Kniha Silo (Hugh Howey)

Kniha Silo (Hugh Howey)

Kniha Silo (Hugh Howey) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

  • Název knihy: Kniha Silo (Hugh Howey)
  • Elérhető fájlok: Kniha Silo (Hugh Howey).pdf, Kniha Silo (Hugh Howey).epub, Kniha Silo (Hugh Howey).mobi
  • Jazyk knihy: Český jazyk
  • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Kniha Silo (Hugh Howey)

DRUHÉ ČTENÍ PO 5 LETECH
Po nějakých 5 letech jsem se rozhodla si příběh Sila přečíst znovu a užila jsem si to! Parádní a řekla bych, že i hodně reálný příběh. Řekla bych, že jsme si teď čtení užila možná i víc než poprvé. Pokračuju dál a vrhám se na druhé čtení druhého dílu.
Všem, kteří ještě nečetli, DO TOHO a NEVÁHEJTE!

Keď som čítal túto knihu, myslel som, že je to samostatná kniha, preto mi niektoré veci nešli do hlavy, napríklad, že prečo tam nemali výťah, ale behali 150 poschodí hore-dole, alebo prečo horné policajné oddelenie nemalo žiadnych policajtov, ale tvoril ho iba najdôležitejší šerif sila a jeho zástupca. Až potom som zistil, že tieto veci sú vysvetlené v druhej knihe (Turnus).

Pozitívnou stránkou bola atmosféra, ktorú dokázal príbeh navodiť, špecifický charakter každej postavy, vďaka čomu nebolo ťažké niektoré postavy si obľúbiť. Kto by si neobľúbil rebelku Juliette? Páčili sa mi posuny, ako sa ľudia postupne mobilizovali a pripravovali na vzburu pod rúškom ťažkej kontroly, a bolo mi ľúto každého mŕtveho vzbúrenca. Keby som bol čistič, asi by som kamery rozbil. Príbeh je ale plný zápletiek a zvratov, a nič nie je také čiernobiele. Dobrými nápadmi bolo ekologické využívanie tiel ako biologické hnojivo a forma kontroly pôrodnosti. Zaujímavosťou bolo hydroponické pestovanie rastlín, ktoré boli hlavnou obživou v silách. Postrehli ste, že kyslík z fariem zapríčinil detoxikáciu ovzdušia v sile 17? Je to jedna zo skrytých ekologických tém, ktoré sa budú niesť celou trilógiou.

Za mě super. Sice jsem tuhle knihu nestihla zařadit do Čtenářské vyzvy 2019, ale jsem nadšená a je mou první 5* knihou roku 2020. Nic takového jsem ještě nečetla a fakt mě to bavilo. Určitě přečtu i další díly. Když jsem vyprávěla partnerovi děj knihy, také ho to velmi zaujalo a říkal že je příběh dost podobný na PC hru Fallout. Takže příznivci hry Fallout, odložte počítačovou myš a hurá do čtení, tahle kniha je jako dělaná pro vás 🙂

No já vám nevím, prozatím odkládám.
Příběh se vleče a přijde mi chaotický a o ničem.

Silo je perfektným príkladom toho, akú moc má obyčajná nálepka s nápisom Bestseller. Pri čítaní som mal však pocit, že ide skôr o amatérsku tvorbu z Wattpadu. Svojím spôsobom nie som až tak ďaleko od pravdy, keďže vieme, ako tento príbeh vznikal. Tento žáner je mojou šálkou kávy, no nerozumiem recenziám, ktoré kniha získala.

V prvom rade nemôžem nespomenúť 500 strán textu, ktorých obsah by sa pokojne zmestil na tretinový rozsah. Mnohé nepodstatné pasáže, naťahovanie nudných myšlienok a opakovaných činností, ktoré autor opisoval do poslednej bodky na mnoho a mnoho riadkov a nič nenechal na predstavivosti čitateľa. Vážne som potreboval vedieť, ako sa starostka po močení opláchla bidetom? Príbeh sa strašne vliekol, nefungoval a tempo, ktoré sa budovalo v prvej polovici knihy, sa v tej druhej zase len strácalo. A vôbec som nepoberal to neustále tykanie každého každému. Nedávalo to zmysel a strašne mi bilo do očí, keď sa dvaja cudzí ľudia zoznamovali, oslovovali sa titulmi, priezviskami, no zároveň si tykali.

Počas čítania som dospel k záveru, že autor má nejakú zvláštnu úchylku na plač. Premýšľam, či sa v knihe nachádza postava, ktorá sa nerozplakala v každej možnej situácii. Plakal naozaj každý, slzy im tiekli po tvári z úplne nezmyselných dôvodov a asi od polovice knihy som sa pri každej zmienke sĺz zasmial. Menej je niekedy viac.

Kniha má skvelý námet, Howey svet v budúcnosti vymyslel naozaj zaujímavo, nedomyslel však mnoho detailov, či už sila alebo samotného príbehu (ktorý ale obsahoval pár zaujímavých zvratov). U autora (síce s dobrou fantáziou) je cítiť nevypísanosť. Tešil som sa na kvalitný thriller (keďže takto je kniha kategorizovaná), dočkal som sa však zvláštneho young-adult zlepenca, ktorý v mojich očiach vôbec nefungoval. Škoda. 2*

Ke knize mě zlákaly dobré recenze, ale v závěru mě docela zklamala. Příběh mi přišel hodně vleklý a trvalo mi poměrně dlouho se přinutit k dočtení příběhu. Myšlenka dobrá, ale zpracování mě nenadchlo.

Silo je dobré. Originální, napínavé, uvěřitelné. Asi ve dvou třetinách jsem ho ale opustil a k dočtení se přinutil až po několika týdnech. Dodnes nevím co to způsobilo – napadá mě snad jenom jediné – ta kniha nedá člověku vydechnout, je to nekonečný ohňostroj akce a hloubavé momenty, které pro mě bývají nejcenější, se jí vyhnuly. No nakonec jsem to dokázal a nelituji.

Příběhu trochu trvá, než se rozjede, ale když se před Vámi začne ukazovat utajovaná realita, čekáte se zatajeným dechem, co dalšího Jules odkryje. Na konci je znát, že si autor nechává otevřená vrátka pro další pokračování, k němuž se vrátím.

Čtenářské recenze

Do těch dnešních dystopií se moc ráda nevrhám. Ne že by snad Hunger Games nestálo za to, ale většina knih není taková a jen marně zapadá do šedi toho nespočtu knih, které v tomto žánru vychází. Všechny jsou totiž na jedno brdo – kluk, holka, záchrana světa, láska, happyend. A co z toho? Jedna dvě knížky dobré, ale pak?

Proto jsem tak vděčná za Silo. I když abych byla upřímná, zprvu jsem z něho měla taky obavy – co když taky zapadne mezi tu puberťáckou šeď a zklame mě.

Naštěstí recenze hlásaly něco jiného a já se tedy směle vrhla na četbu.

A hned na prvních stránkách jsem zůstala zírat. Tohle se ani v nejmenším nemůže rovnat svým kolegyňkám ze žánru dystopie. Tohle je to tiž víc než co jiného především obraz lidstva. Nejde tu o hrdiny a jejich manýry a gesta, nejde tu o ohromnou a velkolepou bitvu o život, především tu jde o lidi. Lidi ve své základní a nejprostší podobě – o krvelačné bestie, kterým jde jen a pouze o vlastní přežití.

Skvělé, skvěle vykreslené, propracované a promyšlené. Každý detail má svůj význam a místo – stejně tak jako každý člověk žijící v Silu.

Silo mě opravdu víc než mile překvapilo a ještě teď mám z něho tak trochu husí kůži. Asi proto, že je to tak realistické. Na idealismus totiž můžete s klidem zapomenout – když jde lidem o život, stávají se z nich zvířata a to autor zjevně ví.

Autor je zřejmě velice schopný spisovatel a já doufám, že mi to potvrdí i v nějaké další své knize.”>Už je to zatraceně dlouho, co jsem četla nějakou dystopii, anti-utopii, knížku z žánru, který mě naučil milovat George Orwell se svým 1984. Myslím, že poslední knížka postapokalyptického žánru bylo My od Zamjatina.

Do těch dnešních dystopií se moc ráda nevrhám. Ne že by snad Hunger Games nestálo za to, ale většina knih není taková a.

Funkce je dostupná pouze pro přihlášené

Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení.
Přihlašte se, nebo se zaregistrujte, pokud nemáte účet.

Podělte se o vlastní zkušenost s knihou. Pomůžete tisícům nerozhodných čtenářů.

Kniha: Silo – Hugh Howey

Kniha: Silo
Autor: Hugh Howey

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 24.2.2020
Česká pošta: 24.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 21.2.2020
Ostatní výdejny: 24.2.2020
Uloženka: 24.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);" onmouseout="hide_help();">Kdy zboží dostanu


88% 4 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
88 % celkové hodnocení
4 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » Knižní klub
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2014
Počet stran: 496
Rozměr: 233 x 155 x 35 mm
Vydání: Vyd. 1.
Název originálu: Wool
Spolupracovali: přeložil Jiří Engliš
Vazba: Vázaný
Datum vydání: 1. 6. 2014
Nakladatelské údaje: Praha, Knižní klub, 2014
ISBN: 978-80-242-4449-5
EAN: 9788024244495

Pouhá autorova fantazie, nebo hrozící reálná dystopická budoucnost? Lidé tak dlouho trávili Zemi jedy, až jí došla síla a nyní pro přežití zbývá jen přísně organizovaný život v klaustrofobních prostorách technicky vyspělých míst obřích rozměrů. V této provizorní verzi světa vládne tvrdý řád a kdo jej poruší, odchází na sebevražednou misi čistit na povrch senzory. A odtud se nikdo nevrací. Ale ani sila nejsou po technické stránce dokonalá a začíná hrozit zkrat systému. V této chvíli vypukají nepokoje a vzpoury lidí z mechanického úseku proti všemocnému IT oddělení, které cosi zásadního chladnokrevně tají. Dramatický příběh přežívání, útlaku, politických her a klaustrofobie, je promyšlenou skládačkou, která se nakonec promění v důmyslný obraz. Poutavý postapokalyptický román ze Země otrávené jedy je úvodním dílem varující trilogie. Jedinou šancí na přežití lidstva zůstává přežívání v obrovském podzemním silu. Filmovou verzi příběhu připravuje slavný Ridley Scott.

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).

Kniha Silo (Hugh Howey)

Posledná zmena: 17.02.2020 02:41

Obsah knihy: Silo

Svet, ako ho poznáme dnes, sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách. Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu prísne pravidlá, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprípustná. Naoko spravodlivá spoločnosť je v skutočnosti rozdelená podľa úloh vykonávaných pre silo aj podľa spoločenského postavenia, ktoré s hĺbkou klesá. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je, paradoxne, vyhnanstvo na vytúžený povrch zeme, z ktorého niet návratu. Súčasťou trestu je čistenie kamier. Ale prečo z doterajších odsúdencov ani jeden neodmietol vykonať túto povinnosť?
Silo je cyklus na seba nadväzujúcich príbehov. Sleduje osudy viacerých postáv a ich úsilie dopátrať sa pravdy o sile a zámeroch tajomného IT oddelenia, ktoré má v tejto uzavretej spoločnosti podozrivo výnimočné postavenie.

Z anglického originálu Wool (Simon & Schuster, New York 2013)
preložil Michal Jedinák.
Verše preložila Jana Kantorová-Báliková.

Dostupné verzie titulu

Silo Elektronická kniha

Detaily o knihe

Názov: Silo

Originálny názov: Wool

Objednávací kód

Produkt je zaradený do žánrov:

ISBN: 978-80-551-3782-7

EAN: 9788055137827

Rok a mesiac vydania: 2014/06

Počet strán: 560

Väzba: Knihy viazané

Formát, hmotnosť: 155 × 234 mm, 800 g

Čitateľské recenzie

Recenzia – Silo

Nostalgia je sviňa. Prepadne vás vo chvíľach, keď to najmenej čakáte. Stačí nejaký intenzívny pocit, vôňa, pohyb, ktorý ste dávno nerobili. A je to tu! Vy spomínate.

S nostalgiou skúsenosti mám. A rovnako mám skúsenosti so Silom. Vlastne s Vaultom. Písal sa rok (tuším) 1997 a ja, mladý a krásny, som trávil noci za monitorom svojho (vtedy) nabúchaného počítača. Oči ma pálili, o pravú ruku sa ma pokúšal syndróm karpálneho tunela. Hral som príbeh s veľkým P. Hrdina, ktorého som ovládal, pochádzal z Vaultu 13 – z protiatómového bunkra, v ktorom sa nanešťastie pokazil vodný čip a nemali náhradný. Preto musel podniknúť cestu na povrch a pokúsiť sa zohnať nový. Hral som Fallout.

Kniha, ktorej autorom je Hugh Howey, sa zaoberá životom ľudí práve v takomto bunkri. Má veľké množstvo poschodí (naozaj veľké množstvo) a v jednoduchosti sa dá opísať ako obrovský mrakodrap, ktorý ktosi otočil a vrazil do zeme. Jeho obyvatelia museli prijať drsné pravidlá, aby prežili. Každý má svoje miesto v spoločnosti a dôsledne ho dodržuje. Existuje tam lotéria na splodenie dieťaťa, partnerské vzťahy sú regulované. Po smrti sa telá stávajú kompostom, hnojivom pre rastliny, ktoré nikdy nevideli skutočné slnečné svetlo. Každý prehrešok je potrestaný. Trestom je napríklad čistenie kamier na povrchu, ktoré sú jediným spojením s vonkajším svetom. Je to trest smrti, nakoľko ovzdušie tam hore je prudko jedovaté. Napriek tomu, sú ľudia, ktorí sa dobrovoľne prihlásia vykonať túto službu.

Problém nastáva, keď sa tým dobrovoľníkom stáva hlavný strážca zákona. Literárna vedecká fantastika v súčasnosti nemá príliš veľa dôvodov na radosť. Preč je doba velikánov ako Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Isaac Asimov. Aby vôbec sci-fi prežilo, muselo sa zakryť plášťom young adult literatúry, takže namiesto hlbokomyselného posolstva dnes máme sexuálnu náruživosť dvoch mládežníkov väčšinou opačného pohlavia.

V Sile sa so sexom nepracuje. Ani s láskou nie. Silo je jednoducho dospelejšie čítanie. Postavy premýšľajú a aj konajú logicky, popisujú sa tu politické intrigy, pátra sa po pravde a keď sa k nej konečne dopátra, zistí sa, že by bolo možno lepšie, ak by obyvatelia bunkra ostali v nevedomosti. Lebo nevedomosť je jedna zo základných bodov prežitia.

Dielo má silne alegorické prvky. Poukazuje, ako súčasné mocenské vrstvy dokážu manipulovať s ľudskou populáciou. Ako dokážu utajovať skutočnosť, ako masa funguje, keď sa dozvie, že ňou bolo manipulované. Ako funguje strach z nepoznaného.

Napriek týmto prvkom kniha nie je ťažkým čítaním. Čitateľa vtiahne a už nepustí. Aj keď je pravda, že by možno nebolo na škodu, ak by autor čo to vyškrtol skôr, než sa dielo dostalo na verejnosť. Opisov tu je na môj vkus viac, než by sa mi to páčilo. Je to síce iba môj subjektívny názor, ale ja napríklad nepotrebujem vedieť, ako funguje postapokalyptická vysielačka, ani ako ju opraviť. (Možno tak fungujú aj súčasné vysielačky, no mňa to nezaujíma). Ako nahodiť čerpadlo, ako vyrobiť ochranný oblek, ktorý ochráni pred jedovatými plynmi na povrchu atď.. atď. S knihou človek dostane aj manuál na prežitie v postapo svete. Lenže to je iba malá muška na kráse a dá sa prežiť (alebo opisy jednoducho preskočiť).

Napriek epike, akou námet ovplýva, je dielo skôr komorného rázu. Veľká väčšina deja sa odohráva pod zemou, keďže krajina je silne zamorená. Akčným pasážam sa autor vyhýba a keď už tam sú, málokedy sa popisujú priamo. Inak povedané – väčšinou sú napísané spôsobom: „Sedel som a čítal som knihu. Vo vedľajšej miestnosti ľudia po sebe strieľali, zabíjali sa, no ja som sa bál vystrčiť nos.“

Na to, aby nás Howey udržal v napätí, nepotrebuje do deja pridávať akciu. Stačí mu postupne odhaľovať temné tajomstvá sila. A že tých je tajomstiev veľa, tým si môžeme byť istí. Dokonca tak veľa, že po dočítaní knihy nám budú hlavou víriť otázky, na ktoré sme nedostali odpoveď. A jedna z tých otázok bude znieť: „Existuje pokračovanie?“

My len musíme veriť, že existuje. My vieme, že existuje.

Hugh Howey – Silo

Nachádzame sa v ďalekej budúcnosti, vo svete, kde sa na Zemi nedá žiť. Vzduch je toxický, všetko živé vymrelo a prežívajú len ľudia v sile – v obrovskom mrakodrape pod zemou.

Na každom poschodí ( je ich 140) sa ľudia venujú inej činnosti – výroba elektrickej energie, čistenie vody, produkcia kyslíka, pestovanie rastlín a pod. Navonok žijú obyvatelia sila harmonicky, no z času na čas sa nájde medzi nimi výtržník a rojko, ktorý zatúži po tom, aby sa mohol pozrieť na povrch. V tom prípade je mu to umožnené, no zároveň je tým podpísaný aj jeho rozsudok smrti. Tej však stále predchádza čistenie kamier, ktoré monitorujú povrch. Je záhadou, že zatiaľ ani jeden odsúdenec na smrť neodmietol vyčistenie kamier. Pravda a iné šokujúce odhalenia však už čakajú za dverami, kedy si ľudia v sile začnú klásť otázky a hľadať na ne odpovede.

Silo je sci-fi odohrávajúce sa v budúcnosti a základom tohto žánru je prvotný nápad a hlavná myšlienka. Vízia o veľkom mrakodrape pod zemou predstavuje originálny základ, na ktorom sa dá vystavať dynamický a pútavý príbeh. Hugh Howey to aj urobil a v tejto knihe nám predkladá fascinujúci pohľad na svet z budúcnosti. Tak, ako ľudia žijú a pracujú na rôznych poschodiach sila, tak je rozdelená aj spoločenská hierarchia a desivé tajomstvá poznajú len tí povolaní z IT oddelenia. No čoraz viac ľudí z iných oddelení začína pochybovať o sile, pátrajú na vlastnú päsť a mnoho z nich skončí ako mŕtvola na povrchu.

Kniha sleduje osudy viacerých postáv, ktoré boli zvolené veľmi dômyselne. Stretnete sa tu s obyvateľmi najvyšších, stredných i najspodnejších poschodí sila, a tak si čitateľ vytvorí kompletný obraz nielen o samotnej konštrukcii sila, ale aj o živote v ňom. Zoznámite sa s najvyššie postavenými členmi – šerifom a starostkou – aj s najnižšie postavenými mechanikmi, z ktorých dostane najviac priestoru Juliette. Je to silná mladá žena s hlbokým zmyslom pre spravodlivosť. Je dôvtipná, bystrá, odhodlaná a je ochotná bojovať za svojich blízkych aj za odhalenie pravdy.

Ľudská spoločnosť v sile zahŕňa tri typy ľudí: tých, ktorí poznajú väčšinu špinavých tajomstiev a potichu riadia silo; tých, ktorí sú zmierení so životom v sile a slepo poslúchajú svojich vodcov; a tých, ktorí sa postavia proti klamstvám aj za cenu svojho vlastného života. Práve ľudia a ich povaha je jednou z hlavných a najsilnejších tém tejto knihy. Silo nie je len skvele napísané sci-fi s úžasnými výdobytkami techniky, silo predstavuje nový svet, avšak ľudia sú takí istí – konfliktní, lživí, krvilační. Aj v takejto uzavretej komunite si rýchlo vytvorili predsudky, platy vo forme kupónov nie sú rovnaké a všetko podlieha kontrole – od počatia dieťaťa až po počet poslaných znakov v emailovej pošte. Z filozofického hľadiska som si z tejto knihy zobrala to, že podmienky a prostredie sa môžu miliónkrát zmeniť, ale ľudia sa preto ešte nezmenia a aby vôbec k nejakej zmene došlo, musí sa tak stať v ich srdci a v hlave.

Z dejového hľadiska vidím jediný nedostatok v niektorých príliš detailne a zdĺhavo opisovaných pasážach hlavne technických a mechanických opráv a záležitostí. Myslím, že to bolo zbytočné a bolo citeľné, že tieto časti slúžia len oddialenie nejakého väčšieho odhalenia. Odhliadnuc od toho však príbeh plynul veľmi rýchlo a plynulo, k čomu prispelo hlavne striedanie uhlov pohľadu. Čakala som síce trochu viac šokujúcich a prekvapivých zistení, ale nakoniec som zistila, že tu nejde o to, čo sa vlastne deje, ale prečo sa to deje – to znamená, že vysvetlenia sú dôležitejšie, ako samotné zistenia. Páči sa mi aj pomerná uzavretosť tohto prvého dielu. Autor dokázal to, že na jednej strane som spokojná so záverom príbehu, no na druhej strane veľmi napäto očakávam ďalší diel. Ak teda chcete čítať skutočne dobre napísané a originálne sci-fi pre dospelých, tak vám Silo vrelo odporúčam.

Hodnotenie: ****

Svet, ako ho poznáme dnes, sa stal neobývateľným. Posledným útočiskom ľudí, ktorým sa podarilo prežiť, je obrovské, vyše stoposchodové podzemné silo. Ľudia sa tu rodia, žijú a pracujú, aby sa po smrti stali výživou pre rastliny na farmách.

Pohyb po sile je možný iba po točitom schodisku, mnohí obyvatelia sa preto od svojho rodiska za celý život nevzdialia viac než niekoľko poschodí. Platia tu prísne pravidlá, pôrodnosť podlieha kontrole, iná ako oficiálne schválená láska je neprístupná. Naoko spravodlivá spoločnosť je v skutočnosti rozdelená podľa úloh vykonávaných pre silo aj podľa spoločenského postavenia, ktoré s hĺbkou klesá. Výhľad na zem sprostredkúvajú kamery a veľké obrazovky, no rozprávať či dokonca snívať o povrchu je zakázané. Trestom je, paradoxne, vyhnanstvo na vytúžený povrch zeme, z ktorého niet návratu. Súčasťou trestu je čistenie kamier. Ale prečo z doterajších odsúdencov ani jeden neodmietol vykonať túto povinnosť?

Juliette bola veľmi zaujímavá postava. Autor ju spravil neskutočne odvážnou, inteligentnou, vynaliezavou a silnou. Okamžite som si ju obľúbila. Veľmi sa mi páčila jej pevná vôľa a tiež, že keď si vytýčila nejaký cieľ, tak ho splnila aj za cenu svojho života. Pripadala mi, akoby nemala žiadne slabiny a strach bol pre ňu neznáme slovo. Teda ten strach len občas. Pre ľudí, na ktorých jej záležalo by spravila čokoľvek.
Jahnsová bola tiež fajn a páčilo sa mi, že sa tiež pokúšala za každú cenu presadiť svoje. Marnes mi prišiel tiež fajn, ale spravil blbosť.
Bernard mi zas išiel strašne na nervy. Pri ňom som si išla úplne vytrhať vlasy, pretože to, čo robil bolo hrozne bezcitné a kruté. Podľa mňa to nemal v hlave v poriadku.
Walker, Shirly, Courtnee a všetci z hlbín boli naozaj skvelí a pri nich Jules vedela, že niekde má skutočných priateľov a sú ľudia, ktorým na nej záleží.
Lukas mi prišiel ako také zlatíčko. Taký chlapček, ktorý sníva o veľkom svete. Vedel si však tiež presadiť svoje. Peter ma veľmi prekvapil, to sa od neho skutočne nedalo čakať a normálne som ho začala mať rada. Trochu. Sam bol tiež fajn i keď som si myslela, že to bude nejaký vrah alebo niečo podobné. On mal však také dobré srdce na konci, že som ho mala radšej ako doteraz. 😀

Bláznivo sa rozosmiala, vstala a vykročila ku schodisku. Priťahovala ju zelenkavá žiara. Zhlboka dýchala, bola však priveľmi vyčerpaná, aby si uvedomila, že dokázala niečo, čo sa doteraz nikomu nepodarilo.

Fascinujúci príbeh, ktorého autor musí mať neskutočnú predstavivosť a fantáziu, pretože proste to bolo tak geniálne. Dokonale premyslené a ešte lepšie napísané. Autorov štýl písania sa čítal jednoducho a čitateľ sa dokáže do tej knihy úplne vžiť. Celý čas som mala pocit, že tam žijem, že prežívam to, čo prežívala Juliette a všetci ostatní v sile. Príbeh vás proste chytí a nepustí, kým nebude prečítaný. Autor sa nás zo začiatku snažil zasvätiť do jeho sveta, chcel aby sme poznali pravidlá života postáv a aby sme si vedeli život predstaviť, ako to tam vlastne vyzerá a prebieha. Až neskôr pridal nejaké prvé náznaky nadchádzajúcej akcie, ktorá sa tam čochvíľa vyskytne. Nakoniec sa aj tej čitateľ dočká a bude pozerať, čo sa tam vlastne všetko zrazu deje a ako to všetko dokázal zmeniť v priebehu pár stránok.

Knižka sa striedala z viacerých pohľadov a to ju robilo živším, pretože sme nemuseli stále prežívať niečo len s jednou osobou, ale mohli sme vedieť, čo sa v rovnakom čase deje na rozličných miestach. Toto bola ďalšia vec, ktorá sa mi na knižke páčila. Možno keby celú knihu píše o Juliette, tak je nudná. V knihe sa nenachádzali ani zdĺhavé opisy, pri ktorých som zaspávala, aj keď občas sa tam objavila časť, kde som sa trošku nudila. To však nič nemení na kvalite knižky.

A pod nadpisom uvidel strašné slová s ešte desivejším významom. Lukas si pokyny prečítal niekoľkokrát, chcel mať istotu, že sa nezmýlil.

Tento autorov vymyslený svet sa mi vôbec nepáčil, teda vlastne tie pravidlá v ňom. Prišlo mi kruté, ako majú ľudia v sile zakázané hovoriť o povrchu a že tam proste majú taký trest ako je čistenie. Veď sa tam v podstate tí ľudia navzájom zabíjali. Absolútne sa mi nepáčili ich pravidlá a to, ako sa musia riadiť tým a tým, pretože ten a ten to vytvoril, kvôli tomu aby prežili a pod. Prečo si proste nemôžu vytvoriť vlastné pravidlá a žiť v mieri inak, ako to majú predpísané? Strašne ma to iritovalo.

Obálka nášho vydania sa mi páči, i keď na obrázku sa mi absolútne nepáčila a veľmi som rozmýšľala, či si túto knižku zobrať alebo nie hlavne kvôli tej obálke. Keď som však prečítala anotáciu a že je to dystópia, tak som to hneď brala nehľadieť na obálku. V skutočnosti však vyzerá krajšie.

Silo je kniha so skvelým príbehom, ktorý v sebe ukrýva mnoho tajomstiev a neodhalených skutočností. Krutosť ľudí proste nemá hraníc. Páčilo sa mi však, ako autor knižku ukončil. Kniha nemusí sadnúť všetkým, pretože niekomu by mohla prísť dosť nudná. Táto 500 stranová knižka v sebe ukrýva veľmi zaujímavý príbeh, ktorý uchváti mnoho čitateľov, naopak niektorých sklame. Toto nie je knižka plná akcie a vzdorovania proti krutému systému. Je skôr o tom priblížiť sa k tomu svetu a lepšie ho spoznať a dokonca spoznať ďalšiu krutosť ľudstva. Ja sa však veľmi teším na ďalšie časti, ktoré dúfam, že výjdu aj u nás. Autor knižku ukončil tak, že čitateľom zaručil, že napíše aj pokračovanie.

Recenze: Silo, Hugh Howey

Popis:
více info na: http://kniznispajz.blogspot.cz/

Leave a Reply