Kniha Pan Mercedes (Stephen King)

Kniha Pan Mercedes (Stephen King)

Kniha Pan Mercedes (Stephen King) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Pan Mercedes (Stephen King)
 • Elérhető fájlok: Kniha Pan Mercedes (Stephen King).pdf, Kniha Pan Mercedes (Stephen King).epub, Kniha Pan Mercedes (Stephen King).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Pán Mercedes

Posledná zmena: 17.02.2020 02:41

Vydavateľ: IKAR
Séria: Pán Mercedes (1.diel z 3)
Jazyk: slovenský
Formát: Kniha
Počet strán: 576
Poradie vydania: 1.
Lepšia cena: 14,20 € (vrátane DPH)
Vaša cena: 14,53 € (vrátane DPH)
Bežná cena: 16,90 €
Ušetríte: 2,37 € (zľava 14%)
Lepšia cena

Obsah knihy: Pán Mercedes

Ešte pred úsvitom čakajú v americkom meste zmietanom ekonomickou krízou stovky nezamestnaných mužov a žien na otvorenie veľtrhu pracovných miest. Sú unavení, uzimení a zúfalí. Z hustej hmly sa vynorí osamotené auto. Vodič v ukradnutom mercedese preletí davom, zráža nevinných, potom zacúva a znovu zaútočí. Zabije osem ľudí, pätnásť ich zraní. A uniká.
Mesiace plynú a vyšetrovanie nezmyselného brutálneho činu nikam nevedie. Penzionovaný policajt Bill Hodges ťažko znáša traumu z nevyriešeného zločinu a dokonca uvažuje o samovražde, keď dostane list od šialenca – priznanie k vraždám. To ho preberie z depresie a donúti konať, aby zabránil ešte diabolskejšiemu útoku.
Brady Hartfield žije s matkou alkoholičkou v rodnom dome. Nadšene spomína na krásne vzrušujúce chvíle, keď pod kolesami mercedesu cítil smrť, a túži si ten príval adrenalínu zopakovať. Zastaviť ho môže len Bill Hodges a jeho zvláštni spojenci. Ak sa im to nepodarí, Brady sa zapíše do dejín ako vrah tisícok ľudí.

Z anglického originálu Mr Mercedes (Scribner,
A Division of Simon & Schuster, New York 2014 1974)
preložila Marína Gálisová.

Dostupné verzie titulu

Pán Mercedes Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Pán Mercedes

Originálny názov: Mr. Mercedes

Objednávací kód NA202349

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 978-80-551-4141-1

EAN: 9788055141411

Rok a mesiac vydania: 2015/02

Počet strán: 576

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 134 × 207 mm, 617 g

Čitateľské recenzie

RECENZIA: Stephen King: Pán Mercedes

Kráľa hororu, teda Stephena Kinga netreba predstavovať. V knižnej sfére je veľkou ikonou. Jeho knihy vychádzajú po celom svete, v rôznych jazykoch a fanúšikovia s radosťou siahajú po novinkách.

Tvorba Stephena Kinga dokáže zaujať čitateľov rôznych žánrov. Od tých, čo preferujú horor, až po tých, ktorí hľadajú niečo nadprirodzené. Sklamaní asi ostanú len romantici, no tí od neho určite ani len romantiku neočakávajú. Veď je to predsa Kráľ hororov a tento titul mu náleží právom. Avšak to neznamená, že jeho diela žiadnu lásku neobsahujú.

Pán Mercedes je horúcou novinkou a prekvapilo ma, s akou rýchlosťou sa dočkala prekladu do slovenského jazyka. Najviac, čo sa mi na slovenskej obálke páči je ten neuveriteľne malý brýlatý smajlík na rúčke dáždnika, je fakt cool.

King ma najväčšmi zaujal svojimi psycho knihami a v Pánovi Mercedesovi sa nachádza naozaj veľa "psycho prvkov". Každý krát, čo siahnem po jeho knihe, sa nestačím čudovať, ba priam nadchýnať nad talentom skvelo rozpísať a podať psycho analýzu ľudí. Pomocou nej sa dozviete o postavách tie najutajenejšie tajomstvá a dokonca viete o postavách viac, ako oni sami. Čo sa ešte týka postáv, tak tie sú vždy niečím výnimočné, niekedy divne "výnimočné" a častokrát nemajú pekné osudy. Či už sa to týka minulosti, prítomnosti alebo budúcnosti. Autorovi nie je cudzie postavám ubližovať a stavať ich do krajných životných situácii, takže je lepšie neupnúť sa priveľmi na postavy.

Kniha je písaná z pohľadu dvoch hlavných postáv a to z pohľadu vyslúžilého detektíva Billa Hodgesa a z pohľadu Vraha s mercedesom. Bill a Vrah tvoria značný kontrast. Zatiaľ, čo Bill predstavuje zdravý rozum, tak Vrah predstavuje chorú, až šialenú myseľ. Neraz mi počas čítania jeho myšlienok nabehli zimomriavky a pri niektorých úsekoch som sa cítila nepríjemne, až som mala chuť knihu položiť a predýchať to. Stránky vyvolávajú škálu rôznych pocitov, prevládajú ťaživé pocity, miestami nechuť.
Častokrát máme možnosť nakuknúť aj do minulosti postáv, takže aspoň štvrtinu knihy tvorí retrospektíva, ktorá pomáha dotvoriť si celkový obraz.
Ak si myslíte, že prítomnosť myšlienkových pochodov Vraha vám pomôže odhadnúť jeho správanie, mýlite sa. Nedočkáte sa jedného vzorca, podľa ktorého koná, no dočkáte sa prekvapení a zvratov.
Napätie by malo v detektívke sálať z každej stránky a až na pár momentov tomu tak aj bolo. Kapitoly sa končili nervy-drásajúco, gradovali až tak, že som musela v čítaní pokračovať, či už sa mi chcelo alebo nie.

Jediným rušivým prvkom bola zdĺhavosť. Občas som mala pocit, že niektoré veci tam jednoducho nemuseli byť a zbytočne príbeh len rozširovali a pritom konkrétne do deja ani nezasahovali. Spokojná nie som na 100% ani s ukončením, ktoré bolo na môj vkus až príliš rýchle a na základe predchádzajúcich skúsenosti s Vrahom, som od neho očakávala väčšiu drámu a teda VEĽKÉ FINÁLE.

Okrem úžasného vykreslenia charakterov nám King poskytol aj pohľad do kriminálnej technickej oblasti. V dnešnej dobe sú kriminálnici prefíkaní, technicky vzdelaní, všetko nájdu na internete, takže stať sa kriminálnikom nemusí byť také ťažké. A hlavne, keď stránky podporujú súkromie, vtedy ste takmer nevystopovateľní. Naozaj ma prekvapila existencia internetovej stránky Pod Debbinym Modrým Dáždnikom, myslela som si totiž, že ide len o vymyslenú sociálnu sieť. Po prečítaní Mercedesa mám strach čo i len kliknúť tam. 🙂

Pán Mercedes sa v mnohom od klasických detektívok líši a to mu zaručuje originalitu. Zarytí fanúšikovia vedia, čo môžu očakávať a takisto vedia, že sa nevyhnú krvi, odtrhnutým končatinám a podobným "šťavnatým" opisom. A tí, ktorí Kinga nevyhľadávajú, ale milujú detektívky by po knihe mohli bez obáv siahnúť, pretože Kingov experimentálny pokus o novú tvorbu je vcelku úspešný.

Stephen King – Pán Mercedes

Kniha sa čítala naozaj rýchlo a autor znova obhájil svoje rozprávačské majstrovstvo. Žiadne hluché miesta. Odbočky od deja boli vítané a dôležité.

Spisovateľ vždy vie, čo robí a ani teraz tomu nebolo inak. Naservíroval nám svoj typicky šialený a hrôzostrašný príbeh, na ktorý sme zvyknutí. Zmena nastala len v jednom aspekte a to v tom, že King chcel skúsiť asi niečo nové a do tejto knihy primiešal detektívne prvky. Takýto ťah mu vyšiel a myslím si, že si tým získa nových čitateľov.

Dej sa rozbehol od prvej stránky a napätie výborne gradovalo. Bývalý policajt Hodges bol na stope vraha čoraz bližšie, no ani si to neuvedomil a to bola pre mňa najväčšia skúška nervov. Škoda, že ma hlavní hrdinovia nepočuli, lebo som im to vravela. Autor vie toho, kto jeho dielo číta, dostať až na pokraj nervov. To sa stáva permanentne. Bojíme sa, akú ďalšiu postavu nechá zomrieť, ako ju nechá zomrieť a na konci nás nečaká happy end v tom pravom zmysle slova. Prosto, náš "Majster slova". Tentoraz King vytvoril na svoje pomery celkom pekný koniec, (Neverila som, že toto niekedy v spojitosti s týmto spisovateľom napíšem. Aj ja som touto skutočnosťou zaskočená.), ale musel to pokaziť poslednou stranou. Nezaprel sa.

Kniha sa sústreďovala na vnútorné prežívanie postáv a to v jeho dielach stále uvítam. Vieme, prečo konali tak, ako konali a môžeme im lepšie nahliadnuť do (niekedy aj zvrátenej) mysle. Je to najlepší spôsob, ako rozmýšľať dopredu, vytvárať si vlastné scenáre a potom sa pozerať, ako sa líšia od autorovho plánu. Nuž, King je kráľ a je niekoľko kilometrov pred čitateľom.

Spisovateľ pochopil, že musí ísť s dobou a v príbehu sa vyskytujú samé výdobytky dnešnej doby. Vlastne, celý Pán Mercedes bol aj o tom, ako sa starší ľudia nevedia stotožniť s pretechnizovaným svetom, no nakoniec ho musia prijať. Prípad vraha s mercedesom by sa inak tak rýchlo nevyriešil a mohlo by dôjsť k väčšej tragédií, aká sa už stala.

Ja sa, naopak, neviem stotožniť s tým, ako sa to všetko až príliš rýchlo uzavrelo. Na jednej stránke je čitateľ napnutý ako struna a už na druhej je prípad uzavretý. Vyzeralo to ako nejaký sek. Doslova. Akoby to King sekol a povedal si, že teraz už prejdem na niečo iné, aby kniha nemala toľko veľa strán. Záver s detektívnym nádychom ma sklamal, no a úplný koniec ma odrovnal. Kto sa má v tom vyznať? Spisovateľ sa dokáže dostať čitateľovi do hlavy tak bravúrne, že ani netušíte a už ste závislí na tom, ako sa príbeh skončí.

Pána Mercedesa odporúčam skalným fanúšikom tohto autora, (My mu vždy odpustíme, keď niečo nenapíše podľa našich predstáv. Myslím si, že v tejto knihe sa ničím neprevinil, ale uzavretie prípadu mohlo byť viac rozpísané.), no táto novinka by sa mohla páčiť aj tým ľuďom, ktorí jeho diela obchádzajú oblúkom. Niežeby kniha stratila svoju "kingovsku šialenosť", no je úplne odlišná. Dal tam nový prvok, ktorý som v jeho starších počinoch nepostrehla.

Stephen King: Pán Mercedes

Už sme si zvykli, že Stephen King v posledných rokoch strieda rôzne žánre a teraz sa rozhodol, že prišiel čas na detektívku takzvanej drsnej školy.

Pravdepodobne tak sa dá charakterizovať popisovaná prvá časť ohlásenej trilógie, Pán Mercedes. Inšpiráciou mu bola skutočná udalosť, tragédia, ktorá sa stala v USA, pri ktorej do zhromaždenia ľudí pri pobočke McDonald´s, vbehlo rozbehnuté auto. Pôvodne bola v pláne iba poviedka, ale neskôr to King prehodnotil a tak tu máme prvý príbeh zo sľubovanej trilógie, ktorej ústrednou postavou a zároveň spojovacím prvkom bude detektív na dôchodku, Bill Hodges.

Hneď v úvode naberá príbeh na otáčkach, keď do obrovského radu nezamestnaných, čakajúcich nad ránom na otvorenie trhu pracovných príležitostí, vrazí ťažký, rozbehnutý šedivý mercedes. Vodičom je psychopat v maske klauna, ktorý to urobil náročky a užíval si to. S trochou šťastia sa mu podarilo ujsť a zanechal po sebe iba spúšť v podobe pätnástich zranených a ôsmych mŕtvych, vrátane malého kojenca. Novinári a verejnosť ho nazvali „mercedesovým“ vrahom. Polícia pátra márne po zlodejovi auta a zazlievajú majiteľke, že auto nebolo zamknuté, prípadne nechala v ňom kľúče.

Bill Hodges odišiel na dôchodok, ale nie je v psychickej pohode. Podobne, ako väčšina kolegov vymenil rodinu za svoje poslanie chytať zločincov, tak zostáva doma sám a cíti sa zbytočný. Sleduje stupídne televízne reality show a pomaly priberá z nezdravého jedla. Spoločnosť mu robia spomienky na nevyriešené prípady a služobný revolver.

Autor nám hneď v začiatku predstaví aj vyšinutého páchateľa, ktorým je nenápadný mladík Brady Hartsfield. Deti ho poznajú ako zmrzlinára, ktorý jazdí po ich uliciach na známom autíčku a predáva mrazené pochúťky, dospelí sa s ním častejšie stretnú, keď si zavolajú na pomoc servis pri problémoch s počítačom. Súkromný život Bradyho sa točí výhradne okolo jeho matky, ktorá tragicky prišla o manžela, neskôr aj o syna a svoje problémy sa rozhodla utopiť v alkohole. Svoju materskú lásku k synovi prejavuje svojráznym spôsobom, tak nečudo, že za týchto okolností má Brady v hlave zmätok a chaos. Pociťuje nutkanie sa presláviť ako masový vrah a na to slúžil aj plán s Mercedesom. Brady má svojich päť minút slávy, užíva si to, ale pozornosť verejnosti rýchlo opadne. Tak sa rozhodne nadviazať kontakt na sociálnej sieti so starým penzionovaným detektívom, ktorý mal jeho prípad vyriešiť, ale zlyhal. Chce ho v podstate dotlačiť k samovražde, ako sa mu to podarilo v prípade nešťastnej majiteľky auta, no v tomto prípade narazila kosa na kameň. Jeho list mal na Billa presne opačný účinok, ako zamýšľal a z mačky sa stáva postupne myš, ktorá je prenasledovaná svojou obeťou. Bradymu ani nezáleží tak na živote, skôr musí dotiahnuť do konca svoj finálny „plán“, ktorým sa nezmazateľne zapíše do dejín terorizmu. Napätie z naháňačky, nástrahy a hra o čas v tomto prípade nahrádzajú zvyčajné hľadanie páchateľa, ako je to bežné v krimi príbehoch. Prvky hororu boli prítomné najmä pri popisovaní myšlienkových pochodov a motívov bláznivého vraha, kedy som mal niekedy z tej predstavy husiu kožu.

Raz darmo, Stephen King ako geniálny rozprávač príbehov sa nezaprie. Jeho príbeh som zhltol na posedenie a už teraz sa teším na pokračovanie a ďalšie stretnutie s detektívom vo výslužbe B. Hodgesom.

Pan Mercedes

Kdo je v tГ©hle hЕ™e koДЌka a kdo je myЕЎ? Na masakr pЕ™ed pracovnГ­ agenturou, kdy maskovanГЅ Е™ > VГ­ce

 • Skladem > 5 ks
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

Kdo je v téhle hře kočka a kdo je myš? Na masakr před pracovní agenturou, kdy maskovaný řidič v ukradeném mercedesu úmyslně najel do fronty nezaměstnaných, nikdo hned tak nezapomene. Často na něj myslí i detektiv ve výslužbě Bill Hodges, který musel při odchodu do důchodu odložený případ předat svým kolegům. Když ale dostane vychloubačný dopis, jehož pisatel se k vraždám přiznává, nechá se vyprovokovat, aby se vrátil k nedokončenému pátrání. Doufá, že se mu podaří zabránit ještě horšímu krveprolití, ale netuší, co ho to bude stát… První díl trilogie s bývalým detektivem Billem Hodgesem. Román byl také adaptován jako televizní seriál (2017) s Brendanem Gleesonem a Harry Treadawayem v hlavních rolích v produkci Davida E. Kellyho, další řada se připravuje.

Pan Mercedes

Kniha ( pevná vazba )

 • Poslední kusy lze odebrat pouze na vybraných prodejnách
 • Doručení Doručení domů není možné
 • Osobní odběr ( Vyberte prodejnu )

359 Kč s DPH

 • Audiokniha ( CD ) 357 Kč s DPH Skladem

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Muž v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty na chodníku, na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Řidič z místa činu zmizí. Po několika měsících dostane vysloužilý zatrpklý policista ze stejného městečka podivný dopis od kohosi, kdo se k činu přihlásí a zároveň naznačí, že chystá mnohem strašlivější útok – masakr tisíců lidí. Detektivní příběh ve stylu drsné školy z pera mistra napětí umožní čtenářům děsivým a nezapomenutelným způsobem nahlédnout do mysli vyšinutého vraha. Příběh byl inspirován skutečnou událostí.

Bestseller v knihy Dobrovský

7984. v e-shopu | 8019. minulý týden

33. v Světový horor | 32. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.7 z 5 60 hodnocení čtenářů

53× 5 hvězdiček 8× 4 hvězdičky 1× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

Hodnocení našich knihkupců: 4.3 z 5

5 z 5 hvězdiček 5. prosince 2016

Přečteno bez přestávky. Skvělá práce jako vždy u Kinga tentokrát ale ještě mnohem propracovanější.

Pomohla vám tato recenze? Ano 165

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček 6. března 2017

Knížka sa číta sama, je to King, takže prekvapenie takmer na každej druhej stránke.

Pomohla vám tato recenze? Ano 75

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček Kateřina Bučková 6. září 2017

Předčilo očekávání. Skvělé čtení.

Pomohla vám tato recenze? Ano 56

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček Zuzana Šormová Janoušková 2. září 2017

Šokující začátek, velmi napínavý příběh. Není to klasický Kingův horor, ale i tak mě uchvátil. Velmi zajímavý první díl z trilogie o Billu Hodgesovi, detektivu ve výslužbě.

Pomohla vám tato recenze? Ano 54

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček Kristýna Vaňková 2. září 2017

Jedno z mála děl Stephena Kinga, které jsem si skutečně užila.

Pomohla vám tato recenze? Ano 54

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček Eicy 1. září 2017

První díl napínavé série s detektivem ve výslužbě Billem Hodgesem je zase trochu něco jiného než Stephen King obvykle píše. Opět ale potvrzuje svůj status mistra svého oboru. Od první stran jsem se nemohla odtrhnout a musím říct, že u dalších dílů jsem na tom byla stejně. Sledujete Hodgesovo pátrání po šíleném vrahovi, který se neštítí opravdu ničeho a vaše nervy budou k prasknutí napnuté až do poslední chvíle.

Pomohla vám tato recenze? Ano 54

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

3 z 5 hvězdiček Vojtěch 30. srpna 2017

Nemůžu se ubránit pocitu, že tohle bylo hrozně průměrné a že King má navíc.

Pomohla vám tato recenze? Ano 54

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček Zuzi 6. září 2017

Prý se King inspiroval Olgou Hepnerovou – nevím, co je na tom pravdy, ale četla jsem to na jedné fan page – a přemýšlel nad tím, co takového člověka vede k takovému činu. Kniha je prvním dílem napínavé trilogie a připomíná spíše knihy, které King psal pod pseudonymem Richard Bachman. Každopádně hlavní postavy si člověk zamiluje hned:-)

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček Petra 4. září 2017

Vůbec jsem se nemohla odpoutat. Super krimi navíc prý inspirováno skutečnou událostí. Od začátku až do konce jsem byla napnutá.

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, BETA Dobrovský, 2014, 9788073066659

5 z 5 hvězdiček LukášW 4. září 2017

Poprvé na poli krimi a detektivky a hned takový nářez. King holt umí vše. Perfektní zápletka a úvodní a konečný "masakr" top.

Čtenářská recenze knižní trilogie od Stephena Kinga

recenze

Bill Hodges je již delší dobu na odpočinkové dovolené, jinak řečeno je prostě v důchodě, a je to jedno z nejhorších období v jeho životě. Nyní se jeho život točí kolem jídla, což má za následek asi 15kilovou nadváhu, seriálů, díky nimž ví, jak špatné jsou detektivní práce v televizi a v neposlední řadě je v každodenní depresi, která se vyznačuje pistolí v puse. Od policie odešel se vší slávou a uznáním. Pouze jediný případ, skončí navždy jako pomníček na policejním oddělení. Nebo to si alespoň doposud myslel.

10 komentářů:

Já Kinga miluju od dob co mi bylo 15 let a četla jsem od něj první knihu, Osvícení! Láska na první strany. A na tuhle sérii se pořád chystám, víc než Pan Mercedes mě totiž láká druhý a třetí díl. Ale měla bych se k ní už dokopat, po tvé recenzi i tenhle díl vypadá moc dobře!

Vůbec není špatný a myslím si, že se mi líbil méně, protože jsem ho četla až jako druhý. Jsem sama zvědavá na poslední díl 🙂

Aspoň, že tvoje polovička ví, jaké knih kupovat 😀 .. Já musím jít vždy s polovičkou a ukázat si, protože má polovička sice ví, co já ráda, ale tak nějak si prostě netroufá 🙂
Co se týče Kinga, ještě jsem neměla tu čest, i když taťka ja jeho vášnivý fanoušek a pořád mi ho cpe pod nos. Už se do něj budu muset také konečně pustit a jsem zvědavá, co mi to přinese 🙂

Ví, já o těch knihách mluvím tak často, že se mu to zřejmě schová někde v hlavě a když pak vidí knížku vybaví se mu názvy 😀 Nebo jinak nevím 😀 Nebo prostě pokukuje na blogu a v mé knihovně 😀

Hele pusť se do něho, taťka ví co čte 😀

Stephen King: Pán Mercedes (book trailer)

Popis:
Nová kingovka, po ktorej si budete viac všímať autá so značkou

“>

Leave a Reply