Kniha Nespavost (Stephen King)

Kniha Nespavost (Stephen King)

Kniha Nespavost (Stephen King) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Nespavost (Stephen King)
  • Elérhető fájlok: Kniha Nespavost (Stephen King).pdf, Kniha Nespavost (Stephen King).epub, Kniha Nespavost (Stephen King).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Nespavost

kniha od: Stephen King

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy. A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velm i dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru. . celý text

Literatura světová, Romány
Vydáno 2011 , Beta-Dobrovský Orig. název

Insomnia , 1994

Komentáře (131)

Kniha Nespavost

Začala jsem Kingovy knihy místo čtení poslouchat a myslím, že to byl krok dobrým směrem. Zvlášť tuhle bych asi dočítala horko tĕžko. Jako audiokniha byla fajn.

Sice mi zbývá dočíst posledních cca 80 stran, ale nezvládnu to. Jak mě zaujal začátek, kde byl dokonale popsán stav člověka, který trpí nespavostí a jak je pro něj den za dnem horší a horší, tak. Já vlastně ani nemám slov. Ve chvíli, kdy by měl příběh začít gradovat, objevují se vysvětlující pasáže, kde postavy mluví a mluví a mluví – a mě už vlastně ani nezajímá, co se děje a proč.

Dokázala jsem vnímat ještě v době, když se k vysvětlování dostali Doktůrci. Ale pak už mi to začínalo být jedno. Až jsem zjistila, že mi už dva nebo tři měsíce leží nedočtená kniha na nočním stolku. Holt je na čase ji vrátit zpět do knihovny – byť nedočtenou.

Pokud bych knihu neprecetla formou audioknihy, nejspis bych nekolik stran preskocila. Takto jsem ji precetla/poslechla uplne celou. Moje top kniha od Kinga to neni, ale i tak na me zanechala skvely zazitek.

Tak toto nedokážem dočítať.

V knize jsou nevšední postavy – hlavní hrdinové jsou totiž senioři a svět je viděn z jejich perspektivy, což je nové a neotřelé. Téma třech sudiček (Klotho, Lachesis, Atropos) není v románech neobvyklé, ale zde je (jako ostatně ve většině knih od Kinga) postaven děj na rozdělení sudiček na dobré a zlou a napětí mezi nimi. Nicméně jimi nekončí hierachie moci nad světem a lidmi, sudičky jsou krapet omezené a místy připomínají rozpačité či drzé děti prvního stupně ZŠ. Nad nimi jsou další patra mystérií, bytostí a rozehraných válek o moc. Představa, že chodíme po světě a nikým neviděný Atropos nám krade věci a pak nám z ničeho nic šmikne rezavým skalpelem nit života s vulgární nadávkou arogantního dítěte, kdykoliv si Náhoda zapřeje další oběť a že to je navíc v pořádku v rámci vyššího smyslu, je děsivá. Kniha je sice vleklá a dlouhá (perfektní na usnutí, pokud trpíte nespavostí), ale na konci mi bylo líto, že vše končí. Je v ní obsažena naděje, jako v mnoha kingovkách a smíření, což pomáhá přijmout, že děj končí.

king napsal spoustu dobrých věcí a osobně mám radši jeho knihy kde jde rychle v věci a závěr vás uzemní. Tady to bylo 200 stran vaty, dalších 200 stran než se prokousal k problému a ten závěr je sice fajn, ale celkový dojem už mi to nespravilo..
Taky to věčné propojování knih.

Sakra nevím co si můžu dovolit napsat. Vím, že King ví (viz. koment na knihu Ostrov Duma key). Bohužel nemám otevřené třetí oko (strach) a osobně neznám člověka na této úrovni. To znamená, že aury nevidím, jen cítím pocity a nálady. Z počátku, jsem nevěděl, že autor bude sledovat toto téma a nepřímo doplňovat svoje (slova autora) veledílo Temnou věž. Nemohu hodnotit úplně objetivně, protože nemám svět/y Pistolníka načtené kompletně, ale co mohu, je upozornit čtenáře, že tato kniha by neměla být první knihou, kterou od Kinga čte. Osobně skádám hold vcítění se do role starého muže se všemy aspekty a důsledky z toho vyplívající. Na druhou stranu, mi neseděli bytosti, které s hlavním hrdinou manipulovali. Ne že by do děje nepasovali, ale prostě nejsou, jako naopak jsou upíři, ale nefungují, tak jak je autor nastínil. Jsem z této knihy opravdu zmatený a pořádně nevím, jak ji ohodnotit. Po literární stránce nemá chybu, jako ostaně většina Kingovek. Děj a vyvrcholení zápletky jsou trochu předvídatelné, to však celkovému dojmu nic neubírá. Už jenom fakt, že autor nerozvynul tolik charakterů, jako je u něj běžné upozorní čtenáře, že tady jde o něco víc. Jen se ,,možná,, dostal hlouběji, než kam je schopný se potopit.

Každopádně kniha není o nespavosti, problematika nevyvěrá z hlavy hlavního hrdiny, jako v knihách Temná půle, nebo Mrtvá zóna, jak jsem se naivně domníval. Rozhodně se k Nespavosti vrátím, až budu mít všechny Pistolníkovi světy načtené, abych mohl tuto knihu řádně ohodnotit.

První kniha od Kinga. Oceňuji květnatost jazyka, detaily a propracované souvislosti. Ovšem kolem 430 stránky už mě začala štvát Ralphova kámoška se svými dementními otázkami. Ta ženská byla tak blbá, že jsem nebyla schopna to dočíst, jak mi lezla na nervy. Beztak bylo předem už asi od půlky jasné že Ralph zemře.

Nespavost

Stephen King je nejprodávanější a nejkultovnější žijící spisovatel ve Spojených státech. Za necelých pětadvacet let své literární činnosti napsal více než čtyřicet knih, z nichž se na celém světě prodalo více než dvě miliardy výtisků. Podle jeho knihy bylo natočených pětatřicet filmů. V jeho.

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy.

Vyprodané , je dostupné jiné vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

denne cestujúci pracujúci. čo má však svoje výhody, pretože každý deň môžem počas cesty ČÍTAŤ 😀

O autorovi/autorce

Stephen King je nejprodávanější a nejkultovnější žijící spisovatel ve Spojených státech. Za necelých pětadvacet let své literární činnosti napsal více než čtyřicet knih, z nichž se na celém světě prodalo více než dvě miliardy výtisků. Podle jeho knihy bylo natočených pětatřicet filmů. V jeho fanklubu najdete téměř milion obyvatel naší planety. Je autorem nejděsivějších hororů ( Mrtvá zóna, To, Zelená míle, Pytel kostí ), jaké kdy byly napsány.

Chtěli byste si prohlédnout všechny své recenze na jednom místě a podělit se o ně s ostatními čtenáři? Aktivujte si čtenářský profil, kde můžete mimo jiné sbírat knihomolské odznaky nebo zvyšovat svou knihomolskou úroveň.

„Knihy jsou nahromaděným pokladem světa, vhodným dědictvím pokolení a národů. “

Nespavost

Kniha ( pevná vazba )

Hlavního hrdinu dalšího hororového příběhu Nespavost, jehož autorem je známý spisovatel Stepheng King, provázejí od prvočátku problémy. V poslední době má potíže se spánkem.Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zdase skutečně jedná jen o halucinace. Stále seještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovcea zažívá teď opravdu těžké časy. A… Přejít na celý popis

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Hlavního hrdinu dalšího hororového příběhu Nespavost, jehož autorem je známý spisovatel Stepheng King, provázejí od prvočátku problémy. V poslední době má potíže se spánkem.Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zdase skutečně jedná jen o halucinace. Stále seještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovcea zažívá teď opravdu těžké časy. A nenídivu, vždyť děj příběhu se odehráváv Derry, malém městečku tak velmi dobřeznámém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního životazde zuří temné síly a strhávají obyvatelenemilosrdně do svého smrtícího víru.

Bestseller v knihy Dobrovský

33521. v e-shopu | 32828. minulý týden

81. v Světový horor | 83. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.3 z 5 14 hodnocení čtenářů

8× 5 hvězdiček 6× 4 hvězdičky 2× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.1 z 5

5 z 5 hvězdiček [email protected] 20. listopadu 2016

Knihu jsem četl trochu déle, než by jsem očekával, ale po dočtení ve mě zavládla naprostá spokojenost. Ani na okamžik by mě nenapadlo, že Ralfův problém s nespavostí bude jen špičkou celého příběhu 🙂

Pomohla vám tato recenze? Ano 76

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

5 z 5 hvězdiček Radek Špetík 22. května 2017

Spokojenost 🙂 Ale mám radši kingovky To ,Dallas 63 ,Prokletí Salemu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 70

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

5 z 5 hvězdiček Zuzi 6. září 2017

Dlouhý příběh s dojemným koncem. Nespavost hlavního hrdiny pouze odstartuje celý děj.

Pomohla vám tato recenze? Ano 48

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

5 z 5 hvězdiček Jana H. 10. září 2017

Halucinace,sny.Další skvostná Kingovka.

Pomohla vám tato recenze? Ano 46

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

5 z 5 hvězdiček Jadunka 22. září 2017

Jedna z nejlepších Kingových knih! Nejvíc mě zaujal nápad s provázky.

Pomohla vám tato recenze? Ano 43

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

4 z 5 hvězdiček Zuzana Šormová Janoušková 2. září 2017

Velmi dobrá kniha opět se odehrávající v Derry. Doporučuji!

Pomohla vám tato recenze? Ano 43

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

5 z 5 hvězdiček Denisa Havlíčková 25. září 2017

Tato kniha je moje oblíbená. Určitě doporučuji všem, který milují stejně jako já pana Kinga.

Pomohla vám tato recenze? Ano 40

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

5 z 5 hvězdiček Petra B. 21. září 2017

Jedna z mých oblíbených Kingovek, ač mi na základě některých recenzí trvalo, než jsem se k ní dokopala. Rozhodně doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 40

Kniha, BETA Dobrovský, 2011, 9788073064426

4 z 5 hvězdiček Monika 24. února 2019

U téhle knihy si úplně nejsem jistá jestli se mi líbila nebo ne. Prostě to nevím. Přečetla jsem jí, některé části mi dělali problém, některé odsejpali. Ale jinak z té knihy nemám skoro žádné pocity. a skoro hned po přečtení už ani nevím o čem byla. Asi první kniha od Kinga, kerá se mi vypařila z hlavy.

Nespavost – Stephen King

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě. celá špecifikácia

Najlacnejšie ponuky Nespavost – Stephen King

Cieľom Heureky je čo najviac vám uľahčiť nakupovanie a poradiť s výberom toho správneho obchodu. V tomto boxe nájdete iba tie obchody, v ktorých sa nemusíte báť nakupovať, pretože:

  • sú overené a kvalitné,
  • zákazníci s nimi nemajú problémy,
  • ponúkajú produkt za výhodnú cenu alebo majú produkt ihneď k dispozícii.

V prípade, že vyššie uvedené podmienky spĺňa viac obchodov zároveň, vyberieme až štyri obchody systémom PPC biddingu.

Užite si nakupovanie a nespoliehajte vždy iba na najnižšiu cenu.

Tento nákup garantujeme.

Nákupom cez náš Košík získate tiež našu záruku vrátenia peňazí, ak nákup neprebehne tak, ako má.

Všetko o Garancii nákupu nájdete tu.

Nespavost

Běžná cena: 449 Kč Sleva: 18%

">

Dostupnost: Nedostupné Když teď objednám,
kdy zboží obdržím?

Hlídat dostupnost a cenu »

Kód: D0117324
EAN: 9788073064426
ISBN: 978-80-7306-442-6
Nakladatel: BETA
Vazba: vázaná
Počet stran: 616
Rozměry: 155,0×220,0x40,0mm
Váha: 870g
Jazyk: Česky
Kategorie: Detektivky a napětí

„Mohu za sebe doporučit vždy několik procent až i dvacet procent z ceny oproti kamenému obchudu dolé zboží vžy dorazilo včas a v pořádku.“

Hlavního hrdinu dalšího hororového příběhu Nespavost, jehož autorem je známý spisovatel Stepheng King, provázejí od prvočátku problémy.

V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy.
A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora.
Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru.

MOJE KNIHOVNY

Kliknutím na tlačítko zařadíte knihu do seznamu k pozdějšímu nákupu.

Přejete si dostat určitou knihu? Přidejte ji do seznamu přání a zašlete jej svým známým.

Máte již přečtenou danou knihu? Zařaďte si jí do knihovny a najděte podobné.

King, Stephen
Nespavost

Když důchodce nemůže usnout
Stephen King: Nespavost, přel. Gabriel Gössel, Beta-Dobrovský, Praha, 2011, 616 s.

Ralf Roberts začne po smrti manželky trpět nespavostí. Zkouší všechno možné, pilulky růžové i tečkované, medové plástve i panáky, ale nic naplat, spí méně a méně… Co začíná jako komorní popis rozkladu osobnosti starého člověka, kterému odešel někdo milovaný, se mění ve chvíli, kdy začne Ralf vidět aury a podivné provázky, které vychází z lidí v jeho okolí. A podivné bytosti, které ony provázky přestřihávají, načež lidé umírají. Bezděky se tak připlete do souboje sil, jež přesahují pozemské záležitosti…

Román Nespavost vyšel letos v českém překladu již podruhé a dovolím si tvrdit, že teprve nyní se dočká adekvátního přijetí. O prvním vydání z roku 1997 se takřka nemluví ani mezi skalními fanoušky autora, a i když kingovky vycházejí poměrně pravidelně v nových vydáních, dostalo se na Nespavost až nyní. Důvody jsou dva.

Za prvé, King je znám především jako autor hororů – přesto v jeho portfoliu najdeme celou řadu thrillerů i knih, u nichž žánr tak jednoduše neurčíme. Nebo alespoň ne skrze optiku čtenáře roku 1997. Čímž se dostáváme k druhému důvodu. Nespavost okrajově spadá do Kingova cyklu o Temné věži. Bez bližšího přiblížení snad postačí, že se jedná o originálně pojatý mix postapokalyptické fantasy, westernu a hororu, který krom základní sedmidílné série prostupuje i řadou dalších Kingových prací (např. Talisman, Srdce v Atlantidě aj.). Problém je, že v Nespavosti se nepracuje pouze s drobnými poznámkami víceméně pod čarou, ale zcela konkrétně se odkazuje na Rolanda, hlavního hrdinu série, i na podstatu Kingova multiversa jako obří věže. Jenže první díl série, Pistolník, vyšel česky až v roce 1999 a navíc od jiného překladatele (v Nespavosti se tedy setkáme s Krvavým králem, v Temné věži s Karmínovým atd.).

Připočteme-li základní zápletku románu a na Kinga nezvyklé hrdiny-důchodce, byly při prvním vydání důsledky jasné: čtenáři byli zmatení, nechápali románovou mytologii či ji přímo odvrhli (tím spíš, že King má s různými mytickými koncepty problém obecně a zde skutečně věci ve snaze o vysvětlení přehnal). Většina tehdejších recenzí ocenila především návrat do města Derry (vedle Castle Rocku druhé emblematické kingovské město) a intertextové odkazy na řadu jiných autorových děl, z nichž však většina tehdy ještě nemusela být vůbec zaznamenána…

Druhé vydání však vychází za zcela jiné situace; od Kinga známe téměř vše, náš trh umožňuje i slušnou orientaci ve všech žánrech (neškodilo by tedy, kdyby redakce opravila excesy: například, že Robin Cook je lékařský thriller), k nimž se kniha vztahuje. A Nespavost tak již není bílou vránou, ale funkční součástí autorova díla. Dokonce můžeme mluvit o jakémsi rubu slavného románu To (případně o jeho nepřímém pokračování, kteroužto pověstí se zatím pyšnila nepovedená Pavučina snů). Obě knihy se odehrávají v Derry a obě odhalují skryté tváře města, jen zrcadlově odlišné. Na straně 251 to ostatně King sám přiznává: „Derry starých páprdů nebylo jedinou tajnou enklávou… mimo Derry dospělých zde existuje i Derry patřící výlučně dětem.“ Ano, To vyprávělo o světě dětí, Nespavost o světě důchodců. Oba tyto světy mají vlastní pravidla, hrdiny, tempo, existují mimo úroveň „skutečných“ (dospělých) lidí a překrývají se.

Pro Kingova věrného čtenáře je virtuální procházka po Derry se staříkem Ralfem a jeho komentářem jeden velký lunapark (nad jehož atrakcemi se právě recenze z roku 1997 rozplývaly): Neibolt Street, knihovna, vodojem, poznámky o kanalizaci a velké povodni z osmdesátých let… A samozřejmě lidé. Potkáme Mika Hanlona a zavzpomínáme na rodinu Bowersových. Souznění obou knih lze doložit i na osobní čtenářské zkušenosti. V závěru románu To se dětští hrdinové dostanou ke dveřím, na nichž spatří záhadný znak. Pokaždé, když román čtu, mám pocit, že by měla následovat pasáž, kde se vysvětlí, o jaký znak se jedná. Nenásleduje. Jedná se o nevytěsnitelnou kontaminaci právě z Nespavosti, kde tento znak hraje důležitou roli. Krom jiného se mi tím potvrzuje, že u Kinga mnohdy nehraje prim příběh, ale prostě fakt, že čteme kingovku – známe jeho poetiku, jeho „starý dobrý fígle“ a rádi s ním chodíme na známá místa. A ke které knize je takové nostalgické čtení vhodnější než k dobrodružství sedmdesátníků, kteří naposledy nakopnou káru svého života?

Nespavost opravdu funguje nejlépe právě na úrovni rozpoznávání již známého. Opět sledujeme život města a střetávání osudů jeho obyvatel. Postupně ve čtenáři sílí onen důvěrný pocit, že s realitou není něco v pořádku. Vracejí se jadrné postavy, jejich působivé vnitřní monology a ještě působivější vnitřní dialogy, případně přímo vstup vypravěče/autora do knihy. A samozřejmě pomalé tempo, které se však stále stupňuje, aby v závěru knihy autor šlapal na plný plyn (byť nepatří finále románu k nejlepším, nabídne King dost akce na dostatečně velkém prostoru).

Čímsi navíc je zmíněné napojení na Temnou věž – Ralfovým úkolem se ukáže ochránit jistého Patrika Danvillea, tedy postavu, která se nakonec objeví v sedmém díle série (v době vzniku Nespavosti však King nebyl ještě ani u čtvrtého…). Tím však výčet pozitiv končí. Kniha je příliš závislá právě na naší ochotě začleňovat ji do širšího kontextu. Pokud na tuto hru čtenář nepřistoupí, zjistí, že nejlepší je King v první třetině, kde v poklidu rozebírá postupující Ralfovu nespavost a Derry se v očích nevyspalého důchodce mění v opravdu nepěkné místo. Pak však nastupuje „velký fantastický příběh“ a čtenář zjišťuje, že když se King snaží něco vysvětlit, je to mnohdy kontraproduktivní; navíc nedokáže naplno využít všechny své postavy. A když se snaží vytvořit velký koncept fungování různých úrovní reality, vyznívá někdy až nechtěně směšně. Příliš jistě nepůsobí, ani když vytáhne téma násilí na ženách (asi nejlépe se k němu vyjádřil okrajově v To, případně v románu Rose Madder) a otázku potratů (King skutečně není Irving).

Nespavost si tedy zaslouží pozornost, ale vždy pouze s dodatkem, že čtenář bude tím spokojenější, čím víc mrknutí ze strany autora pochytí. Jinak se může místy poměrně nudit, místy být dokonce zcela zmatený a v třetině knihu odložit s pocitem, že si koupil vlastně dva romány, které spolu moc nesouvisejí. Což by byla škoda.

Čtenářské recenze

co napsat? .. asi nejspíš to, že King je pro mě prostě nejlepší spisovatel co znám .. jeho knihy mě jako jediné ze všech možných dokáží zvednout adrenalin a to pořádně.. ‘TO’ stejně jako ostatní je špičkově napsaná kniha. Upoutá již v počátku čtení a nestalo se,že by mě jakýmkoli způsobem v průběhu nudila .. S.KING JE NEJ.

Je to vynikajuci horor!Nemohla som sa od tej kizky odtrhnut! A zvlast mi nedavala zaspat.. chcela som citat dalej.. a dalej.. co sa stane.. preco.. ako.. kedy. prelinanie dejov je velmi dobre spracovane!Knizka Vam neda vydychnut a zaver sa dozviete skutocne AZ na konci!!

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Stephen King

Photo © New Line Cinema

Biografie

Stephen King patří bez diskusí mezi komerčně nejúspěšnější literáty za posledních dvacet let. Během své kariéry napsal okolo čtyřiceti románů a může se pochlubit také tím, že dříve či později bylo každé jeho dílo převedeno na filmové plátno.

Narodil se 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine v USA. Je hrdým patriotem, což také dokazuje tím, že skoro polovina jeho románů se odehrává právě v Maine. Ke psaní ho dovedl jeho strýc Clayton, který mu často vyprávěl strašidelné příběhy a brával ho sebou do kina, když dávali staré hororové snímky s Lugosim a Karloffem. Pod vlivem těchto zážitků se definitivně utvrdil v tom, že chce lidem vyprávět strašidelné příběhy a tak začíná psát své první povídky a publikovat je v různých časopisech. Jednou si jeho talentu všimne jistý Bill Thompson z nakladatelství Doubleday a nabídne mu smlouvu na první román – King přijímá a píše své první velkolepé dílo – proslulou CARRIE.

S Carrie slavil King obrovský úspěch a nastolil tak svou velmi úspěšnou a výnosnou hrůzovládu na poli literárního hororu. Během své kariéry napsal celou řadu fantastických románů, ve kterých zpracovává jak klasická hororová témata o nadpřirozeném zlu (PROKLETÍ SALEMU), tak jindy třeba vidí zlo ve zpočátku mírumilovném otci rodiny, který posléze vlivem okolností zešílí a ohrožuje na životě své blízké (OSVÍCENÍ). Nejčastěji se však v jeho románech stávají vyjímečnými zcela normální lidé, kteří jsou vinou nějaké havárie nebo tragédie obdarováni nejrůznějšími telekinetickými a věšteckými schopnostmi, které jim komplikují život (MRTVÁ ZONA, ŽHÁŘKA). V devadesátých letech také dokazuje, že kromě hororů umí psát i kvalitní dramata, která se odehrávají vesměs ve vězeňských prostředích a kde si brilantně pohrává s osudy ústředních postav (VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK) nebo jindy zase příběh okoření trochou nadpřirozena (ZELENÁ MÍLE).

Samostatnou kapitolou jsou pak přepisy Kingových knih na filmové plátno. Největším problémem se zdá býti někdy až neúnosná délka Kingových děl, které mnohdy musí filmaři vměstnat do pro diváka rozumné a únosné stopáže. V těchto případech pak tvůrci často dílo vměstnají do relativně krátkého času a přepis se většinou nezdaří a proto stále častěji natáčejí Kingova díla jako několikadílné televizní seriály, kde se jim dostává většího prostoru k vyjádření. Bohužel celou řadu Kingových děl se filmařům díky obtížnosti nepodařilo převést na filmové plátno, ale jsou i vyjímky, o kterých lze tvrdit, že jsou důstojnými přepisy. Za všechny jmenujme hned první přepis Kingova díla CARRIE, kterého se ujal zkušený režisér Brian De Palma a s pomocí hlavní představitelky Sissy Spacek se mu podařil vcelku slušný výsledek.

V roce 1980 pak vizionář Stanley Kubrick točí film podle znamenité Kingovy knihy OSVÍCENÍ a kritika i fanoušci se vzácně shodují, že jde patrně o nejlepší převod Kingova díla na plátno. Nezbývá než souhlasit-Kubrickovi se podařilo natočit vskutku brilantní mrazivý horor s fantastickou výpravou a sugestivním hudebním doprovodem, jehož autorem je slavný skladatel Béla Bártok. Velkou zásluhu na úspěchu snímku měl i démonický Jack Nicholson, který v roli šíleného spisovatele podává jeden ze svých životních výkonů. Zajímavostí je, že samotnému Stephenu Kingovi se snímek příliš nelíbil, jelikož neodpustil Kubrickovi, že poupravil scénář a pozměnil závěr filmu, který se lehce liší od knižní předlohy, ale i přesto patří tento vynikající epický horor bez diskusí mezi klenoty kinematografie.

Z nadprůměrných přepisů lze ještě vyzdvihnout Cronenbergovu MRTVOU ZONU s Christopherem Walkenem, Carpenterovu CHRISTINE, Rainerovu MISERY se skvělou oscarovou Kathy Bates a také dvě vynikající spolupráce Kinga s Frankem Darabontem-na úchvatném VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK (7 nominací na oscara) a neméně úspěné ZELENÉ MÍLI. Ostatní snímky podle Kingových knih mají charakter víceméně béčkových filmů.

Stephen King také velmi rád hraje epizodní role ve snímcích, které se točí na motivy jeho knih. Většinou jde jen o bezvýznamné vedlejší postavy různých řidičů a hlídačů. Sám se také pokusil o režii a natočil film podle vlastní povídky pod názvem VZPOURA STROJŮ, avšak bez většího úspěchu. Momentálně žije v Bangoru ve státě Maine, má ženu a tři děti. Rád poslouchá rockovou muziku a občas také hraje na charitativních akcích s kapelou Rock Bottom Remainders, kterou sám založil. Zdá se, že v polední době King při psaní svých románů upadl do stavu jakési monotématičnosti a jede spíše v zajetých kolejích, než aby objevoval nové postupy. Ale i tak mu jeho zásluhy na poli literárního hororu nelze upřít.

Knižní recenze: Stephen King: Osvícení (vs Kubrickův film)

Popis:
V této video knižní recenzi rozevírám

Leave a Reply