotoaparát, jeho osud by se pravděpodobně odvíjel úplně jinak.

Stejně tak autor neopomíná vylíčit osudy členů klubu. Někteří dříve zastávali ve svých zemích významné pozice, ale vše museli narychlo opustit, rodinu i slibnou kariéru, a teď utvářejí to zvláštní společenství, které drží pohromadě pocit sounáležitosti a snaha přežít v cizí zemi, kde ani jeden z nich nemá své kořeny. Každý se upíná na něco jiného, například Čechoslovák Pavel, dříve ve své zemi uznávaný historik, horečně píše a upravuje rozsáhlou knihu o brestlitevském míru, nevynechá ani jeden detail této podle něj naprosto klíčové události světových dějin, a kniha tak čítá tisíce stránek a žádný nakladatel ji nikdy nemůže vydat. Epizodní role dostali v románu spisovatelé Joseph Kessel a Jean-Paul Sartre – příležitostně sehrají s členy klubu šachovou partii a pomáhají jim zažehnat finanční nesnáze.

Vzhledem k tomu, že je kniha neobyčejně rozsáhlá a objevuje se v ní tolik různorodých postav, chvíli trvá, než si čtenáře získá. Každý se musí trpělivě prokousat první stovkou stránek, kdy se teprve připravuje jeviště pro následné dramatické představení. Jak se ale osudy Michela a jeho přátel z klubu postupně zamotávají a prolínají, objevuje se i několik záhad, které čtenáře udržují v napětí až do závěrečného rozuzlení. Autor vedle sebe s lehkostí a humorem skládá epizodní i šokující události a postupně buduje strhující mnohovrstevnatý román, zakončený velkým finále. Díky narůstajícímu napětí, proplétajícím se příběhům mnoha postav, které má čtenář dost času poznat, je nakonec těžké knihu odložit: na poslední stránce budete možná litovat, že nemá ještě o pár desítek stránek víc.

Nezmar

kniha od: Jean-Michel Guenassia

Kniha se mi líbila, jednak zajímave líčí přechod životního stylu chlapce narozeného indické matce a Angličana v Indii po přestěhování do Anglie,kde dospívá v muže a v druhé části popisuje nelehký život lidí v Indii.

Knížka se četla opravdu dobře. Byla celkem zajímavá, nicméně konec mi přišel hodně otevřený, uvítala bych nějaký jasný závěr. Ale určitě to nebylo špatné čtení 🙂

Zase anotace kterou snad psal někdo kdo knihu nečetl. Přečíst si ji napřed, tak mne od čtení 100% odradí.
Jean-Michel Guenassia – autor, který nepíše na jedno brdo. Každá jeho kniha je jiná. Moc mě baví. Tohle bylo moje druhé setkání s ním a zase jsem nadšená.
Klub nenapravitelných optimistů a Nezmar – ani na jednu těch 5* nestačí.

A kterou teď ? Už se těším na zážitek.

Dobrá odpočinková kniha na prázdniny. Rozhodně se mi líbila víc než Klub nenapravitelných optimistů – mnohem méně balastu a pasáží o ničem, ke kterým se autor už nevrátí.
U některých pasáží jsem měla opět pocit, že autor je prostě píše, protože má potřebu pokračovat v díle, ale zatím neví, co bude dál. To byl případ některých historek ze života s Helen. A konec byl takový. trošku vyumělkovaný a hodně přitažený za vlasy.

Velmi čtivé, zvlášť první polovina. Pěkně popsaný život v Indii.

Protože to bylo mé první setkání s autorem, nebyla jsem zatížena srovnáváním s jeho slavnějšími knihami.
Autor je výborný vypravěč a řádky knihy plynou velmi lehce a snadno, životní příběh hlavní postavy je zajímavý. Je plný příliš ostrých zlomů, působí díky tomu trochu nesourodě, nekontinuálně a závěr knihy ustřelí už úplně mimo. I atmosféra knihy je pro mne zvláštně neosobní, pod povrchem čtivého vyprávění chybí nějaký silnější spodní proud, který by pro mne udělal knihu zapamatovatelnou. jakoby autor při jejím psaní byl duchem vlastně někde úplně jinde.
Podtrženo sečteno styl vyprávění se mi líbil, navnadil a určitě si plánuji přečíst autorova chválená díla, ale tato kniha samotná jen tak prchavě prošuměla.

První půlka čtivější a dějově dynamická, čtenáře to navnadí, co se bude dít dál, v druhé půlce se to překlopí do roviny, která je na první pohled žánrově hodně odlišná. Ale zdání klame, portrét jednoho muže je tím dokonale ilustrován. Možná mi místy ve druhé části přišlo, že některé události se dějí spíše kvůli tomu, aby bylo poukázáno na něco z indické kultury a že je to jen taková odbočka od děje (oproti první části, kde tyto odbočky byly do děje skvěle zapadající). Ale skvěle vykreslené charaktery, kultury, doba i hledání odpuštění a ztraceného dětství ve vzpomínkách. Snad ten konec méně uvěřitelný, ale zase pěkně uzavřené myšlenky knihy. 80%

Téma knihy je velice aktuální . Příběh Evropana, který se narodil a vyrůstal v jiné kultuře. Narodil se v Indii. S otcem se přestěhoval do Velké Británie. Nikdy Londýn plně nepřijal za svůj domov, vrací se do Indie, svého rodiště. Hledá a vrací zpět svoje vzpomínky na matku, chůvu, na své dětství. Sám spisovatel je Francouz, ale pochází z Alžírska. Hledání vlastní identity – je to jeho osobní zkušenost?

Jean-Michel Guenassia: Klub nenapravitelných optimistů

Popis:
Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 180 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen …

“>

Leave a Reply