Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson)

Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson)

Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson)
  • Elérhető fájlok: Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson).pdf, Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson).epub, Kniha Měsíční zahrady (Steven Erikson).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Steve Rune Lundin

Steven Erikson pseudonym

kanadská, 1959 statistiky · web

Nová kniha

Radujme se – Steve Rune Lundin

Na Zemi se náhle objeví silová pole, vytvoří zóny, do kterých nemají lidé přístup, a současně zabraňují lidem v násilí a ničení přírody. Zbraně od atomových až po nože a . detail knihy

Populární knihy

Komentáře (12)

V některých komentářích se uvádí jak moc je autor jedinečný a proto úžasný a já naprosto soulasím. Nicméně budu upřímná – k Eriksonovi jsem si cestu musela najít. Bez obalu přiznám, že Měsíční zahrady pro mne byly značně nestravitelné a nudné. Rovněž nepatřím mezi fanoušky, kteří přečtou celou sérii na jeden zátah, kvůli vysoké míře deprese a úmrtnosti. Takže dám 2-3 díly za sebou a pak musím přejít na chvíli na něco jiného. Každopádně u tohoto autora mám jistotu, že až budu číst sérii odznova, určitě tam objevím spoustu nového. A příště zase. A potom zase.

Velice nedoceněný autor, který ve své Malazské knize Padlých dal žánru fantasy úplně nový rozměr.

Miluji Malazskou knihu padlých nejlepší fantasy

Dostala se mi do rukou serie Malazská Kniha padlych tak jsme zvědavy 🙂

Nejúžasnější fantasy série jakou jsem kdy četla , hned po dokončení 10 dílu jsem začala číst celou sérii znovu abych si ji řádně užila se všemi znalostmi co mám ( poprvé jsem trochu ze začátku tápala ) škoda , že skončila – dalo by se ještě navázat , nebylo tam vše zcela vysvětleno . Miluji Malazskou knihu padlých . Nějak si stále nejsem jistá , kdo vlastně Rychlej Ben doopravdy byl , třeba napodruhé pochytám . ( Matka noc ? )

Často jsem přemýšlel, jestli je Erikson šílenec nebo génius. Po letech přemýšlení jsem došel k jasnému závěru – je to šílený génius. A jeho MKP je něco nepřekonatelného.

Ambiciózní megaloman s velkou fantasií, který umí skvěle napsat epické scény, ale knihu nedokáže srozumitelně podat. To že píše složitě, ještě podle mě neznamená, že to je i kvalitní. Jeho knihy to je většinou 600 stran, kdy nevíte která bije a 200 stran strhujícího akčního finále (ale stejně nepochopíte o čem to bylo).

S Eriksonem mám jeden obrovský problém. Co jsem začal číst MKP, ostatní autoři fantasy jsou najednou jen Béčka.
Je Erikson, pak dlouho nic a potom teprve další moji oblíbenci.

Měsíční zahrady

kniha od: Steven Erikson (p)

V rozlehlé Malazské říši to vře, podrobené státy téměř vykrvácely během dlouhých let nekonečných válek, čistek a bratrovražedných bojů, a také při srážkách s pánem Měsíčního Kamene. Císařovna Laseen však dál vládne tvrdou rukou s pomocí svých obávaných asasínů. Nyní svůj nenasytný zrak upřela na Darúdžistán, posled ní ze Svobodných měst Genabakis, starobylou a ušlechtilou baštu nezávislosti, která ještě vzdoruje. Nicméně říše není jediným hráčem v této hře. Svůj první tah ze stínů učinila ještě zlověstnější síla. Tato skvěle vymyšlená epická sága je zasazená do dokonale ztvárněného světa a uvádí do říše fantasy literatury nový zajímavý hlas. Přináší chytrou a napínavou zápletku, temnou a složitou mytologii, divokou a vrtošivou magii a houf přesvědčivě napsaných postav. . celý text

Malazská Kniha padlých 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno 2002 , Talpress Orig. název

Gardens of the Moon , 1999

Komentáře (136)

Kniha Měsíční zahrady

Právě jsem dočetl závěrečný 10. díl série. Pamatuji si, že poté, co jsem přelouskal Měsíční zahrady, jsem měl chuť to s celou sérií vzdát. Navždy budu děkovat Bohu, že jsem to neudělal. Přišel bych tím totiž o skvostnou epickou fantasy sérii, kterou Malaz dozajista je. S klidným srdcem proto všem doporučuji vydržet, a ve čtení pokračovat. Nebudu nikomu nic nalhávat, nic se nezlepšilo, a já se ztrácel ve všech následujících dílech stejně jako v prvním. Asi tak u 3. knihy jsem ale dospěl k názoru, že nejlepší je nad tím jednoduše nepřemýšlet a knihu číst tak, jak to v ní leží a běží. Jediné, co člověku zbývá je doufat, že se to třeba o tři knihy později vysvětlí. Přes to všechno by ale byla věčná škoda nevydržet a se sérií seknout. Děj totiž lze pochopit, i když ne všemu člověk na sto procent rozumí. Proto radím obrnit se trpělivostí a vytrvat.

Když mám v celé první třetině pocit, že čtu sérii někde odprostředka a ještě si musím kontrolovat na netu, zda jde opravdu o první díl (protože na knížce samotné si nepamatuju, že by to bylo natisknuté), tak mi přijde, že si ze mě autor dělá srandu a já tedy naznám, že tohle číst nemusím, ani když je to dle slov fandů někde od x-té knížky pecka. Neboť i cesta je cíl.
Doporučení jsem našla na základě diskuzí, co číst po ASOIAF. Jenže ASOIAF začíná: Tohle je Bran, tohle Arya, tohle Dany, bydlí támhle a mají rádi tamto. Kdežto Malaz je jako přijít někam do pracovního kolektivu, kde se všichni znaj celý leta práce, a vy nastoupíte, neznáte nikoho, nevíte pořádně co máte dělat a kde začít, všichni se baví o věcech který neznáte a když chcete vysvětlit povahu svojí práce, zjistíte že všeci jsou na kuřpauze nebo obědě. Been there, done that. Nepotřebuju takový pocity i při čtení literatury. Chybí mi tady hvězdička ”Nedočetla jsem”.

Výborný štart do série. Postáv bolo dostatok, aby mohol byť príbeh pestrý, ale nebolo ich zasa toľko, aby sa to mýlilo. Autor sa v tejto knihe nezdržiava toľko opismi, takže dej plynul rýchlo. Dal by som aj vyššie hodnotenie, ale verím, že ďalšie knihy budú ešte lepšie, tak aby mi zostala rezerva.

Včera dočteno, včera rozleženo v hlavě. nakonec hodnotím někde mezi 3 – 4 jednoduše proto, že jsem čekal, že si z toho sednu víc na prdel. Podle více zdrojů nicméně odhaduju, že je to jen úvod a ve srovnání s dalšími knihami slabší část. Ve výsledku mě zaujal víc svět než samotný příběh, který, ač příjemný, nijak zásadně nevybočuje. Což je pochopitelné, protože příběhových rovnic toho, co se může v jakýchkoli kulisách odehrávat, není zase tolik.

Přijde mi ovšem, že Erikson v každé složce knihy provede něco vynikajícího a současně něco, čím ji trochu pohřbí, takže výsledek se tak trochu interně anuluje do. průměru? Možná. Vliv má nejspíš taky to, že jsem prvních cca 100 stran četl skoro na zátah, pak dlouho pauza a čtení po kouskách a závěr zase na zátah, do toho nějaké marodění a další okolnosti, které ubíraly pozornost.

Příběh: Ve výsledku asi největší zklamání oproti hypovému očekávání. Jak už jsem ale zmínil, chápu, že jde o předehru a vím, že zase tolik druhů zápletek se odehrávat nemůže. Bylo to fajn, jen uprostřed v Darudžhistánu jsem měl místy pocit, že někdo rozebral konspirační seriál o více sériích a namíchal díly náhodně za sebou, takže zmatek. Finále bylo příjemné, konec taky. Jen mi u některých linií furt nedochází jejich význam a něco vyznělo do ztraceno, čímž to u mě ztratilo náboj a zaujetí.

Prostředí: Nejspíš nejsilnější deviza. Hodně se mi líbí mechanismus chodeb, balíček Draků a prostředí bohů i ascendentů plus to, že Erikson používá vlastní termíny pro funkce a hodnosti. Se samotnými jmény mám trošku problém. Na jedné straně se mi líbio využití jak počeštěných verzí (Pačes, Kvítko, Kabrňák, Dřevnov) tak různých složenin a klasických fantasy jmen. Je to jako mít román, kde se vám sejde Vašek, Sergej, Mario a Dietrich. Na druhé straně si kladu ovšem otázku, jestli všechna jména nesou nějaký význam, nebo jde jen o náhodný shluk termínu, které mají vypadat zajímavě, jako názvy chodeb nebo různé prarasy a frakce.

Postavy: Měl jsem z toho zástupu v úvodním seznamu docela vítr, ale stačilo se občas vrátit a člověk si za chvilku zvykne. Celkově jsou to sympaťáci.

Závěr: dobře odvedený kus zasypaný tunou zajímavého lore, u kterého si nejsem jist jeho hloubkou nebo tím, jestli je jen na efekt. Krom toho mi uniká smysl názvu, protože měsíční zahrady jsem nikde nezachytil.

Ja fantasy čítam ako oddychovku a po relatívne zrozumiteľných svetoch Zaklínača alebo GOT, na ktoré mam dodnes slabosť, sa mi veľmi nechcelo púšťať do údajne zložitého sveta Malazu. Ale slovo dalo slovo, syn má nakoniec presvedčil, že to stojí za to, a ja s nim nakoniec musím súhlasiť. Je to dobré, naozaj dobré.

Nebylo to zase tak zmatené, jak jsem se zpočátku obával. Je pravdou, že asi po sto stranách jsem měl chuť knížku zahodit. Když se totiž čtenář začne aspoň minimálně orientovat v ději, z ničeho nic se děj přesouvá úplně jinam, kde si musí zapamatovat další tunu postav.

Každopádně jsem vytrval a jsem za to rád. Jednotlivé dějové linky do sebe začnou časem zapadat a závěr je naprosto parádní.

Je zde sice ještě asi milion věcí, který jsem moc nerozuměl (hlavně složitý systém panteonu bohů), ale podle zdejších komentářů se hodně věcí vyjasní až v dalších dílech. Tak snad to bude stát za to.

Za mě super start do série, která ale asi nemusí sednout úplně každému.

Tak nevím, nevím. čekal jsem podle proslulosti celkem pecku, ale můj dojem z knihy je rozpačitý. Nebylo to vyloženě špatné, ale nijak zvlášť se nezarylo. Koukám do komentářů, že nejsem sám, komu nesedla jakási chaotičnost. Ale to není to pravé slovo. Některé části jsou opravdu pěkně napsané, akční scény a souboje se mi líbily, nevšední jména postav byla fajn. Ale občas jsem se přistihl, že se ztrácím a nepomohlo ani vracení se o kus zpátky.
Co však musím vyzdvihnout, je překlad. Některá jména jsou vysloveně vymazlená a protože neznám anglický originál, mohu se jen domýšlet, jak moc si překladatel s češtinou vyhrál. (například Dřevnov, který podle mě prostě neschová inspiraci v pražském Břevnově. a to je jen jedno z mnoha).
Příběh má proroctví, má i draky, takže je to fantasy jak má být, ale. jak to formulovat. možná to byl záměr autora, jen tak nakousnout, hodit rukavici, aby si čtenáři řekli "tedy co to je, musím si přečíst i druhý díl, abych věděl, jak to bude pokračovat" nebo možná "jestli je to takovéhle zvláštní i v dalším dílu". Takže se chystám na Dům mrtvých a doufám, že se mozaika začne skládat do lepšího obrázku.

V době prvního vydání jsem z „Měsíčních zahrad“ nebyla zrovna na větvi, ale jak kolem této série rostlo nadšení a vyrojili se hojní "Svědci Malazovi", znejistěla jsem. Buď mé nepochopení knihy pramenilo z prostoty mládí, nebo jsem natvrdlá navěky. pročež jsem dlouhá léta střádala odvahu a ehm, moudrost k dalšímu pokusu.
Malazská říše pod vedením císařovny Laseen je rozpínavý moloch, který se neštítí žádné špinavé taktiky pro získání nového území. V první polovině románu budeme svědky bitvy o Dřevnov, ve druhé se přesuneme do Darúdžhistánu, kde se teprve splétají intriky k oslabení bohatého města. Když se děj podá takto ve stručnosti, zní to jednoduše. Průměrná čtenářova paměť by si měla poradit s množstvím vystupujících postav, přinejmenším těch lidských. V ascendentech, tedy jakýchsi božských stvořeních, a jejich následovnících, aby se prase vyznalo. Jaké jsou jejich možnosti, síla, motivace? Proč se jednou snaží člověka zabít a podruhé se nad ním slitují? Zatím jsem neodhalila tu vychvalovanou promyšlenost, události působily s blížícím se závěrem čím dál víc podřízené rozmarům a okamžitým nápadům autora, jeden bůh ze stroje za druhým.
První díl „MKP“ je fantasy s dobře propracovaným fungováním magie, zřejmě složitou mytologií (zde pouhé náznaky), poněkud chaoticky vystupujícími charaktery (nálady a chování podle směru větru, případně menzes), žádná z dějových linií není vyloženě nudná, žádná mě však ke knize nepřilepila. Navzdory několika krvavým scénám a temné atmosféře není třeba se o většinu důležitých účinkujících bát, protože za A) nevzbuzují silné emoce (výraznější sympatie či antipatie jsem nezaznamenala), za B) v tomto románu nic není nemožné – včetně zmrtvýchvstání.
Mé dojmy zřídka atakovaly 75%, obvykle se držely kolem sedmdesátky. Tak snad příště.

Steven Erikson

Knihy autora

Malazská Kniha Padlých (5). Po desetiletích válčení je pět kmenů Tiste Udur konečně sjednoceno pod vládou nesmiřitelného hirotského krále-zaklínače.

456 Kč

V Kurald Galain nastaly těžké časy. Ona prastará země, říše noci, v níž vládne Matka noc, se stala domovem řady mocných bytostí a dokonce ani smrt.

447 Kč

Zima je zlá. V Kurald Galain hrozí občanská válka, protože Urusanderova armáda již vytáhla proti Charkanas a pod velením nelítostného.

MIMOŘÁDNÉ ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ: Mimozemský útok pod falešnou vlajkou – Sueneé

Popis:
Svědecké výpovědí z první ruky pravda o falešných útocích a únosech fingující přistání mimozemšťanů vyvolávajících falešný …

Leave a Reply