Kniha Problém tří těles (Liou Cch’-sin)

Kniha Problém tří těles (Liou Cch'-sin)

Kniha Problém tří těles (Liou Cch’-sin) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Problém tří těles (Liou Cch’-sin)
  • Elérhető fájlok: Kniha Problém tří těles (Liou Cch’-sin).pdf, Kniha Problém tří těles (Liou Cch’-sin).epub, Kniha Problém tří těles (Liou Cch’-sin).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Problém tří těles

kniha od: Liou Cch’-sin

Skvělá, promyšlená a fascinující kniha. Fyzika rozhodně není mé hobby, ale tady jsem se i já cítila, že vím, o čem autor píše. Samozřejmě pojmům nerozumím, dokonce jsem i líná je hledat, přesto tak nějak vyplývá o co jde a srozumitelně. Zpočátku jsem se hůř orientovala v čínských jménech, ale postupem jsem i to vychytala. Moc se mi to líbilo, jsem nadšená a jdu na druhý díl!

Překvapivě dobrá kniha, udržovala mě v napětí od prvních kapitol o kulturní revoluci až po poslední kapitoly, kdy se vše rozuzlovalo (i když už spousta věcí byla jasná). Jistěže kniha obsahuje i několik řekněme paradoxů. 1. Teror kulturní revoluce, vylíčený překvapivě velmi barvitě, kontrastuje s popisem soudobé Číny, kde vědec nepustí do svého bytu policistu oháněje se svými právy a policista nic nenadělá (v zemi, kde jen tak zmizí poradce prezidenta jedné malé země. ) 2. Několikrát se objeví idea, že vědecko-technický pokrok a růst vzdělanosti nejde ruku v ruce s mravní vyspělostí. Na této utopické představě v podstatě ztroskotává hlavní hrdinka. Přesto autorova důvěra ve vědecký pokrok se zdá být bezmezná. 3. Ambivalentní vztah k enviromentálním problémům. Hrůzy, kterých se Číňané dopouštěly na přírodě v době kulturní revoluce jsou popisovány barvitě a člověku je u toho až smutno. Avšak zdá se, že strach z ekologických katastrof je vyvoláván uměle a opět problémy asi má přemostit vědecko-technický pokrok. 4. Chinocentrismus “říše středu” je mrazivý. Zdá se, že veškerá věda je v současnosti čínská, vše důležité se děje jen tam. Ale samozřejmě s návazností na Západ (Koperníkem počínaje, přes Galilea, Newtona, Leibnize, až k von Neumannovi). 5. “Vědecká” stránka. Moc dobře vzpomínám, jak jsme kdysi dávno “řešili” neřešitelný problém tří těles. V tom si autor opravdu nevymýšlí. Ale v závěru se objevují už ani ne fantasie, ale fantasmagorie. Aspoň mi to tak připadá a těžko to verifikovat. Hranice mezi vědeckým jazykem a výmysly je dost tenká. Budí to zdání vědeckosti, a přitom to vědecké není? V každém případě i tyto ambivalentnosti nutí čtenáře přemýšlet a myslím, že se pustím do další knihy.

Hnidopišstvo stranou. Problém tří teles je dielo na takej úrovni, že nedostatky sú v porovnaní s jeho prednosťami zanedbateľné. Toto presvedčenie je o to jasnejšie, že knihu môžem zrovnať s ešte čerstvým, nedávno prečítaným Proudem času od Crichtona, ktorý je koncepčne v mnohom podobný. K porovnaniu len toľko, že kvalitatívny rozdiel je obrovský a je jasne vidno, kde boli hranice ambícií, vedomostí a vízie autorov.

Liou píše bohato ako Simmons, premyslene ako Asimov, s predstavivosťou ako Herbert. A napriek všetkej tej vedeckosti a komplikovanosť sa skvele číta a čo je najdôležitejšie, všetko dáva zmysel, všetko do seba zapadá, všetko má svoje vysvetlenie. Predkladá otázky, ponúka riešenia, nezabúda na históriu a stavia pred ľudstvo zrkadlo. A napriek tomu, že sa nebojí ukazovať špinu a všemožné negatíva, vie byť aj optimista.

Musím sa zastaviť aj pri skvelej postave vedkyne Jie Wen-tie, ktorá je taktiež dôkazom autorových schopností. Tam, kde iní predkladajú obraz idealizovaného intelektuála (v kladnom, či zápornom zmysle), Liou predstavuje obeť doby, osobnosť nedokonalú, doráňanú, strácajúcu vieru v základné hodnoty a teda aj v samotné ľudstvo.

Ľutujem, že som čítanie odkladal v domienke, že ide o ďalšie nadhodnotené súčasné dielo. Nieje to tak a ja idem hneď na ďalší diel.

Tohle píšu především jako připomínku pro sebe: Nečti sci-fi, když tě ještě nikdy žádné nebavilo!
Nepovažuji se za vědeckotechnického analfabeta, ale tady toho bylo prostě moc. Přihoďte k tomu trochu komunismu, který mě prostě znechucuje ve všech formách, a usnu na každé desáté stránce a do čtení se budu muset nutit. Ze začátku se děj na všech frontách vyvíjí zajímavě, ale od půlky jsem jen létala očima po stránkách, jestli se stane to něco hlubokého, kvůli čemu je knížka tak vychvalovaná. A dle mého se nestalo.

Poslouchal jsem to jako audioknihu. Zpočátku jsem se do děje hůře dostával a popis čínské kulturní revoluce mi nepřišel jako dobrý začátek sci-fi příběhu. Ale byl to ten správný základní kámen pro pozvolné vybudování celého příběhu. Celá kniha má zajímavý koncept a zajímavé nápady a jelikož jsem technický člověk, tak mě potěšil “vědecký” přístup k celému vyprávění. Je to strhující.

Zajímavou sci-fi nepohrdnu, moc nemusím ty “vědecko-technické”, já jdu raději po zajímavém příběhu. První díl trilogie však patří spíše mezi ně, nosné téma planeta s třemi slunci. Neumím si vůbec představit, jestli by to mohlo i teoreticky fungovat. Ale proč ne, že? “Technické” pasáže se ale daly překonat, děj se zajímavě rozběhl. Hodně odkazů na čínskou kulturní revoluci, cítím i ekologický apel. Ocenil jsem na začátku knihy seznam postav v díle s funkcí či vztahem k někomu dalšímu, což u čínských jmen výrazně přispívá k orientaci v postavách, zejména na začátku čtení. Jinak kniha se čte překvapivě dobře, i přes uvedená moje “negativa”. Uvidím, co bude následovat (na dalších 1400 stranách 🙁 ).

Na tuhle knihu jsem byl natěšený, protože mi ji hodně lidí doporučovalo. Musím uznat, že se jedná o velkolepé dílo, které v žánru scifi nemá obdoby, ale přesto mě tato kniha neuchvátila.
Co mi kniha dala? Dozvěděl jsem se něco víc o čínském světě, nejvíce o kulturní revoluci, za níž se příběh knihy začíná odehrávat. Také mě seznámila se zajímavými fyzikálními problémy, i když k jejich pochopení jsem musel používat google. (Pokud nejste fyzik, tak kniha ani jinak číst nejde. Tedy pokud by vám nevadilo, že tomu, co čtete, ani zbla nerozumíte.)
Líbí se mi samotná zápletka příběhu. Nebudu ji vyzrazovat, sice se jedná o určitou variaci klasického science fiction paradigmatu, ale tady opravdu zaujme. A nakonec se kniha také příjemně čte.
Tím jsem ovšem vyčerpal všechna pozitiva této knihy. Asi nejvíc mi vadilo, jak je příběh vyprávěn a jak je vystavěn svět. Mnohokrát jsem měl chuť knihu už odložit, protože jsem četl přespříliš odborné pasáže, které příběh nikam neposouvaly. Chápejte, čtete něco, čemu vlastně (bez googlu) ani nerozumíte, a ono je to navíc pro příběh knihy úplně zbytečné, děj to nikam neposouvá, svět to blíže nerozkresluje. Mám pocit, že autor nás chtěl jenom potrápit matematicko-fyzikálními technikáliemi.
Další věcí je logika. Ve fantasy světech ji ani moc nehledám. Tam se občas “ulítnout” dá, ale v tomto scifi románě bych ji očekával. Navíc pokud je umístěn v reáliích komunistické Číny. Spoustu věcí mi přišlo opravdu až moc “fantasmagorických”, svět mi nedával smysl, jednání postav také ne, a kdybych měl psát jejich charakteristiku, tak to snad dobře dokážu jenom i policisty Ta S´, který má alespoň nějaký výraz. Je však možné, že mnoho věcí dostane svůj smysl až v dalších dílech, já ale už v této trilogii pokračovat nebudu. Raději si přečtu něco staršího, Asimova nebo Clarka. Tam je totiž kromě vědy i ta vyprávěcí stránka s určitou duší.

Velmi poutavé sci-fi. Mírné problémy jsme měl se zapamatováním jmen. Kniha se moc lehce čte, prolínají se v ní příběhy v čase i mezi postavama. Po pomalejším rozjezdu jsem ji musel přečíst na jeden šup . Autor moc hezky opisuje neznámy svět i život na něm. Trošku mně na konci omrzela podobnost vztahů v civilizaci s tou naší. Jinak bych možná dal i plné hodnocení.

Kniha: Problém tří těles — První díl trilogie Vzpomínka na Zemi – Liou Cch’ -sin

Kniha: Problém tří těles
Autor: Liou Cch&#39 ; -sin
Podtitul: První díl trilogie Vzpomínka na Zemi

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


80% 2 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
80 % celkové hodnocení
2 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » HOST
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 442
Rozměr: 208,0×140,0x40,0 mm
Vydání: První vydání
Spolupracovali: z anglického vydání The Three-body problem .. přeložil Aleš Drobek
Skupina třídění: Sino-tibetské literatury
Hmotnost: 0,524kg
Jazyk: česky
Datum vydání: 201705
ISBN: 978-80-7577-061-5
EAN: 9788075770615

Na Zemi zuří Velká kulturní revoluce a světové mocnosti se zuby nehty snaží udržet si své místo na výsluní. Číňané upnou své síly na tajný vesmírný projekt a snaží se navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Následky jejich zdánlivě zbytečného počínání na sebe nechají čekat dlouhých třicet let – na Zemi se začnou dít znekopojivé věci. Signály z čínského experimentu totiž zachytila v hlubokém vesmíru a téměř na konci své existence civilizace Trisolaranů.

Problém tří těles je první díl trilogie Vzpomínky na Zemi čínského autora Liou Cch’-sin, který jako první Asiat získal prestižní ocenění Hugo právě za tento román (v roce 2015). Kniha vyšla v originále v roce 2008, do angličtiny byla přeložena v roce 2014 a připravuje se její filmové zpracování.
Dílo je srovnáváno s Herbertovou Dunou či Asimovou Nadací a je považováno za nový impuls světové scifi literatury. Knihy se prodávají ve čtyřiceti zemích světa.

Kniha: Problém tří těles — První díl trilogie Vzpomínka na Zemi – Liou Cch’ -sin

Kniha: Problém tří těles
Autor: Liou Cch&#39 ; -sin
Podtitul: První díl trilogie Vzpomínka na Zemi

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


80%
2 hodnocení
0 recenzí
počet hodnocení
80 % celkové hodnocení
2 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » HOST
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2018
Počet stran: 442
Rozměr: 198,0×126,0x30,0 mm
Vydání: Druhé, brožované vydání
Název originálu: Three-body problem
Spolupracovali: z anglického vydání The three-body problem . přeložil (s přihlédnutím k čínskému originálu) Aleš Drobek
Skupina třídění: Sino-tibetské literatury
Hmotnost: 0,3165kg
Jazyk: česky
Vazba: Brožovaná bez přebalu lesklá
Datum vydání: 201806
ISBN: 978-80-7577-594-8
EAN: 9788075775948

Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.

Problém tří těles obdržel prestižní ocenění Hugo za román roku 2015. Třetí díl (s anglickým názvem Death’s End) je na tutéž cenu nominován letos. Následující dva díly trilogie vyšly v letech 2008 a 2010, jejich české vydání připravuje nakladatelství Host na podzim 2017 a léto 2018. V roce 2017 bude také do kin uvedena filmová adaptace Problému tří těles. Série uchvátila čtenáře nejen v Číně, práva byla prodána téměř do čtyřiceti zemí světa.

Problém tří těles

Kniha ( pevná vazba )

  • Skladem 5+ ks
  • Doručení ZDARMA od 899 Kč, ve středu 19.2. u Vás doma (Typy doručení)
  • Osobní odběr zítra po 15:00 ZDARMA, ( Vyberte prodejnu )

330 Kč s DPH
Ušetříte 39 Kč Běžně 369 Kč

  • Kniha ( měkká vazba ) 223 Kč s DPH Skladem
  • Kniha ( pevná vazba ) 369 Kč s DPH Nedostupné

Mrkněte se, na jaké knížky vám knihkupci zařídili slevu 30 %! Jejich výběr obsahuje samá slavná jména Více informací

Bestseller v knihy Dobrovský

1955. v e-shopu | 1681. minulý týden | 93. nejlepší dosažené 31.07.2017

27. v Světová sci-fi | 18. minulý týden | 13. nejlepší dosažené 30.01.2020

Hodnocení čtenářů

4.5 z 5 43 hodnocení čtenářů

30× 5 hvězdiček 10× 4 hvězdičky 4× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

5 z 5 hvězdiček Luboš Šlapanský 30. srpna 2017

Trošku jiná sci-fi než jsme zvyklí, ale rozhodně to není špatně! V první knize se buduje příběh, který vysvětlí všechny pohnutky postav a uvede tak čtenáře do děje. Rozhodně je tato kniha jako svěží vánek na poli sci-fi literatury.

Pomohla vám tato recenze? Ano 90

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

5 z 5 hvězdiček Klára Nováková 22. září 2017

Velmi neobvyklý druh scifi. Nejste li konzervativci, směle do toho!

Pomohla vám tato recenze? Ano 74

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

5 z 5 hvězdiček Blanche 5. října 2017

Po dlouhé době konečně pořádná sci-fi.

Pomohla vám tato recenze? Ano 67

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

2 z 5 hvězdiček Jana H. 21. září 2017

Sci-fi příběh,který si najde své příznivce.V tomto žánru je to taková oddechovka.

Pomohla vám tato recenze? Ano 64

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

5 z 5 hvězdiček Jan Benedikt 10. února 2018

Velice podařený příběh, který si mne okamžitě získal.

Pomohla vám tato recenze? Ano 57

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

5 z 5 hvězdiček Táňa 4. června 2018

Skvělá knížka! Taky jsem ji dala za dva dny. Když se člověk popasuje s těmi čínskými jmény, čeká ho fakt dobře konstruovaný příběh s vyváženým poměrem faktů, fikce a sarkasmu.

Pomohla vám tato recenze? Ano 53

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

5 z 5 hvězdiček Hana Kramářová 28. února 2018

Potvrzuji, že je to trošku jiný druh sci-fi, ale nemá chybu. Nebylo možné knihu odložit, dokud jsem jí nedočetla. Sci-fi moc nemusím, ale tohle opravdu podařené.

Pomohla vám tato recenze? Ano 52

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

4 z 5 hvězdiček Roland Zúber 14. května 2018

Safra, přečetl jsem to za víkend, fakt hodně dobré. Některé pasáže mě trochu nudily, ale jako celek výborné. A teď druhý díl.

Pomohla vám tato recenze? Ano 50

Kniha, HOST, 2017, 9788075770615

5 z 5 hvězdiček Ladislav Vrchota 7. listopadu 2018

Po dlouhe dobe neco, od ceho jsem se nemohl v urcite fazi odtrhnout a i kdyz jsem po hodinach cteni videl rozmazane, musel jsem cist dal.

Pomohla vám tato recenze? Ano 10

Kniha, HOST, 2018, 9788075775948

5 z 5 hvězdiček ALDA 25. listopadu 2018

Konečně jsem se dostal k této vychvalované trilogii a musím říct, že první díl nezklamal. Provázanost děje s čínskou kulturní revolucí mě oslovilo, stejně jako svérázné postavy, neotřelé nápady i vědecké fikce. Doporučuji

Problém tří těles

V Říši středu zuří Kulturní revoluce a Číňané vyšlou v rámci tajného vojenského projektu signál do vesmíru ve snaze navázat kontakt s mimozemšťany. Vysílání zachytí pokročilá civilizace na pokraji zániku a zahájí invazi na Zemi. Lidé se rozdělí do mnoha..

Bežná cena Bežne 17,34 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

První díl trilogie s rozmachem Dunya stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti.
V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.

Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky.
Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula. V roce 2017 přijde do kin jeho výpravná filmová adaptace.

Problém tří těles

2017

Ihned

Anotace

Problém tří těles obdržel prestižní ocenění Hugo za román roku 2015. Třetí díl (s anglickým názvem Death’s End) je na tutéž cenu nominován letos. Následující dva díly trilogie vyšly v letech 2008 a 2010, jejich české vydání připravuje nakladatelství Host na podzim 2017 a léto 2018. V roce 2017 bude také do kin uvedena filmová adaptace Problému tří těles. Série uchvátila čtenáře nejen v Číně, práva byla prodána téměř do čtyřiceti zemí světa.

Tato série vdechla nový život žánru, na který se hlavní literární proud kdekoli na světě často dívá skrz prsty. – The New York Times

Úžasná směsice ohromujících vědeckých nápadů, chytré zápletky a svérázných, avšak věrohodných postav – vše podávané prostým stylem, který naznačuje skryté hlubiny. – The Times

Podle všeho se tato vědecko-fantastická trilogie – podobně jako Asimovova epická sága Nadace – brzy stane klasikou žánru. – Starburst Magazine

">V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální.

Liou Cch´-Sin

Liou Cch’ – Sin patří mezi novodobé představitele čínských autorů žánru science fiction. Je devítinásobným držitele prestižního čínského ocenění Galaxy. Jako vůbec prvním spisovatel asiatského původu získal cenu Hugo, a to v kategorii nejlepší román.

Jeho díla se ovšem řadí k odnoži sci-fi, kterou označujeme jako hard science fiction. Jeho nejznámější kniha „Problém tří těles“ vypráví příběh o tom, jak se Číňané snaží navázat kontakt s mimozemskou civilizací. Nepřejí si totiž zaostat ani za Sověty a už vůbec ne za Američany. Třicet let poté začnou na zemi masivně umírat významní vědci, formulují se nové sekty, které vyzívají k návratu k přírodě.

Spisovatel čínského původu si vydobyl popularitu svých čtenářů hlavně díky obdivuhodné představivosti, kterou kombinuje s poměrně silnou, ač reálnou atmosférou, jež všechna jeho díla doprovází. Ve svých románech velice úspěšně spojuje abstraktní myšlenky a nepopiratelně tvrdou autoritu.

Zaměřuje se hlavně na odhalení podstaty a estetiky vědy, čímž dělá některé vědecké teorie dostupnějšími pro širokou laickou veřejnost. Jeho dalším dílem je Temný les, který by pojednává o šokujícím odhalení připravované mimozemské invaze, ke které má údajně dojít za čtyři sta let.

Leave a Reply