Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières)

Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières)
 • Elérhető fájlok: Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières).pdf, Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières).epub, Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Mandolína kapitána Corelliho

kniha od: Louis De Bernières

Příběh o lásce, cti a pomstě, jenž je neobyčejně vtipný a zároveň hluboce tragický, zdařile absurdní, uměřeně sentimentální a laskavý, ale v popisech italského tažení až bezděčně naturalistický. Tento román získal Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší knihu roku 1995 euroasijského regionu.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno 2002 , BB art Orig. název

Captain Corelli’s Mandolin , 1994

Komentáře (103)

Kniha Mandolína kapitána Corelliho

Mnohovrstevný příběh lásky z období italské okupace řeckého ostrova
Kefallenie za 2.světové války.Snad nikde jinde není to nejlepší i to nejhorší
z člověka tak blízko sebe jako v románech de Bernierse.

Filmová verze knihy mě doteď míjela, takže jsem neměla konkrétní očekávání. A co jsem dostala? Nahlédnutí do zpočátku idylického života řeckého ostrova, kdy zkrátka pocítíte zoufalou touhu sbalit kufry a jít si válet šunky k moři. Obzvlášť, když čtete v zimě. 😀 Na druhé straně seznámení s kapitolou nejčernější novodobé historie Evropy, která mně osobně nebyla tak známá.

Kniha jako taková byla zábavná, většinou se četla dobře. Oceňuji vyprávění částí příběhu z pohledu různých osob, prokousat se však politickými bylo náročnější a trochu nezáživné. Válečné kapitoly mě velmi zaujaly. Vztah Pelagie a Corelliho byl spíše milý, v jiných knihách jsem zažila mnohem větší jiskření, než u nich. Více mě bolel Carlův život. Myslím si, že u něj byla nakonec i nejvíce rozvinuta jeho psychologie, přestože nešlo o úplně hlavní postavu. Závěr byl na můj vkus zbytečně zdlouhavý a upřímně, nemám ráda konce typu "Já myslel".

Je velmi záslužné od autora, že nám zprostředkoval kousek historie zemí, které kdysi vytvořily základy evropské kultury. Jenomže slovo "kultura" se nějak neslučuje s tím, co se mezi Řeckem a Itálii dělo v průběhu druhé světové. Mussolini, který se vzhlídnul v Hitlerovi, spěchal také uzurpovat. Vybral si Řecko, ale narazil a německá armáda musela vypomoct. Když nakonec Itálie před spojenci kapitulovala, část italské armády, která zůstala v Řecku, byla rozkazem Hitlera zabita. Podle nich nešlo o válečné zajatce, ale o zrádce : tisíce italských vojáků bylo odzbrojeno a postříleno a nikdo jim nepomohl.
Knížka není jenom o válce Italů v Řecku, ale i o válce dobra a zla v člověku, kde národnost není rozhodující. Antonio Corelli válčit v principu nechtěl, chtěl rozdávat hudbu a užívat života, ale patřil k okupační armádě. Každá z hlavních postav románu prochází určitým vývojem, zaujímá osobnější postoj k válce a k situaci, do které se dostala a ze které za války není úniku. Mandolína nepomohla, možná kdyby tisíc klarinetů.
Podle některých historiků válka v Řecku rozhodla o výsledku války celé, zapříčinila totiž několikaměsíční skluz v plánovaném vpádu německé armády do SSSR, boje o Moskvu pak probíhaly i v krutých zimních měsících a následný vývoj nebyl už pro Němce příznivý, i když do konce bylo ještě daleko.

Fašismus i komunismus jsou zrůdné ideologie. Knížka má hloubku, nutí k zamyšlení, dává “pocit” Řecka. Ale co je mně to platné, když první půlka se skoro nedala číst (přesněji mně se nedala číst), vytrvala jsem jen proto, že čtenáři viz níže ujišťovali, že později to bude lepší. Druhá polovina je poutavější. Konec tak trochu přitažený za vlasy. O občanské válce v Řecku si budu muset přečíst víc.

Tahle knížka mě štvala tím, jak jeden čas z ní byli všichni odvařený. Brala jsem to za milostnou červenou knihovnu a film s Cagem, který jsem taky neviděla, mou nechuť nějak utvrdil. Navíc já ten jih nějak nemusím no. Prostě nic pro mě. Pak se ke mě dostala nejnovější kniha od Bernierse a strašně mě bavila tím stylem. Obyčejný vyprávění, popisy, často dost cynickej humor, nečekaný jen tak mimochodem zvraty. čte se to prostě samo. Tak jsem dala šanci i tomuhle a nezklamalo to. Nebyla to úplná bomba, ten člověk prostě umí psát a zaujmout. Jen tu zabitou Psipsinu mu neodpustím teda.

Úžasná knížka, která je stejně tak veselá a komická, jako smutná a tragická. Je třeba se prokousat přes začátek, který mi připadal dost náročný vzhledem k velkému počtu postav, spletitosti historických událostí atd. Často jsem se dobře bavila, některé vtípky doktora a jeho dcery na adresu kapitána byly opravdu dobré. Ve druhé půlce naopak převládaly spíš ty negativní emoce. Často si na děj knihy vzpomenu a přemýšlím, kolik takových Pelagií a Antoniů za války bylo.
P.S. Stejnojmenný film má s knihou bohužel jen pramálo společného.

První čtvrtina příběhu je taková poměrně nezáživná. Chvíli trvá, než si zvyknete na politiku, lidi, prostředí, způsob myšlení a takovou pomalost zpočátku poklidného života.
Slunce svítí, olivy rostou, šneci se líně plazí. Na cestě kuna, co jí děvče považuje za zvláštní kočičku (odteď pro mě budou všechny kočičky zvláštní :)). Doktor a jeho dcera.
Pak:
Na obzoru okupanti… změna perspektivy. Hromada cizích lidí, strach, pak zase ne.
Náklaďák s děvkami, přátelství.
„Tady byl táta za války.“
Později zákaz vycházení, nedostatek jídla, šnečí polévka (z popisu mi bylo blbě, holt neznám hlad), vystouplé kosti a vlasy prokvetlé šedinami, časem.
Kněz s vidinou konce. Ohně a puch spálených kostí.
Rodiny, které dostanou prach, jenž spíš jejich blízkým nepatří. ironie, prachu byly celé náklaďáky, dal se rozdávat spíš než chleba.
Anděl na padáku, přestože pozorovatel význam druhého slova nezná.

První čtvrtinu vydržte, pak to vážně stojí za to. Několikrát jsem se i rozesmála, jak se mnohdy absurdní situace, vtipné momenty, nebo jejich kombinace, vynořovaly z útrob autorovy představivosti.
Potěšilo mě také, že nejde vyloženě o nějakou prvoplánovou romanťárnu. Na mě celek působil spíš opravdově, než naivně ve stylu "holka se zamiluje do vojáčka, ale ten musí jít."

Asi takhle:
Když si prohlížíte staré černobílé fotky, co vidíte?
Šedo-černé rozesmáté/vážné/zasněné. obličeje, zastavené v okamžiku, kdy někdo zmáčkl spoušť. Lidé na nich budou už napořád strnulí a stejní. Mám jich plnou krabici a polovinu lidí na nich ani neznám. A co víc, už mi nikdy nikdo neřekne, kdo ti lidé byli. A o tom, že byli skuteční, mám důkaz – koukám na něj. Přesně takhle působí tento příběh. Jako Pelagiino album a její pohnutí, když ho po x letech znovu prohlížela a vybavila si vzpomínky související s jednotlivými fotkami.

Ale zkuste si představit, že byste dokázali sledovat další vteřiny poté, co vznikl snímek:
– krok stranou
– někomu vítr načechrá vlasy
– moře vyplivne dvě, tři vlny, zmizí stopy v písku, nad hlavami lidí přeletí racek
– nádech, úder srdce a slunce hřeje
– člověk, který byl předtím v záběhu, uskočí. Stisknout spoušť o vteřinu později, měl by šanci, že se na něj za x desetiletí zapomene.
– kočka odskočí z vyhřátého kamene a vrhne svůj stín o půl metru dál
Ale to my už nevidíme. Není to smutné?
A představte si, že těm, co mají nějakou představivost, tohle vrtá hlavou. Stará místa, mrtví lidé, fiktivní světy a neskutečné příběhy, které se klidně mohly stát, protože někdo zmáčkl spoušť o vteřinu dřív.

Foťáku, pušky? Není to jedno. Oboje zastavuje čas.

Film je krásný, ale sladký. Kniha mě fakt dostala. Není to žádná milostná slátanina. Opravdu úžasné počtení.

Kniha Mandolína kapitána Corelliho (Louis de Bernières)

You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience and security.

Mandolína kapitána Corelliho

Louis de Bernières sa narodil v Londýne. Spočiatku pracoval ako záhradný architekt, mechanik, učiteľ a dôstojník na vojenskej škole. Mandolína kapitána Corelliho je jeho najznámejší román. V Európe . án. V Európe besnie druhá svetová vojna a na svojráznom Iónskom ostrove sa tamojší lekár samouk, doktor Jannis usiluje objektívne opísať dejiny ostrova. Jednotlivé etapy vojny a jej následky sa odzrkadľujú na živote ostrovanov. Na ostrov prídu talianski okupanti, ktorí sa viac-menej zžijú s miestnym obyvateľstvom. Po kapitulácii Talianska Nemci Talianov postrieľajú a nasleduje krutá nemecká okupácia. Po oslobodení nastúpi ešte krutejší komunistický režim, ktorý predstavuje negramotný rybár a snúbenec Jannisovej dcéry Pelagie – Mandras. Udalosti kruto zasiahnu aj ju, keďže sa zaľúbi do kapitána Antonia Corelliho, talianskeho okupanta, dôstojníka a hudobníka, ktorý býva v ich dome.Komu sa kniha môže páčiť: Všetkým, ktorí majú radi silné príbehy. Edícia MM tradične prináša diela od oceňovaných autorov, inak tomu nie je ani pri Louisovi de Bernièresovi , a jeho slávnom sfilmovanom románe Mandolína kapitána Corelliho.
Viac

 • Počet strán: 528 strán
 • ISBN13: 9788055623726
 • Originálny názov: Corelli’s Mandolin

Mandolína kapitána Corelliho

Január sa nám pomaly blíži ku koncu, hurá. Preto sa púšťam do dobiehania restov a chystám sa vám odhaliť svoj názor na ostatné knihy, ktoré som tento mesiac prečítala. Dnes to bude recenzia knihy Mandolína kapitána Corelliho od Louisa de Bernièresa. Vyššie spomínaný román od vyššie spomínaného pána patrí už pomaly medzi klasiky. Minimálne názov […]

Mandolína kapitána Corelliho

Kniha ( pevná vazba )

 • Audiokniha ( CD ) 268 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

V roce 1941 idylický řecký ostrov Kefallénie okupovali Italové. Mezi nimi je i kapitán Antonio Corelli, člověk kultivovaný a vtipný, navíc skvělý mandolinista. Shodou okolností je nakvartýrován do rodiny doktora Jannise, jehož dcera Pelagia je sice od počátku rozhodnutá charismatického a bezelstného Itala nenávidět, nakonec si ho ale proti své vůli zamiluje. To by bylo v pořádku, kdyby za a) neměla snoubence u řeckých komunistických partyzánů a za b) kapitán nebyl – alespoň oficiálně – nepřítel…

Bestseller v knihy Dobrovský

98368. v e-shopu | 85811. minulý týden

Hodnocení čtenářů

5.0 z 5 4 hodnocení čtenářů

4× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Mandolína kapitána Corelliho

Louis de Bernières sa narodil v Londýne. Spočiatku pracoval ako záhradný architekt, mechanik, učiteľ a dôstojník na vojenskej škole. Mandolína kapitána Corelliho je jeho najznámejší román.

Bežná cena Bežne 14,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Louis de Bernières sa narodil v Londýne. Spočiatku pracoval ako záhradný architekt, mechanik, učiteľ a dôstojník na vojenskej škole. Mandolína kapitána Corelliho je jeho najznámejší román.

V Európe besnie druhá svetová vojna a na svojráznom Iónskom ostrove sa tamojší lekár samouk, doktor Jannis usiluje objektívne opísať dejiny ostrova. Jednotlivé etapy vojny a jej následky sa odzrkadľujú na živote ostrovanov. Na ostrov prídu talianski okupanti, ktorí sa viac-menej zžijú s miestnym obyvateľstvom. Po kapitulácii Talianska Nemci Talianov postrieľajú a nasleduje krutá nemecká okupácia. Po oslobodení nastúpi ešte krutejší komunistický režim, ktorý predstavuje negramotný rybár a snúbenec Jannisovej dcéry Pelagie – Mandras. Udalosti kruto zasiahnu aj ju, keďže sa zaľúbi do kapitána Antonia Corelliho, talianskeho okupanta, dôstojníka a hudobníka, ktorý býva v ich dome.

Komu sa kniha môže páčiť: Všetkým, ktorí majú radi silné príbehy. Edícia MM tradične prináša diela od oceňovaných autorov, inak tomu nie je ani pri Louisovi de Bernièresovi , a jeho slávnom sfilmovanom románe Mandolína kapitána Corelliho.

Louis de Bernieres

Psát začal až ve svých osmadvaceti a první román mu vyšel až v pětatřiceti letech. Do té doby se živil jako automechanik, zahradní architekt, prodavač knih, tesař, kurýr na motocyklu a vůbec nejdéle jako učitel. Jeho první kniha Válka o zadnici dona Emmanuela (1991), sžíravá černá groteska z Jižní Ameriky, hluboce ovlivněná magickým realismem, mu přinesla věhlas i uznání kritiky v podobě Ceny spisovatelů Britského společenství za nejlepší prvotinu v euroasijském regionu. O rok později následoval palčivý román Seňor Vivo a drogový baron (předobrazem k postavě El Jerarky se v něm stal nechvalně proslulý Pablo Escobar) a opět Cena za nejlepší román v euroasijském regionu. Volnou latinskoamerickou trilogii uzavřel roku 1993 knihou The Troublesome Offspring of Cardinal Guzman.

Světovou proslulost si Louis de Bernieres získal románem Mandolína kapitána Corelliho (1994, česky 2000 v nakl. BB art), jehož se prodalo více než jeden a půl miliónu výtisků, byl zfilmován režisérem Johnem Maddenem a získal Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší román roku.

Ačkoli tomu jeho exotické jméno vůbec nenapovídá, Louis de Bernieres (*1954) je rodilý Angličan – jeho rodina dokonce přišla na Britské ostrovy už roku 1066 s Vilémem Dobyvatelem. Vyrostl v surreyské vesničce Hambledon, díky armádnímu stipendiu mohl jít studovat na Bradfield College a po čtyřech katastrofálních měsících v Sandhurstu skončil v.

Mandolína kapitána Corelliho

Louis de Bernières sa narodil v Londýne. Spočiatku pracoval ako záhradný architekt, mechanik, učiteľ a dôstojník na vojenskej škole. Mandolína kapitána Corelliho je jeho najznámejší román.

Běžná cena Běžně 434 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

 • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
 • více než 2500 výdejních míst
 • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Louis de Bernières sa narodil v Londýne. Spočiatku pracoval ako záhradný architekt, mechanik, učiteľ a dôstojník na vojenskej škole. Mandolína kapitána Corelliho je jeho najznámejší román.

V Európe besnie druhá svetová vojna a na svojráznom Iónskom ostrove sa tamojší lekár samouk, doktor Jannis usiluje objektívne opísať dejiny ostrova. Jednotlivé etapy vojny a jej následky sa odzrkadľujú na živote ostrovanov. Na ostrov prídu talianski okupanti, ktorí sa viac-menej zžijú s miestnym obyvateľstvom. Po kapitulácii Talianska Nemci Talianov postrieľajú a nasleduje krutá nemecká okupácia. Po oslobodení nastúpi ešte krutejší komunistický režim, ktorý predstavuje negramotný rybár a snúbenec Jannisovej dcéry Pelagie – Mandras. Udalosti kruto zasiahnu aj ju, keďže sa zaľúbi do kapitána Antonia Corelliho, talianskeho okupanta, dôstojníka a hudobníka, ktorý býva v ich dome.

Komu sa kniha môže páčiť: Všetkým, ktorí majú radi silné príbehy. Edícia MM tradične prináša diela od oceňovaných autorov, inak tomu nie je ani pri Louisovi de Bernièresovi , a jeho slávnom sfilmovanom románe Mandolína kapitána Corelliho.

Louis de Berniéres

Knihy autora

Louis de Bernieres

Na začátku dvacátého století vyrůstá Rosie McCoshová se svými třemi sestrami v idylické domácnosti v Kentu. Čas nevinnosti a dětských her ovšem.

357 Kč

Louis de Berniéres

Rosie and Daniel have moved to Ceylon with their little daughter to start a new life at the dawn of the 1920s, attempting to put the trauma of the.

Mandolína kapitána Corelliho

Kniha ( pevná vazba )

 • Audiokniha ( CD ) 268 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

V roce 1941 idylický řecký ostrov Kefallénie okupovali Italové. Mezi nimi je i kapitán Antonio Corelli, člověk kultivovaný a vtipný, navíc skvělý mandolinista. Shodou okolností je nakvartýrován do rodiny doktora Jannise, jehož dcera Pelagia je sice od počátku rozhodnutá charismatického a bezelstného Itala nenávidět, nakonec si ho ale proti své vůli zamiluje. To by bylo v pořádku, kdyby za a) neměla snoubence u řeckých komunistických partyzánů a za b) kapitán nebyl – alespoň oficiálně – nepřítel…

Bestseller v knihy Dobrovský

98368. v e-shopu | 85811. minulý týden

Hodnocení čtenářů

5.0 z 5 4 hodnocení čtenářů

4× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Mandolína kapitána Corelliho (SK)

Běžná cena: 298 Kč Sleva: 20%

">

Dostupnost: Nedostupné Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0090403
EAN: 9788080850371
ISBN: 80-8085-037-2
Nakladatel: SLOVART
Vazba: Pevná s přebalem matná
Počet stran: 406
Jazyk: Slovensky
Kategorie: Próza

„Rozsáhlá databáze knih i těch, které se již neprodávají,díky tomu vím jestli má smysl hledat knihu v antikvariátu.“

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

Mandolína kapitána Corelliho

Běžná cena: 299 Kč
Sleva: 20%

">

Dostupnost: Nedostupné Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0283402
EAN: 9788025904275
ISBN: 978-80-259-0427-5
Nakladatel: PLUS
Vazba: vázaná s laminovaným potahem a přebalem
Počet stran: 456
Rozměry: 134,0×202,0x38,0mm
Jazyk: Česky
Kategorie: Světová próza

„Bezvadná služba, svědčí o tom i spousta lidí, kteří si knihy vyzvedávají. I při vyzvedávání jde vše rychle, bez zdržování.“

V roce 1941 idylický řecký ostrov Kefallénie okupovali Italové. Mezi nimi je i kapitán Antonio Corelli, člověk kultivovaný a vtipný, navíc skvělý mandolinista. Shodou okolností je nakvartýrován do rodiny doktora Jannise, jehož dcera Pelagia je sice od počátku rozhodnutá charismatického a bezelstného Itala nenávidět, nakonec si ho ale proti své vůli zamiluje. To by bylo v pořádku, kdyby za a) neměla snoubence u řeckých komunistických partyzánů a za b) kapitán nebyl – alespoň oficiálně – nepřítel…

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

Captain Corelli’s Mandolin Author Louis de Bernières to Feature at 2013 HKTDC Hong Kong Book Fair

Popis:
British author

Leave a Reply