Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura)

Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura)

Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura)
 • Elérhető fájlok: Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura).pdf, Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura).epub, Kniha Rozmarné léto (Vladislav Vančura).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Rozmarné léto

kniha od: Vladislav Vančura

Sice se může zdát i opak, ale je to dílo působící na jednu stranu velmi tragicky. Na povrch tu proudí ty zdi “stabilního” lidského života, které nelze přemoci. Jen dovnitř dostane se občas nějaké prchavé štěstí, nějaké prchavé tajemno, krásné nepřirozeno, ale současně celkem na člověka mnohem více působí jeho následná nepřítomnost, skrze kterou si uvědomuje zahořklost ostatního. Asi jako to chladné počasí ve vrcholícím létě.

Pôvabné, poetické, múdre, úsmevné a ľudské. A krásne rozmarné.

Málokterý autor je čtenáři tak rozdílně hodnocen jako Vladislav Vančura. Jasným důkazem je tato kniha. Má vše – kouzelný jazyk, úžasně vybrané postavy, k tomu děj se odehrává v nádherné scenérii na jihu Čech :
V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet.
Ostatně mnozí z nás viděli rozkošný film Jiřího Menzela se stejným názvem.
Nedivím se, že autor z toho všeho co napsal měl nejraději tuto svou knihu. Představme si, jak se musel bavit, když ji psal.

Pokaždé mě pobaví a zvedne mi náladu.

Pěkná kniha – pěkný film. Jsem hrdá na to, že je mým rodným jazykem čarokrásná, květnatá čeština.

Ze začátku jsem myslela, že to vzdám, ale po několika stránkách jsem si na jeho češtinu a psaní celkově zvykla a zhltla jsem to za chvilku. Neskutečné, jak se dá jednoduchý příběh napsat. Kolik slov, nezvyklých, krásných, Vančura použil. Nakonec hezký zážitek.

Vančurova naprosto jedinečná čeština rozehraje v této knize naplno úžasný koncert. Výborný je i film.

Vladislav Vančura

česká, 1891 – 1942 statistiky

Populární knihy

Komentáře (8)

Skvělý levicový autor a vlastenec.

O svém muži napsala hezkou, i když samozřejmě době poplatnou knížku paní Vančurová:
http://www.databazeknih.cz/knihy/dvacet-sest-krasnych-let-155983

Vančura je autor, který to u studentů pravidelně schytává. Problém není ve Vančurovi, ale ve těch studentech. Zajímavé zamyšlení na Koncem starých časů lze vztáhnout na celou tvorbu Vančurovu:
https://www.citarny.cz/index.php/knihy-lide/autori-a-knihy/spisovatele-a-knihy/vancura-konec-starych-casu

Jeho prozaické dílo je ovlivněno první světovou válkou, expresionismem, obsahuje celou řadu experimentů – hledá nové způsoby vyjádření. Pro jeho díla je typický specifický jazyk a sloh, který napodobuje větnou stavbu staré češtiny, usiluje o zvukomalbu. Vančurův jazyk je celkově bohatý.

V roce 1946 byl in memoriam jmenován národním umělcem.

Pro své jednoznačné postoje se brzy zapojil do odboje a byl sice okupanty popraven, pro svůj jedinečný jazyk a originální atmosféru je to však nesmrtelný autor srovnatelný s Karlem Čapkem či Michailem Bulgakovem. Nesuďte prosím jeho knihy příliš příkře, i když jim nerozumíte.

Ke čtení jeho knih jsem musela snad dospět, protože jsem se jej snažila už kdysi dávno číst ,jako povinnou literaturu ve škole, ale pokaždé jsem jeho knihy odložila. Až nyní jsem jeho knihy opět začala s pochopením číst. 🙂

Dnešní mladé generaci, a obvzláště těm následujícím, čím dál obtížněji čitelný autor, protože pěje chválu na náš jazyk. Někdy i jedna jediná jeho věta vydá za deset stránek.

Aby to bylo jasnější, řekněme, že když už dnes někdo čte, je to většinou brak (píchnu do vosího hnízda a označím zde všemi zbožňovaného Stephena Kinga, který je archetypem), lidi jsou prostě zvyklí na jednoduché věty, vyvarování se složitostem, klidně ať je to třeba pět set stran dlouhé, jen když to odsýpá a nenutí příliš zaměstnávat mozek. Vančura volí kratší rozsah, ale vyžaduje čtenářovo soustředění, protože co věta, to možnost ocitnout se v jiné situaci, co věta, to pocit. Někdy je obtížné se chytit jeho archaismů, jindy zas dlouho přemýšlíte, nad tím, co kdejaké slovo znamená, nebo co ve vás vyvolává – asi na to musí být nálada.

Bezmyšlenkovité braky jsou tu “žánrové” “z hlediska žánru” mistrovské kusy 90-95%, zatímco Markéta Lazarová je tu hodnocena jako podprůměrná kniha. Že někdo čte, to z něj ještě génia nedělá a Vančura, to je poezie v próze. Není snadné ho číst.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 – †01.06.1942)

Rozmarné léto (3)

Nakladatelství Mladá fronta, ČSM, 64 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Chladné léto, Krokovy Vary – lázeňské město na řece Orši

mistr Antonín Důra – starší muž, majitel venkovní plovárny v lázeňském městečku, záletník, stará se o své tělo, lidské tělo je pro něj nejdůležitější, svoji ženu už ani nemá rád
Kateřina Důrová – nepřitažlivá žena, manželka Antonína, není šťastná v manželství
Kanovník Roch – největší mravokárce, ale sám je okouzlen dívkou
major Hugo – přítel Antonína
Arnoštek – potulný kouzelník, cestuje po světě, polykač ohně, akrobat apod.
Anna – mladá krásná dívka, nejspíše partnerka Arnoštka, pomáhá Arnoštkovi při vystoupeních – vybírá peníze

Je chladné léto a v lázeňském městečku Krokovy Vary se skoro nic neděje. Do Důrovy plovárny tedy mnoho lidí nechodí. Kanovník Roch je pohoršen proto, že si Antonín Důra sundal kalhoty, když lezl do vody. Manželé Důrovi se vzájemně pomlouvají. Do města přijíždí potulný kouzelník Arnoštek a jeho pomocnice Anna. Uspořádají několik představení pro lidi. Město je vzhůru nohama. Antonín Důra, kanovník Roch i major Hugo jsou okouzleni krásou Anny. Kateřině Důrové se zase líbí Arnoštek a nosí mu jídlo. Antonín Důra podvede svoji ženu s Annou, ale když vchází Anna do domu, poleje ji i sebe vodou a zalže manželce, že Annu zachraňoval. Kateřina mu nevěří, ale přesto se o Annu stará. Potom od něj odejde za Arnoštkem. Kateřina pobývá tedy společně s Arnoštkem a Annou. Kanovník Roch jde v noci k maringotce a Anna ho pozve dovnitř, právě vaří ryby. Opilí výtržníci se právě vrací z hospody a vtrhnou do maringotky. Zraní kanovníka Rocha – natrhnou mu ucho. Antonín mu ho potom sešije. Major Hugo se také snaží o Annu, chce, aby s ním zůstala, ale Arnoštek ho zbije. Při posledním představení Arnoštek spadne z lana, které chce přejít. Tuto nehodu zavinil jeden opilý divák. Kateřina se pohádá s Arnoštkem a odchází zpět k Antonínovi. Rozhodla se, že mu odpustí. Avšak Antonín neodpustí jí a není rád, že se k němu vrátila.

 • novela (překvapivý závěr – vše bylo jako za starých časů, Důrovi se neusmířili)
 • humoristické dílo
 • v novele je mnoho myšlenek
 • užívání přechodníků a vytříbeného formálního jazyka

Ve městečku byla nuda a stereotyp. Když přijeli Arnoštek a Anna, město jako by se zbláznilo. Tito dva lidé všechny ovlivnili a vše bylo vzhůru nohama. Kritika např. lidí nestálých v manželství (Důrovi) a pokrytců (kněz).

“Tento způsob léta,” děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, “zdá se mi poněkud nešťastným. Je chladno a můj dech, jakkoliv jsem nepozřel vody, je mrazivý. Který měsíc nám zbývá, jestliže ani červen není dost vhodný, abychom pečovali o zdraví a o tělesnou čistotu? Nuže, ať je podnebí příznivé čili nic, tyto věci nesnesou odkladu.”

“Výtky, které jsem vznesl proti krásnému písemnictví, neplatí bez výhrady a neplatí obecně. Avšak je nezvratná pravda, že ženské jsou hlupačky a že nikdy a nijak nebyly účastny velikých věcí aniž rozkoší duševních.”
“Právě tak,” poznamenal major zapaluje si doutník, “nesloužily nikdy ve vojště, a jakkoliv se jim líbí přiléhavé spodky a barevné kabátce, nerozumějí vojenství ani za mák. Víte-li pak, abbé, že jsem se nesetkal s dámou, která by znala základy balistiky nebo taktiky a která by měla jakékoliv mínění o těchto věcech? “Pah,” doložil, “dovedou kaziti staré rody křížíce se s největší snadností s potomky šlechty a přivádějíce na svět čtenáře poštovních knížek.”

"Vrátila jsem se," pravila Kateřina, "protože ti chci odpustiti. Byl jsi již sdostatek potrestán za svoji nevěru, neboť žiješ tři dny v nečištěném a pustém příbytku, jíš neupravená jídla a snad ani nespáváš. Nemohu se na tebe déle hněvati, Antoníne."

Rozmarné léto není moc čtivé, ale nudné také není. Myslela jsem, že bude ještě horší.

Zdroj: Pavla Čermáková, 28.03.2008

Kniha: Rozmarné léto – Vladislav Vančura

Kniha: Rozmarné léto
Autor: Vladislav Vančura

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 25.2.2020
Česká pošta: 25.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 24.2.2020
Ostatní výdejny: 25.2.2020
Uloženka: 25.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


92%
5 hodnocení

0%
1 recenze
počet hodnocení
77 % celkové hodnocení
5 hodnocení + 1 recenze
Nakladatelství: » Karolinum
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2007
Počet stran: 164
Rozměr: 190×130
Úprava: ilustrace (některé barevné)
Vydání: Vyd. 18., V Nakl. Karolinum 1.
Spolupracovali: ilustrace Jiří Grus
Jazyk: česky
Vazba: pevná
Nakladatelské údaje: Praha, Karolinum, 2007
EAN: 9788024614571

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině. Lyrický, humoristicky laděný příběh, v němž autor s jemnou ironií zachytil letní pohodu malých lázní, kam zavítal na své pouti kouzelník s krásnou partnerkou.

Klasické dílo české literatury. Banální historky třech pánů, nudících se v dešti, změnila květnatá spisovatelova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel Arnoštek se svou krásnou společnicí.

Rozmarné léto – rozbor díla k maturitě (5)

Kniha: Rozmarné léto

Přidal(a): Brendy

Autor: Vladislav Vančura (1891 – 1942)

 • český spisovatel, dramatik, filmový režisér, původním povoláním lékař
 • *Háj ve Slezsku, otec se dlouhou dobu nemohl uplatnit, a tak se často stěhovali
 • členem a prvním předsedou Devětsilu (1920), přívrženec poetismu, ve třicátých letech byl členem Levé fronty, publikoval v mnoha časopisech – Červen, Kmen, Host a Panorama, členem KSČ, ale jeho dílo není komunistickou agitací, působil jako divadelní kritik v deníku “Československá samostatnost”, později přejmenovaného na “Národní osvobození”, byl předsedou české filmové společnosti
 • květen 1942 zatčen a 1. června na Kobyliské střelnici popraven → 1946 byl in memoriam jmenován národním umělcem

Tvorba:

Archaická slova a knižní výrazy spojené s lidovou mluvou, větná stavba zastaralá, složitá souvětí pro zdůraznění důležitosti daného okamžiku, díla monumentální ráz, děj potlačen, důležité místo vypravěč, který vyjadřuje svůj názor k ději, přerušuje vyprávění a oslovuje čtenáře, hodnotí chování postav, části příběhů připomínají filmové scénáře, opěvuje život, zdůrazňuje prožitky, detailně vyjadřuje náladu, barevnost příběhu, city

Další významná díla:

Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Pekař Jan Marhoul, Pole orná a válečná, Markéta Lazarová, Poslední soud, Hrdelní pře anebo přísloví, Konec starých časů, Obrazy z dějin národa českého (kvůli zatčení přerušeno psaní uprostřed věty), Kubula a Kuba Kubikula, Jezero Ukereve.

Zařazení autora, znaky období

 • Česká literatura 1. poloviny 20. století – rozrůznění české literatury, vznik nových uměleckých proudů
 • Imaginativní literatura
 • vliv avantgardy (kulturní a umělecké hnutí, usiluje o experiment, uplatňuje se ve výtvarném umění, literatuře, divadle i filmu)
 • lyrizace, metoda asociace představ

Autoři, kteří tvořili ve stejné době

Vlivy na tvorbu

 • už názvem chtěl autor dát najevo, že půjde o žertovné vyprávění
 • autor nechápal humor pouze jako doprovodný znak, ale jako filozofii, životní postoj
 • dílo naprostým protikladem knihy: Pole orná a válečná
 • obálku prvních knižních vydání vytvořil J. Čapek

Společensko-historické pozadí

 • před druhou světovou válkou
 • meziválečné období, období relativního klidu

Rozmarné léto – rozbor knihy

Obecná charakteristika

 • druh: epika
 • žánr: novela – humoristická
 • podtitul: humoristický románek

Tematická výstavba

 • námět: poklidnou idylu malého města naruší příjezd kouzelníka a jeho krásné pomocnice Anny
 • místo děje: lázeňské město Krokovy Vary (leží na řece Orši)
 • doba děje: během 3 červnových dnů

Postavy:

 • mistr Antonín Důra – starší muž, majitel venkovní plovárny v lázeňském městečku, záletník, stará se o své tělo, lidské tělo je pro něj nejdůležitější, svoji ženu už nemá rád, užívá si života
 • Kateřina Důrová – nepřitažlivá žena, manželka Antonína, není šťastná v manželství, nehezká, tlustá, podezřívavá
 • Kanovník Roch („abbé“) – největší mravokárce, ale sám je okouzlen dívkou, přítel Antonína, oceňovatel mravnosti, vzdělaný knihomol
 • major Hugo – přítel Antonína, bývalý voják, vznešený, bohatý, slušného vychování
 • Arnoštek – potulný kouzelník, cestuje po světě, polykač ohně, akrobat apod., „švarný chlapík“
 • Anna – mladá krásná dívka, nejspíše partnerka Arnoštka, pomáhá Arnoštkovi při vystoupeních – vybírá peníze, za svobodna se jmenovala Nezválková

Myšlenky

 • snaha pobavit čtenáře je ovšem prostředkována pomocí velkého umění vyprávět a velkou stylovou hrou
 • kritika maloměšťáctví: přetvářka, pokrytecká morálka, nuda, pasivita (jako K. Poláček)
 • popisuje pomíjivost a krásu chvilkového pobláznění
 • radost z vyprávění je důležitější než zápletka a psychologie postav
 • chtěl spojit avantgardní prózu s poetikou poetismu: okouzlenost světem, sledování světa pomocí smyslů, aktualizace výrazových prostředků

Jazyková výstavba

 • er-forma (vypravěč však není účastníkem děje)
 • charakteristika postav vyplývá z jejich jednání, některé se popisují a hodnotí samy
 • V. styl oplývá velkou nápaditostí
 • jazyk: lexikálně bohatý, rétoricky mnohovrstevnatý, časté archaismy, knižní obraty, které jsou z mluvního hlediska těžkopádné (záměrně), jazyk neslouží ke sdělení, vytváří samostatnou rovinu obrazných přirovnání, proudících rozhovorů a podivných oslovení fiktivního adresáta
 • zvláštně stylizovaná řeč – vznešený styl, spisovná čeština, archaismy, přechodníky, složitá souvětí, snaha o oživení slov dávno zapomenutých, latinské výrazy
 • kniha má na čtenáře působit jako vytržení z běžných hovorových návyků, chce vybídnout k pozornému vnímání textu
 • velké množství dialogů, slovní komika
 • nejznámější věta z díla: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“ (A. Důra)

Kompoziční výstavba

 • psáno chronologicky s minimem odboček od hlavní dějové linie
 • text je rozdělen na množství malých kapitol, označených ironickými názvy (Cesta ctnosti, Střežte se strážníků)
 • opomíjí uvozovky, z kontextu poznáme, že se jedná o přímou řeč (jakoby celou knihu vyprávěl jeden vypravěč)

Srovnání

 • naprosto ojedinělé dílo

Kritika a vliv díla

 • dílo bylo vnímáno pozitivně zejména avantgardními umělci a teoretiky strukturalismu
 • výhrady měli kritikové konzervativní (Arne Novák) a katoličtí
 • toto dílo nalezlo odezvu v 60. letech prostřednictvím studií a esejů, které jsou dokladem uvolnění kulturní atmosféry
 • v roce 1967 byl podle knihy natočen stejnojmenný film (R. Hrušínský, V. Brodský, J. Menzel – také režie)

Obsah

Je chladné léto a v lázeňském městečku Krokovy Vary se skoro nic neděje. Do Důrovy plovárny tedy mnoho lidí nechodí. Kanovník Roch je pohoršen proto, že si Antonín Důra sundal kalhoty, když lezl do vody. Manželé Důrovi se vzájemně pomlouvají. Do města přijíždí potulný kouzelník Arnoštek a jeho pomocnice Anna. Uspořádají několik představení pro lidi. Město je vzhůru nohama. Antonín Důra, kanovník Roch i major Hugo jsou okouzleni krásou Anny. Kateřině Důrové se zase líbí Arnoštek a nosí mu jídlo. Antonín Důra podvede svoji ženu s Annou, ale když vchází Anna do domu, poleje ji i sebe vodou a zalže manželce, že Annu zachraňoval. Kateřina mu nevěří, ale přesto se o Annu stará. Potom od něj odejde za Arnoštkem. Kateřina pobývá tedy společně s Arnoštkem a Annou. Kanovník Roch jde v noci k maringotce a Anna ho pozve dovnitř, právě vaří ryby. Opilí výtržníci se právě vrací z hospody a vtrhnou do maringotky. Zraní kanovníka Rocha – natrhnou mu ucho. Antonín mu ho potom sešije. Major Hugo se také snaží o Annu, chce, aby s ním zůstala, ale Arnoštek ho zbije. Kateřina se pohádá s Arnoštkem a odchází zpět k Antonínovi. Rozhodla se, že mu odpustí. Avšak Antonín neodpustí jí a není rád, že se k němu vrátila.

Můj názor

Kniha se mi opravdu velice líbila i přes to, že nebyla nijak dějově pestrá a jazyk je velice knižní a komplikovaný. Jak autor zamýšlel, byla při jejím čtení nutná zvýšená pozornost, což mi však vůbec nevadilo, jelikož příběh to byl čtivý a vtipný. Musím říct, že s ničím podobným jsem se doposud nesetkala.


Další podobné materiály na webu:

RozmarnГ© lГ©to

Autor Vladislav VanДЌura v knize RozmarnГ© lГ©to vyprГЎvГ­ banГЎlnГ­ historky tЕ™Г­ pГЎnЕЇ, nudГ­cГ­ch se na malГ©m mД›stД›, zmД›nila kvД›tnatГЎ VanДЌurova ДЌeЕЎtina v dobrodruЕѕstvГ­ jeЕЎtД› pЕ™edtГ­m, neЕѕ pЕ™ijel kouzelnГ­k ArnoЕЎtek se svou. VГ­ce

 • NenГ­ skladem
 • Doprava ZDARMA nad 699 KДЌ.
 • OsobnГ­ odbД›r na prodejnГЎch.

Anotace

Autor Vladislav Vančura v knize Rozmarné léto vypráví banální historky tří pánů, nudících se na malém městě, změnila květnatá Vančurova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel kouzelník Arnoštek se svou krásnou společnicí. Potěšte se tímto klasickým dílem české literatury, jež je plné skvostných prohlášení, jako dnes již okřídlená věta Antonína Důry: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“.

Leave a Reply