Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková)

Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková)

Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková)
  • Elérhető fájlok: Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková).pdf, Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková).epub, Kniha Naslouchač (Petra Stehlíková).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Naslouchač

kniha od: Petra Stehlíková

Za mně rozhodně ano. Sice čteno až po Faje. Nešlo to bohužel jinak. Ale na konci jsem si říkala, že si musím prostě přečíst znovu Faju.
Kniha se mi líbila, po pomalém rozjezdu dostala spád. Sledovat příběh Ilan bude fajn.
Uvažuji, že si celou sérii koupím.

Kniha se mi velmi líbila. Pokud se mi do rukou dostane další pokračování, určitě si jej ráda přečtu. Velmi mě těší, že i my Češi dokážeme napsat fakt super fantasy.

Kniha má velmi zvláštní atmosféru a dokáže čtenáře vtáhnout. Já jsem si ji docela užila a přečetla jsem si hned i druhý díl Faju, která mě bohužel ale bavila o něco méně.

. Může obsahovat SPOILER .
Nemůžu si pomoct, v Naslouchači vidím především infantilní, děravější příběh o náctileté dívce. Po setkání Ilan s pětadvacítkou se alespoň příběh trochu rozjíždí, do té doby se toho opravdu moc neděje. I když má kniha později větší spád a místy mírné kouzlo, v podstatě se dobrodružství skládá od cesty odnikud nikam, která je zpestřována příběhy typu: dívka se učí jíst vidličkou, hádá se s “otrokáři”, že nesejme svojí masku, aby se podívali, zda není nemocná a zda nemůže nakazit ostatní, bojuje v jeskyni s monstry a v podstatě si tato nedospělá otrokyně v dystopickém světě dělá s otrokáři, co chce.
Fantasy kniha má patrně nechtěně prvky červené knihovny, včetně konce, kdy dětskou, nevzdělanou nevolnici nejmocnější muži světa prosí o přátelství.
Kniha není alespoň pro mě nic jiného než logicky děravou pohádkou. Kapitán, před nímž se klaní nejmocnější správci země, si neumí sjednat respekt, sklář, který dostane za úkol dívku zaučit v řemesle na ní zvysoka kašle, pětadvacítka mužů, kteří ochraňují zemi, se stávají chůvami dospívajícího výrůstka, kterého usměrňují, chrání, vychovávají, trpělivě mu vše vysvětlují, mají na něho spousty času a mají k němu neadekvátně pozitivní vztah. Dívka přesto zvláště urostlého kapitána s oříškově krásnýma očima “strašlivě nenávidí” a ač je otrokem, dělá si co uzná za vhodné. Sklářské řemeslo, kvůli kterému si “malou zajatkyni” najali, Ilan téměř nevykonává. Pro skupinu se zdá Ilan nepostradatelná. Nějak mi uniklo proč, až na asi dvě zásluhy (předpovídá sněhovou bouři a ke konci knihy zachraňuje kapitána).
Čekala jsem gradování příběhu, že teď to konečně příjde, ale příběh končí v podstatě nijak, tak jako začal, bez pointy a s otevřeným koncem. Trochu lituju času, který jsem knížce dala, chtěla jsem jí dát šanci a ještě jednou šanci, aby se nakonec ukázalo, že ne všechno, co je zrovna nyní v módě, si ten čas zaslouží. Alespoň z mého úhlu pohledu.
Příliš nechápu, jak tahle smýšlenina mohla získat 94% a masovou oblibu, ale budiž, když to čtenáře těší, přeji jim, ať si užijí všechny další díly.

Jestli se na něco hodí fráze: asi jsem četla jinou knihu, než většina ostatních, tak právě u tohohle titulu.
Upřímně jsem se snažila pochopit, proč skoro všichni jásají nadšením, ale při sebevětší snaze se mi na to nepodařilo přijít. Snad celou jednu čtvrtinu Naslouchače autorka suše, neslaně nemastně popisuje technickou stránku jednoho řemesla. Popisují se zde vymyšlené nerosty, z čeho se co vyrábí, k čemu je dobrý ten či onen. Jediné, co příběh oživuje, je zmínka o rodině Ilan, které je daný minimální prostor. Osobnosti nezajímavé, splývají, povrchní, děti se chovají stejně jako dospěláci, děj dost nepatrný, sakra, tak kde je ten silný příběh? Knížku jsem nedočetla, musela bych se do toho nutit a neměla jsem důvod proč v tom pokračovat. Namátkou otevřené další stránky též nepřesvědčily o tom, že bych se ke knize měla vracet.
Naslouchač se mi nelíbil a k tomu mám potřebu se za to ještě omlouvat, protože jsem snad jediná.
Zrovna jsem dočetla Hru o trůny a byla jsem nadšená. Tohle je velký rozdíl. Opravdu bych ráda podpořila českou autorku, no, tak snad někdy jindy nějakou jinou, protože tohle prostě neberu, sorry, jsem hodně zklamaná.

Naprosto parádní čtení, skvěle vymyšlený svět. Četlo se to fakt rychle, nedalo se od toho odtrhnout :).

Úchvatná kniha! Hltala jsem jí, až jsem si chvilkama myslela, že stojím vedle Ilan a pětadvacítky. Úplně mě pohltila, popsat konkrétně čím, bylo by toho hodně. Je krásně, čtivě psaná, téma neotřelé, nové názvy věcí velice zajímavé. Těším se na pokračování.

Kniha mě nijak nenadchla ale ani neurazila. Po dalším dílu sahat nebudu.

Kniha: Naslouchač – Petra Stehlíková

Kniha: Naslouchač
Autor: Petra Stehlíková

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 24.2.2020
Česká pošta: 24.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 21.2.2020
Ostatní výdejny: 24.2.2020
Uloženka: 24.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


93%
3 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
93 % celkové hodnocení
3 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » HOST
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2018
Počet stran: 376
Rozměr: 198×128
Vydání: Druhé, brožované vydání
Skupina třídění: Česká próza
Jazyk: česky
Vazba: brožovaná
Novinka týdne: 2018-35
EAN: 9788075777034

Po katastrofické Velké válce došlo k rozdělení světa na dvě části. K ochraně obyvatelné poloviny světa je nezbytný nerost sklenit, díky němuž mohou lidé vytvořit obranný štít a oddělit se od jedovaté zamořené a neobyvatelné části světa. Na dystopickém pozadí se rozvíjí příběh sklenařů, lidí, kteří jediní dokážou sklenit těžit a žijí nedaleko štítu. Jejich profese s sebou bohužel nese mnohé nemoci a znetvoření. Hlavní hrdinka, třináctiletá Ilan, je jednou z mála sklenařských dětí, které se narodilo bez deformací. Od malička se vydává za chlapce a pozvolna se učí sklenařskému umění a pro své schopnosti je vybrána do družiny bojovníků zvané pětadvacítka. Pětadvacítka má sklenařská města chránit před hrozivými tvory zrozenými jedem a otravou. Bojová družina se tak stává Ilaninou rodinou, což je pro dívku paradox, neboť se zároveň jedná o představitele těch, kdo zotročili její lid.

Druhé, brožované vydání původního českého fantasy románu z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo. Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření. Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem. Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem. Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit. Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí?

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách, těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklnářům po celá léta tajena.

Naslouchač: Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo

Anotace

Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření.
Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem.
Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.

Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit. Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí?

Svět otrokářů a otroků, svět bohatých a chudých, svět věčně mladých a těch, kteří denně umírají v nelidských podmínkách. Kdo je však na kom závislý?
Když jsem byla malá, matka mi za temných večerů často vyprávěla o tom, kým jsme kdysi bývali. Ležela jsem na slaměném lůžku, držela si její ruku přitisknutou na tváři a hltala každé její slovo. Bylo nám zakázáno číst a psát, a tak se historie našeho lidu přenášela ústně z rodičů na děti. Vzpomínky pro nás byly velice důležité. Museli jsme si zapamatovat, že to, co jsme teď, je jen důsledek lidské chamtivosti.">Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo.

Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou.

Naslouchač

Kniha ( pevná vazba )

  • Skladem 4 ks
  • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

294 Kč s DPH
Ušetříte 35 Kč Běžně 329 Kč

  • Kniha ( měkká vazba ) 249 Kč s DPH Skladem (vybrané prodejny)

Poznejte Monu Kasten, královnu romantického čtení. Její knížky teď objednáte za 149 Kč Více informací

Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo.Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření.Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem.Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit. Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí?Svět otrokářů a otroků, svět bohatých a chudých, svět věčně mladých a těch, kteří denně umírají v nelidských podmínkách. Kdo je však na kom závislý?Když jsem byla malá, matka mi za temných večerů často vyprávěla o tom, kým jsme kdysi bývali. Ležela jsem na slaměném lůžku, držela si její ruku přitisknutou na tváři a hltala každé její slovo. Bylo nám zakázáno číst a psát, a tak se historie našeho lidu přenášela ústně z rodičů na děti. Vzpomínky pro nás byly velice důležité. Museli jsme si zapamatovat, že to, co jsme teď, je jen důsledek lidské chamtivosti.

Bestseller v knihy Dobrovský

964. v e-shopu | 1020. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.9 z 5 67 hodnocení čtenářů

65× 5 hvězdiček 3× 4 hvězdičky 2× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Tonda Anděl 1. srpna 2016

Pokud se Vám líbí knihy jako Stín krkavce, neváhejte sáhnout po této úžasné české fantasy knížce. Petra Stehlíková vytvořila unikátní nový svět, plný propracovaných postav, osudů a napětí. Jedná se o první díl ságy a sama autorka na svém profilu uvádí, že práce na dalším dílu právě vrcholí!

Pomohla vám tato recenze? Ano 118

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Mirka Jelínková 25. listopadu 2016

Výborná kniha, skvěle vystavěný příběh plný fantazie, napětí a přátelství. Jsem hrdá, že tak skvělá kniha je z našich končin.

Pomohla vám tato recenze? Ano 109

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Pájuše 5. prosince 2016

Magický, dechberoucí, okouzlující a temný příběh, který nedáte z ruky! Díky této autorce dám šanci českým autorům, jejichž četba fantasy mě vždy tak akorát zklamala. Nicméně, TOHLE už nikdo a nic nepřekoná! Moje duše prahne po dalším dílu!!

Pomohla vám tato recenze? Ano 62

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Jaruška 25. září 2017

V pripade teto knihy(ackoliv to u me neni zvykem) jsem podlehla tlaku okoli. Necetla jsem snad jedinou negativni recenzi, takze jsem nakonec knihu koupila a hned se na ni vrhla. Rozjezd je pozvolnejsi, ze zacatku u nekterych veci clovek tape o cem se pise a co slova znamenaji, naopak jine veci jsou zdlouhave vysvetlovany, ale vydrzte, az se do knihy dostanete, tak vas nepusti. Opet jedna z tech, kterou musite docitat dlouho do noci, jen aby jste ji na konci nastvane odlozili, protoze budete na dalsi dil muset cekat tak dlouho!

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Eliška Křemenáková 22. září 2017

Na tuhle knížku jsem se těšila jako malé dítě, protože jsem na ní slyšela samou chválu ať už na internetu nebo od kamarádek. Knihu jsem tedy začala číst s velkým očekáváním a i když se to člověku často vymstí, doopravdy mě nezklamala! Zhltla jsem jí během jednoho dne, ale rozhodně to nebyla žádná oddechovka. Kniha ve mě vyvolávala směsi pocitů prakticky po celou dobu čtení, jsem ráda, že jsem po knize sáhla, protože jen tak ledacos jí nepřekoná!

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček 10. května 2017

Tato knížka mě opravdu překvapila. Když jsem si přečetla asi 70 stránek, nemohla jsem přestat. Knížku jsem přečetla za dva dny. Konec byl nečekaný, nikdy by mě nenapadlo, že by to mohlo takto zkončit. Nemůžu se dočkat na pokračování.

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Aríka 25. září 2017

Nejde říct, že nemám ráda knihy novodobých českých autorů, ale přijde mi, že zvláště fantasy knihy jim moc nejdou. Na knihu jsem narazila opravdu velikou náhodou, a protože jsem neměla již co číst, rozhodla jsem se, že si přečtu právě tuto knihu. Myslím si, že přehodnotím svůj názor na novodobé české autory, protože tohle je něco. Kn iha byla poutavá a čtivá již od útlého začátku. Brilantně popsaný, vykreslený svět, nečekané rozuzlení a mnohem víc najdete v této knize. Za mě rozhodně jděte do této knihy, nezklame vás.

Pomohla vám tato recenze? Ano 50

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Jana 3. března 2017

Knihu jsem dostala jako dárek a opravdu se četla jedním dechem, unikátní prostředí, propracovanost postav, vystavěný děj, jediné co mě mrzelo, že nemám po ruce pokračování 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Emma 14. listopadu 2017

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla a to jsem jich četla hodně. Kniha mě úplně pohltila, nemohla jsem ji přestat číst. Líbí se mi originální nápad, podobnou knížku jsem ještě nečetla. Už se strašně těším na pokračování. Hodně doporučuji, přečtěte si ji. Stojí za to!

Pomohla vám tato recenze? Ano 46

Kniha, HOST, 2016, 9788074913839

5 z 5 hvězdiček Jana H. 20. září 2017

Naslouchač

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů.

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo.
Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření.

Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem.

Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.
Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit. Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí?

Kniha: Naslouchač – Petra Stehlíková

Kniha: Naslouchač
Autor: Petra Stehlíková

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 18.2.2020
Česká pošta: 18.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 17.2.2020
Ostatní výdejny: 18.2.2020
Uloženka: 18.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu

vázaná
1. vydání, 2016
Skladem

90%
3 hodnocení

100%
1 recenze
počet hodnocení
93 % celkové hodnocení
3 hodnocení + 1 recenze
Nakladatelství: » HOST
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 374
Rozměr: 207,0×130,0x32,0 mm
Vydání: První vydání
Skupina třídění: Česká próza
Hmotnost: 0,465kg
Jazyk: česky
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Datum vydání: 201605
ISBN: 978-80-7491-383-9
EAN: 9788074913839

Po katastrofické Velké válce došlo k rozdělení světa na dvě části. K ochraně obyvatelné poloviny světa je nezbytný nerost sklenit, díky němuž mohou lidé vytvořit obranný štít a oddělit se od jedovaté zamořené a neobyvatelné části světa. Na dystopickém pozadí se rozvíjí příběh sklenařů, lidí, kteří jediní dokážou sklenit těžit a žijí nedaleko štítu. Jejich profese s sebou bohužel nese mnohé nemoci a znetvoření. Hlavní hrdinka románu, třináctiletá Ilan, je jednou z mála sklenařských dětí, které se narodilo bez deformací. Od malička se vydává za chlapce a pozvolna se učí sklenařskému umění a pro své schopnosti je vybrána do družiny bojovníků zvané pětadvacítka. Pětadvacítka má sklenařská města chránit před hrozivými tvory zrozenými jedem a otravou. Bojová družina se tak stává Ilaninou rodinou, což je pro dívku paradox, neboť se zároveň jedná o představitele těch, kdo zotročili její lid. Při postupném poznávání pětadvacítky však dívka odhaluje i jiné tajené pravdy. V poutavém fantasy románu talentované české autorky si ruce podává napětí, dobrodružství a romantika na pozadí kulis záhadného temného fantaskního světa. Kniha je úvodním dílem připravované série.

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách, těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem.

Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklnářům po celá léta tajena.

Původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo. Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření. Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem – dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem. Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem. Ilan ví, že musí své tajemství před pětadvaceti bojovníky za každou cenu uchránit. Jsou to přece nepřátelé a život sklenaře pro ně nic neznamená. Nebo se mýlí? Svět otrokářů a otroků, svět bohatých a chudých, svět věčně mladých a těch, kteří denně umírají v nelidských podmínkách. Kdo je však na kom závislý? Když jsem byla malá, matka mi za temných večerů často vyprávěla o tom, kým jsme kdysi bývali. Ležela jsem na slaměném lůžku, držela si její ruku přitisknutou na tváři a hltala každé její slovo. Bylo nám zakázáno číst a psát, a tak se historie našeho lidu přenášela ústně z rodičů na děti. Vzpomínky pro nás byly velice důležité. Museli jsme si zapamatovat, že to, co jsme teď, je jen důsledek lidské chamtivosti.

Leave a Reply