Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot)

Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot)

Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot)
 • Elérhető fájlok: Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot).pdf, Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot).epub, Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

To by se zvěrolékaři stát nemělo

kniha od: James Herriot (p)

James Herriot pokračuje ve své venkovské praxi, překonal první těžké začátky, získal si oblibu, a někdy se sám sobě diví, proč setrvává na nevlídných yorkshirských blatech. Ovšem na druhé straně má už v Darrowby zavedenou praxi , a trampoty se zvířecími pacienty a často nevypočitatelným šéfem, které dovede Herriot tak kouzelně vylíčit, mu vyvažují schůzky s krásnou dívkou Helen. Herriotova knížka je vyprávěním o úspěších a omylech, životních výhrách a klopýtnutích, s nimiž se musí vyrovnat každý. A autor to dokázal s nepřekonatelným hřejivým humorem, který je nadčasový a proto získává stále nové a nové čtenáře po celém světě. . celý text

Zvěrolékař 2.

Literatura světová, Romány
Vydáno 1999 , Baronet Orig. název

It Shouldn’t Happen to a Vet , 1972

Komentáře (84)

Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo

Příběhy zvěrolékaře Jamese Herriota vždy pohladí po duši, a tak jsem se i já k němu po letech zase vrátila. A vůbec mě nezklamal, potěší svými malými i většími zvířecími pacienty a příhody jsou to často hodně veselé. Moje vydání knihy je z roku1978, ale obstojí i dnes a mohu ji jen doporučit.

Naprosto jedinečné čtení co se dá číst stále dokola. Povinné pro každého zvířátkomila 🙂

Pohodové a vtipné čtení, které mi vždycky zlepší náladu. Líbí se mi dnes stejně jako před dvaceti lety.

K příběhům Jamese Herriota se vracím vždy, když nemám dobrou náladu, protože se mi moc líbí způsob, jakým nahlíží na svět.

Připojila bych jednu větu od Senecy, která je sice o lékařích, ale dá se prakticky aplikovat na jakékoliv povolání (čili i veterinu), jehož cílem je pomoci:
"Lékaři platíme za práci, za jeho srdce mu zůstáváme dlužni." 🙂

Další báječná kniha od skvělého autora. Právě díky podobným knihám má člověk pocit, že lidské plemeno pořád ještě má ve svém středu spoustu laskavých a slušných lidí a že svět je v pořádku. 🙂

Zjišťuji, že ty zvěrolékaře čtu nějak divně na přeskáčku :), ale to neva.
Příběhy prostě ze života – někdy brutálně vtipné chováním zvířat. Někdy strašlivě oslizlé, smrduté a hnilobné, což vůbec neznamená, že nejsou vtipné :).
A někdy smutné, tady spíš vinou neschopných zvířecích majitelů, (třeba ta protivná zazobaná pejskařka, co psa překrmovala sladkým a na všechna varování reagovala stylem "jé, já vím, ale on to má tak rád, on si nemůže pomoci"), kráva. Mě normálně vytočila :). Tyhle lidi fakt jedině snad prohlásit za nesvéprávné. Přecpávat psy a kočky věcmi, které pro ně nejsou přirozené, za to bych zavírala.

Pan spisovatel dokáže potěšit i takovou praktickou věcí, jako popisem postupu, jak ještě v krávě otočit tele. Ne, že bych to někdy chtěla zkoušet :), ale hrozně mu závidím tu krajinu, každodenní překvapení, dokonce i tu práci, ve které není potřeba si na nic hrát, nikomu, krom zvířat, lézt do zadku 🙂 a. no prostě ten kontrast s mizérií života ve městech je úžasný a uklidňující.

Mám rád zvířata. A určitě i proto jsou mi Wightovy příběhy tak blízké. Každou zápletku jsem tak četl jako poutavý thriller: podaří se panu veterináři dotyčného pacienta zachránit?
Poklonu je nutno vyseknout i Evě Marxové za znamenitý překlad.

James Herriot

Úspěšně dokončil studium na veterinární škole a stal se zvěrolékařem v Yorkshiru. Léčil hospodářská zvířata, ale i řadu psů a koček, což byl pro něj oddych od velkých zvířat. Za 2. světové války sloužil Herriot v Britském královském letectvu. James Herriot napsal sérii knih, ve kterých zvěčnil mnoho komických příhod ze své veterinární praxe. Jeho knihy byly velice populární nejen ve Velké Británii a USA, ale byly přeloženy do mnoha jazyků a dočkaly se i filmového zpracování. Protože zákon zakazoval veterinářům dělat si reklamu, tak James Alfred Wight publikoval své knihy pod pseudonymem James Herriot.

Britský veterinář a spisovatel, který se proslavil sérií knih o svém životě veterináře a působení u RAF za druhé světové války.

Úspěšně dokončil studium na veterinární škole a stal se zvěrolékařem v Yorkshiru. Léčil hospodářská zvířata, ale i řadu psů a koček, což byl pro něj oddych od velkých zvířat. Za 2. světové války sloužil Herriot v.

To by se zvěrolékaři stát nemělo

Kniha ( pevná vazba )

James Herriot pokračuje ve své venkovské praxi, překonal první těžké začátky, získal si oblibu, a někdy se sám sobě diví, proč setrvává na nevlídných yorkshirských blatech. Ovšem na druhé straně má už v Darrowby zavedenou praxi , a trampoty se zvířecími pacienty a často nevypočitatelným šéfem, které dovede Herriot tak kouzelně vylíčit, mu vyvažují… Přejít na celý popis

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

James Herriot pokračuje ve své venkovské praxi, překonal první těžké začátky, získal si oblibu, a někdy se sám sobě diví, proč setrvává na nevlídných yorkshirských blatech. Ovšem na druhé straně má už v Darrowby zavedenou praxi , a trampoty se zvířecími pacienty a často nevypočitatelným šéfem, které dovede Herriot tak kouzelně vylíčit, mu vyvažují schůzky s krásnou dívkou Helen. Herriotova knížka je vyprávěním o úspěších a omylech, životních výhrách a klopýtnutích, s nimiž se musí vyrovnat každý. A autor to dokázal s nepřekonatelným hřejivým humorem, který je nadčasový a proto získává stále nové a nové čtenáře po celém světě.

Bestseller v knihy Dobrovský

31606. v e-shopu | 33526. minulý týden

Hodnocení čtenářů

4.7 z 5 2 hodnocení čtenářů

3× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička

James Herriot

Knihy autora

Když se v roce 1966 objevila na knižních pultech kniha povídek dosud neznámého autora Jamese Herriota, kritika ji označila za nakladatelský.

223 Kč

The first collection of memoirs from the author who inspired the BBC series All Creatures Great and Small. Fresh out of Glasgow Veterinary College.

268 Kč

Četba jedné z mnoha knih populárního britského spisovatele a veterináře. Rozhlasová nahrávka z roku 2012 v režii Vladimíra Ruska. CD 1: Cukrárenský.

Český-jazyk.cz aneb studentský underground ­

Herriot James (*03.10.1916 – †23.02.1995)

To by se zvěrolékaři stát nemělo (2)

Z anglického originálu If Only They Could Talk přeložila Eva Marxová, nakladatelství Knižní klub, Praha, 1993.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává na anglickém venkově, převážně v obci Darrowby, nacházející se v Yorkshiru, v první polovině 20. století.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

James Herriot – mladý veterinář, čerstvě po promoci, asistent u Siegfrieda Farnona, šikovný, ale s málo zkušenostmi, dobrý člověk

CHARAKTERISTIKA VEDLEJŠÍCH POSTAV:

Siegfried Farnon – zkušený veterinář, majitel praxe, svérázný, poučuje, hodný, starý mládenec
Tristan Farnon – mladší bratr Siegfrieda, nepozorný, nepečlivý, pohodář, rád se baví
Helena – krásná a skromná venkovanka

I.
Mladý zvěrolékař James Herriot získává práci jako asistent Siegfrieda Farnona. Stěhuje se tedy do Darrowby, aby u něj pracoval za nocleh, stravu a velmi málo peněz. I tak je ale velmi rád, že sehnal práci, což v jeho době bylo pro zvěrolékaře velmi obtížné. Se Siegfriedem se brzy spřátelí, ačkoli Siegfried je velmi svérázný a často mu něco poradí a potom mu vyčte, když následuje jeho radu. James se seznamuje s vesnickými zemědělci a víceméně těžce si u nich buduje důvěru. Poznává dobré lidi, lidi nevděčné, povyšující se, neplatiče i lidi skromné. Jeho práce je velmi tvrdá a náročná, pracuje ve dne i v noci za velmi těžkých podmínek. Je nucen vstávat pozdě v noci a jezdit za svými zvířecími pacienty do chléva a na místě operovat.

James je velmi oblíbený u paní Pumphreyové, která má roztomilého psa Trickiho. Paní považuje pejska za člena rodiny a zachází s ním jako s člověkem. Jamesovi chodí dopisy odeslané pod Trickiho jménem a James je oficiálně jmenován Trickiho strýčkem, což velmi pobaví Siegfrieda. James se ale trápí Trickiho stravou. Paní Pumphreyová si nedá říct a krmí Trickiho sladkostmi, až pes natolik ztloustne, že se nemůže ani hýbat. James si ho odvede na domácí léčení a nastaví mu přísnou dietu. Tricki se po několika dnech začne zase pohybovat a zanedlouho vesele běhat jako správný pes. Paní Pumphreyová Trickiho vyléčení označí za "zázrak medicíny".

K Siegfriedovi se nastěhuje jeho bratr Tristan, který také studuje veterinární lékařství, ačkoli ne tak úspěšně jako Siegfried nebo James. Tristan se rád baví a někdy přivádí svého bratra k šílenství.

II.
James Herriot pracuje na anglickém venkově jako veterinář. K jeho povinnostem patří starat se většinou o velká hospodářská zvířata, sem tam léčí psy. Setkává se s lidmi, kteří si ho neváží a zpochybňují všechny jeho diagnózy. Také potkává skromné zemědělce, kteří mu jsou vděčni za veškerou snahu a práci, kterou pro jejich zvířata vykonává.
Během práce se seznamuje s Helenou, povídají si spolu a Jamesovi se líbí. Po dlouhém váhání ji pozve na schůzku do hotelu, kde se má konat taneční večírek. Všechno, co se mohlo ten večer pokazit, se pokazilo a jejich první rande skončilo katastrofálně.

Tristan seznámil Jamese s dívkou a společně vyrazí na taneční zábavu. James se ale předtím opije a je mu nevolno. V tom nejhorším stavu ho uvidí Helena, která přišla na zábavu s mladým mužem.
Po nějaké době Helena přijde za Jamesem s nemocným psem. James ho uzdraví a pozve Helenu do kina. Ani tato schůzka se ale nevydaří, protože dávají špatné filmy. Přesto ale James s Helenou chodí.
Siegfried nabádá Jamese, že je nejvyšší čas, aby se oženil. James se nechá ovlivnit a požádá Helenu o ruku. Vzápětí mu Siegfried vyčte, že se žení brzy a že nemá kam spěchat. James a Helena se vezmou.

Jedná se o soubor příhod, které zvěrolékař zažil během svého prvního roku práce. Příhody na sebe někdy časově navazují. Autobiografický román.

A co ta zvířátka, kolem nichž se celé to drama točí? Je to škoda, že neumějí mluvit, protože by bylo jistě kouzelné poslechnout si jejich názory. Existuje pár věcí, které bych se rád dozvěděl.

Je to moc pěkná a vtipná knížka. Je v >

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

James Herriot

Photo from archive of J. Herriot

 • biografie
 • zajímavosti
 • ocenění
 • videa
 • galerie
 • kontakt
 • diskuze

Biografie

James Alfred „Alf" Wight, známější pod svým pseudonymem James Herriot, byl anglický zvěrolékař a spisovatel. Po 25 letech praxe začal své zážitky zaznamenávat v krátkých, humorných povídkách, stejně jako čas strávený u Royal Air Force. V letech 1970 až 1992 mu nakladatelé vydali osm knih, podle kterých vznikly dva celovečerní filmy, TV seriál ALL CREATURES GREAT AND SMALL a nespočet dalších televizních adaptací, kde hlavním hrdinou je zvíře a komický, či tragický zvrat, jaký by jste nečekali. Wight je považován za autora tohoto „formátu".

Narodil se 3. října 1916 v severoanglickém Sunderlandu, jako syn Jamese Henryho Wighta a jeho ženy Hannah Bell Wightové. Jeho otec byl lodní zámečník a přivydělával si jako pianista v kině. Maminka byla profesionální zpěvačka a od poloviny dvacátých let vedla úspěšné krejčovství. Ačkoliv se narodil v Sunderlandu, pocházela celá rodina z Glasgowa. V Glasgowě se jeho rodiče po svatbě roku 1915 usadili. Byl zde rozvinutý lodní průmysl a větší možnost hudebního uplatnění. V Glasgowě Wight v letech 1921 až 1928 vychodil Yoker Primary School a v letech 1928 až 1933 navštěvoval Hillhead High School. Pro veterinu se rozhodl po přečtení článku v časopise Meccano Magazine. Promoval v říjnu 1939. Po studiích pracoval jako asistent veterináře J. J. McDowalla v Sunderlandu. Obvod by však dva veterináře neuživil a tak v červnu 1940 odešel do Thirska. Zdejší veterinář nastupoval vojenskou službu a Wight měl převzít jeho praxi. Po týdnu byl však doktor Sinclair z armády propuštěn a vrátil se. Nutno podotknout, že tentokráte byli na obvod tři. Wightovi totiž vypomáhal jeho studující bratr. V této sestavě a v tomto prostředí vznikaly smutné a veselé příběhy, kterými se později proslavil.

V létě 1941 se Wight na taneční zábavě seznámil ze sekretářkou Joan Danburyovou. 5. listopadu byl pár v Thirsku oddán. V únoru 1943 se jim narodil syn James Alexander, zkráceně Jim. Ten později převzal otcovu praxi a především je autorem biografie ( Jim Wight: The Real James Herriot: The Authorized Biography. Nakladatelství Penguin Books v roce 2000 ) , z které čerpá i tato. V květnu 1947 se rodina rozšířila o dalšího člena – Rosemary, ta na rozdíl od bratra a otce vystudovala později klasickou medicínu. V březnu 1941 bombardovala Luftwaffe Glasgow a těžce poškodila dům Wightových rodičů. Wight jim nabídl ubytování u sebe a sám se přihlásil do královského letectva, přičemž jako veterinář rukovat nemusel. V listopadu 1942 ukončil pilotní výcvik, ale v dubnu 1943 byl ze zdravotních důvodů z armády propuštěn. Později vše shrnul v povídce o zbytečné, z lékařského hlediska nesmyslné extrakci zubu.

V květnu 1949 Wight převzal část Sinclairovy praxe. Vzhledem k tomu, že měl zajištěn pravidelný příjem si v zimě 1953 mohla celá rodina dovolit nový dům, který pokřtili jménem "Rowardennan". Wight hrál aktivně fotbal a tenis. Organizoval dálkové pochody a rád cestoval. Roku 1961 doprovázel jako ošetřující lékař lodní transport ovcí do Klaipėda. O dva roky později to byl skot – pro změnu letecky do Turecka. Soukromě jezdil velmi rád na Malorku. Učil se rusky a španělsky. V roce 1965 se rozhodl napsat o svých zážitcích s praxe knihu. Po mnoha pokusech vyšla až roku 1970. První vydání zaznamenalo u absolutně neznámého autora obrovský úspěch. Wight doplnil druhé vydání dalšími čtyřmi povídkami, ale i to bylo málo. Nakonec se s nakladatelem dohodl na nové knize.

Velkým štěstím bylo, že Wight, ačkoliv byl finančně zajištěn do konce života, nepřerušil praxi. Psaní bral jako hobby a jeho syn v biografii cituje otcova slova: „Spisovatelem jsem z 1 %, zbývajících 99 % je veterinář." Psával i když měl za sebou těžký den a rodina trávila večer u televize. Po vydání své sedmé knihy THE LORD GOD MADE THEM ALL v roce 1981, si dal sedmiletou pauzu. Jako tvůrce se cítil vyčerpán. V roce 1987 se autorsky podílel na televizním zpracování svých příběhů. Jeho poslední kniha EWERY LIVING THING vyšla roku 1992 a stala se na několik měsíců bestsellerem. Wight v tu dobu bojoval s rakovinou prostaty, s prognózou tři roky života. Léčil se v Lambert Memorial Hospital a měsíc před smrtí navštívil fotbalový zápas svého oblíbeného klubu – AFC Sunderland. Zemřel 23. února 1995 ve svém domě v Thirlby. Popel byl rozptýlen na pahorku Whitestone Cliff, východně od Thirlby, protože podle Wightse, to byla nejhezčí vyhlídka v Anglii.

Vrstevníky byl charakterizován jako velmi přátelský člověk s pozitivním pohledem na svět, který se kromě psaní a veteriny věnoval též ekonomii. Je to nadnesené, ale v roce 1976, kdy činily jeho příjmy před zdaněním 165 000 £, mu byla vyměřena daň ve výši 83 %. Tehdejší labouristé slibovali další zvyšování daní a Wightovi nezbylo nic jiného, než následovat ostatní spisovatele bestsellerů a přesunout své příjmy do daňového ráje. Zajímavý byl jeho vztah ke zvířatům. Nejoblíbenějším zvířetem nebyl kupodivu tygr, nebo slon. Jeden z jeho přátel uvedl: „Wight má u sebe vždy a za všech okolností psa." Na své psí kamarády, kteří s ním strávili posledních 30 let nezapoměl nikdy. Byli to Dan (labrador), Hector (teriér) a Bodie (borderteriér). Nechybělo ale mnoho a žádný James Herriot by nebyl. Wightova první verze románu z roku 1967 se jmenovala THE ART AND THE SCIENCE. Vystupuje v něm fiktivní veterinář James Walsh. Do češtiny se dá kniha přeložit jako VĚDA A UMĚNÍ. Ve skutečnosti se jedná o Wightova prvního zaměstnavatele – doktora J. J. McDowalla, který měl jako mladý veterinář nastudované operační postupy, platil si nejlepší laboratoře a odebíral prestižní odborné časopisy. Jak Wight v nadsázce říkával, zapomněl ale na umění jednat ze svými pacienty. Pochopit je, probrat s nimi jejich partnerské a finanční problémy a podrbat je za ušima.

Prvním nakladatelem byl odmítnut, ale jedna z nadšených lektorek Wightovi navrhla, aby příběhy převyprávěl do první osoby. Wight poslechl a během jednoho roku knihu přepracoval. Název IF ONLY THEY COULD TALK je narážka na literárně sečtělého farmáře. Tento manuskript byl taktéž odmítnut, což Wight velmi těžce nesl. Na jaře 1969 podnikl na naléhání své ženy další pokus a oslovil londýnské nakladatelství Michael Joseph Ltd. Zde mu knihu vydali, jako neznámému autorovi, v nákladu pouhých 3 000 výtisků. Pro velký úspěch se muselo ten samý rok dotisknout dalších 1 000 kusů. Wightův první honorář činil 200 £. Pro srovnání – když knihu později uveřejnil londýnský Evening Standard, vyplatil autorovi 36 710 £. Druhá kniha IT SHOULDN’T HAPPEN TO A VET vyšla v lednu 1972 v nákladu 8 000 výtisků. Název knihy je inspirován kriminální komedií IT SHOULDN’T HAPPEN TO A DOG. Třetí LET SLEEPING VETS LIE následovala v dubnu 1973 v nákladu 15 000 a byla brzy rozebrána. Název knihy je inspirován anglickým příslovím „let sleeping dogs lie", něco jako naše „šlápnout do vosího hnízda", v překladu „spící psi se nebudí". Jen ve Spojených Státech se prodalo více než 200 000 vázaných výtisků, počet kapesních šel do miliónů. Následovala další vydání v zemích Commonwealthu. První kniha IF ONLY THEY COULD TALK byla zfilmovaná roku 1974. Roli Herriota si zahrál Simon Ward, Sir Anthony Hopkins hrál Farnona. Roku 1978 následoval televizní seriál BBC ALL CREATURES GREAT AND SMALL.

Přestože Wight psal své knihy v první osobě, nemohl je uveřejnit pod svým občanským jménem. Byl členem Královské veterinární společnosti a měl jejími stanovami podobná jednání (sebepropagaci, prosazování vlastních zájmů) zakázanou. Jméno vzniklo 11. února 1969, během televizního utkání mezi Birmingham City a Manchester United. Za domácí stál v bráně Jim Herriot. Wight strávil poté několik dní prohledáváním registru anglických veterinářů a začal psát pod jménem James Herriot. Otázka Wightova pseudonymu, trápila veřejnost do roku 1988, kdy odpověď uveřejnil glasgowský Sunday Mail. Oba pánové se po téměř 20 letech poprvé sešli a setkání bylo velmi srdečné. Dlužno dodat, že např. Wightův bratr Donald, vylíčen v knize jako řvoucí chlerik měl s Wightem rozepři, ve které tvrdil, že není žádný cholerik a později pohrozil právníky. A slovo na závěr. Wight psal, aby unikl depresím. Nám normálním smrtelníkům se zdá, že umění pochází od géniů. Není to tak zcela pravda. Za velkou většinou slavných uměleckých děl stojí obyčejný člověk, který hledá únik z tohoto světa.

Herriot:To by se zvěrolékaři stát nemělo

⛔ Zboží bylo prodáno, nyní nejde zakoupit 102000000254860

Tématicky podobné zboží

Upozorním vás, až bude zboží znovu v nabídce

Někdo byl rychlejší. Tenhle kousek už si ode mě bohužel nekoupíte. Ale nic není ztraceno. Můžete mi tu nechat svou e-mailovou adresu a jakmile se ke mě stejný produkt znovu dostane, pošlu Vám upozornění. Nebo si můžete vybrat z podobných produktů.

Kniha To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot)

Společnost EUROMEDIA GROUP, a. s., IČO: 497 09 895, se sídlem Nádražní 896/30, 150 00, Praha 5 – Smíchov (dále jen „my“), chrání veškeré osobní údaje poskytnuté členy Knižního klubu (jméno, příjmení, adresa, telefon, e-mail, rok narození) před zneužitím a zpracovává je v souladu s aktuální legislativou. Rádi bychom vás touto formou seznámili s některými novými pravidly a informacemi v souvislosti s novou evropskou legislativou na ochranu osobních údajů (nařízení GDPR, které bude v Evropské unii, tudíž i v České republice, účinné od 25. května 2018), neboť bezpečnost vašich osobních údajů je naše priorita a zároveň chceme, abyste mohli i nadále využívat všechny výhody, slevy a akční nabídky Knižního klubu bez jakýchkoli omezení.

V tomto dokumentu naleznete informace o tom, jaké osobní údaje zpracováváme o našich zákaznících pro potřeby přípravy nabídek, na základě jakého právního důvodu údaje zpracováváme, k jakým konkrétním účelům je používáme, komu je můžeme předávat a jaká máte v souvislosti se zpracováním vašich osobních údajů práva.

A. Jaké osobní údaje zpracováváme?

Zpracováváme následující osobní údaje:

a) identifikační údaje, kterými se rozumí zejména jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo;
b) kontaktní údaje, jimiž se rozumí osobní údaje, které nám umožňují kontakt s vámi, zejména e-mailová adresa, telefonní číslo, poštovní adresa a váš profil na sociálních sítích;
c) vaše nastavení, kterými se rozumí údaje ve vašem účtu, zejména uložené adresy a profily, nastavení newsletterů, druh členství ve věrnostním programu a vaše hodnocení produktů a služeb;
d) údaje o vašich objednávkách, kterými jsou zejména údaje o zboží a službách, které jste si objednali, způsobu doručení a platby včetně čísla platebního účtu, údaje o reklamacích;
e) údaje o vašem chování na webu, zejména zboží a služby, které si zobrazujete, odkazy, na které klikáte, způsob pohybu po našem webu a posouvání obrazovky a také údaje o zařízení, ze kterého si náš web prohlížíte jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií pro identifikaci zařízení;
f) údaje o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme, zejména časy otevření zpráv a také údaje o zařízení, na kterém zprávy čtete, jako je IP adresa a z ní odvozená poloha, identifikace zařízení, jeho technické parametry jako operační systém, jeho verze, rozlišení obrazovky, použitý prohlížeč a jeho verze a také údaje získané ze souborů cookie a obdobných technologií;
g) odvozené údaje, kterými se rozumí osobní údaje odvozené z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv, které vám zasíláme; zejména se jedná o údaje o vašem pohlaví, věku, finanční situaci, nákupním chování a vztahu k různému zboží a službám.

A.1 Pokud navštívíte náš web

Pokud navštívíte náš web, do vašeho zařízení ukládáme a následně z něj čteme malé soubory jako cookies. Cookie je malý soubor písmen a čísel, který ukládáme ve vašem internetovém prohlížeči nebo pevném disku vašeho počítače. Některé cookies nám umožňují propojit vaše aktivity během prohlížení našich stránek od chvíle, kdy otevřete okno webového prohlížeče, do okamžiku, kdy jej zavřete. Ve chvíli, kdy zavřete okno internetového prohlížeče se tyto cookies vymažou. Jiné zůstávají v zařízení po nastavenou dobu a aktivují se pokaždé, když navštívíte webovou stránku, která konkrétní cookie vytvořila. Dále používáme pixelové značky (také známé jako web beacons), což jsou malé obrázky, které mají podobnou funkci jako cookies. Oproti cookies, které jsou ukládány na pevném disku vašeho počítače, jsou pixelové značky pevnou součástí webových stránek. O všech těchto technologiích budeme pro zjednodušení v tomto dokumentu dále mluvit jako o cookies. Cookies do vašeho zařízení nejen ukládáme, ale také čteme cookies, které do vašeho zařízení uložil náš web. Dále v tomto dokumentu budeme pro jednoduchost mluvit pouze o ukládání.

Některé cookies do vašeho zařízení ukládá přímo náš web. Tyto cookies nám pomáhají

 • identifikovat vás při přecházení mezi jednotlivými stránkami našeho webu a opětovných návštěvách, například aby se vám při nákupu nesmazal košík, abychom si mohli zapamatovat vaše přihlášení z konkrétního zařízení a nežádat vás opakovaně o e-mail a heslo, nebo abychom si uložili, kterou verzi našeho webu vám máme zobrazit, pokud web nabízí v danou chvíli více variant;
 • zaznamenat si, že jste nám udělili souhlas dle tohoto dokumentu, popř. zda jste např. nabídli účast v určitém průzkumu;
 • se zajištěním bezpečnosti, například abychom zkoumali, zda někdo nezneužil vaše připojení k našemu webu a nejedná místo vás;
 • evidovat, zkoumat a odstraňovat poruchy a nefunkční součásti našeho webu.

Takové cookies a další soubory jsou nezbytné pro fungování naší webové stránky. Pokud ve svém prohlížeči zablokujete tyto cookies, naše webová stránka nemusí fungovat správně a my vám nemusíme být schopní poskytovat naše produkty a služby.

Dále do vašeho zařízení:

 • ukládáme cookies z našeho webu, které nám umožňují
 • sledovat návštěvnost našeho webu, jeho jednotlivých stránek, vytvářet statistiky a přehledy a měřit účinnost reklamy;
 • zobrazovat vám různé varianty našeho webu, pokud testujeme nové funkcionality;
 • přizpůsobovat pro vás obsah našeho webu, například vám zobrazit přednostně produkty, které jste si již prohlédli, a zobrazovat vám další nabídky na míru na našem webu;
 • umožňujeme uložit cookies třetím stranám, které je mohou použít
  • ke sběru údajů o vašem chování na našem webu a dalších webových stránkách;
  • pro zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy v rámci reklamních sítí na jiných webových stránkách, než je náš web;
  • k propojení se sociálními sítěmi, jako je Facebook, včetně automatického přihlášení, zajištění funkcí, jako je tlačítko „To se mi líbí“, a zobrazení přizpůsobených nabídek a cílené reklamy na těchto sociálních sítích a jiných webových stránkách, než je náš web.
  • Ukládání těchto informací můžete odmítnout přímo na internetových stránkách www.knizniklub.cz po kliknutí na odkaz „Nastavení cookies“ v patičce stránky.

   Údaje o vašem chování na webu nezískáváme pouze z cookies. Doplňujeme je také o údaje jako je

   • IP adresa vašeho zařízení (adresa vašeho zařízení pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v síti internet),
   • MAC adresa (adresa zařízení, pomocí, které komunikujete s jinými zařízeními v místní síti),
   • operační systém vašeho zařízení, jeho verze a jazykové nastavení;
   • prohlížeč, který na svém zařízení používáte, jeho verze a jazykové nastavení;
   • adresa webové stránky (URL adresa), ze které přicházíte na náš web.

   Tyto údaje o vašem chování na webu zpracováváme na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) za účelem:

   • získání informací, na základě kterých pro vás budeme moci web v budoucnu vylepšit; naším oprávněným zájmem je zde zlepšování našich služeb pro vás;
   • vytváření statistik a přehledů, zejména sledování návštěvnosti našeho webu, jeho jednotlivých stránek a měření účinnosti reklamy; naším oprávněným zájmem je zde měření efektivity našeho webu a výdajů na reklamu; pro tento účel můžeme z vašeho chování na webu získávat další odvozené údaje a k tomuto účelu je použít;
   • testování nových funkcí a aplikací před nasazením, zejména abychom předešli problémům s funkčností těchto novinek ve skutečném provozu, které by mohly zhoršit Váš zážitek z využívání našich služeb; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás;
   • předcházení útoků na náš web a ohrožení jeho funkčnosti i bezpečnosti vašich dat; naším oprávněným zájmem je zde bezproblémová funkčnost našich služeb pro vás a bezpečnost vašich dat.

   Pro tyto účely osobní údaje používáme po dobu nezbytně nutnou. Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   Pokud nám při návštěvě webu udělíte svůj souhlas, můžeme údaje o vašem chování na webu použít také k přizpůsobení našich webových stránek a zobrazení cílené reklamy, jak je popsáno v části Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy, a předávat je pro účely zobrazení cílené reklamy také provozovatelům sociálních a reklamních sítí, jak je popsáno v části Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních a reklamních sítích.

   A.1.1 Zasílání nabídek na míru a cílené reklamy

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.2 Předání údajů a zobrazování personalizované reklamy na sociálních sítích

   Pokud nám svůj souhlas udělíte při návštěvě naší webové stránky, aniž byste u nás měli účet nebo u nás vytvořili objednávku, budeme pro popsané účely používat pouze údaje o vašem chování na webu. Pokud se zároveň přihlásíte na svůj účet, tyto informace zkombinujeme s vašimi ostatními osobními údaji.

   A.1.3 S kým data sdílíme

   Pokud nám udělíte svůj souhlas, vaše údaje o chování na webu případně vaše osobní údaje budeme sdílet se společnostmi:
   RTB House S.A., ul. Złota 61 lok. 101, 00-819 Warsaw, Poland
   Quartic sp. z o.o., Al. Aleje Jerozolimskie 123A, 02-017 Warsaw, Poland
   Seznam.cz, a.s., Radlická 3294/10, 150 00 Praha 5, Česká republika
   Google LLC, 1600 Amphitheatre Parkway, CA 94043 Mountain View
   Facebook Ireland Limited, se sídlem 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, D2 Dublin, Irsko.

   B. Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje?

   Pro přípravu nabídek v souvislosti s vaším členstvím v Knižním klubu zpracováváme osobní údaje v různém rozsahu bez vašeho souhlasu na základě našeho oprávněného zájmu. Nicméně máte právo zasílání odmítnout.

   B.1.1 Pokud se u nás zaregistrujete

   Pokud se stanete členem Knižního klubu, zpracováváme vaše identifikační a kontaktní údaje, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem nastavení, údaje o vašem chování na webu a chování při čtení zpráv na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu), a to za účelem vytváření přizpůsobených nabídek a cílených reklam, které vám zobrazíme na webu. Stejným způsobem můžeme přizpůsobit nabídky a reklamy, které vám zasíláme (viz část B.1.2 Zasílání nabídek). Naším oprávněným zájmem je zde maximálně personalizovaná a efektivní nabídka pro vás, členy Knižního klubu.
   Jmenované údaje pro tento účel také obohacujeme pomocí analýzy a získáváme odvozené údaje z vašeho nastavení, údajů o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou, údajů o vašem chování na webu a údajů o vašem chování při čtení zpráv. K tomu můžeme použít rovněž údaje o vašem chování na webu, které jsme oprávněně získali před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali a můžeme pro něj sbírat údaje o vašem chování na webu, i když se nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Podle těchto údajů také rozčleňujeme naše uživatele do různých skupin, které obdrží zvláštní nabídky.
   Pokud jste si tedy na našem webu prohlédli nabídku detektivek, nebo ji rozklikli v e-mailu, který jsme vám poslali, tento typ beletrie vám můžeme při příští návštěvě zobrazit na první stránce našeho webu nebo vám e-mailem, pokud neodmítnete zasílání nabídek, poslat slevový poukaz na tento literární žánr. Podle toho, jaký druh literatury jste si prohlédli, můžeme také usoudit, do jaké skupiny zákazníků patříte, a podle toho vám na webu nebo třeba e-mailem výhodně nabídnout další produkty, které by vás podle našeho posouzení mohly zajímat.
   Proti tomuto zpracování máte právo uplatnit námitku.

   B.1.2 Zasílání nabídek

   Pokud při poskytnutí kontaktních údajů nebo kdykoli později neodmítnete zasílání nabídek, můžeme vaše kontaktní údaje použít pro zasílání nabídek e-mailem, textovou zprávou, pomocí sociálních sítí, jejich sdělování po telefonu nebo jinými elektronickými prostředky, popř. vám je můžeme zaslat poštou. Tyto nabídky se budou týkat našich produktů a služeb.
   Vaše osobní údaje, které nám poskytnete v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru, jakož i údaje o vašich objednávkách, vašem webovém profilu, pohybu na webu či čtení newsletterů, jsou na základě našeho oprávněného zájmu (tedy bez vašeho souhlasu) zpracovávány za účelem vytvoření nejvhodnějších zpráv o slevových akcích či jiných nabídkách, zprávách a reklamách, které vám jako členům Knižního klubu zasíláme či které se vám zobrazují na www.knizniklub.cz.
   Kontaktní údaje pro tento účel dále doplňujeme o údaje o zboží a službách, které si u nás vytvoříte objednávkou. Použít můžeme rovněž údaje o vašem pohybu na webu, které jsme od vás obdrželi před tím, než jste vytvořili objednávku, nebo se zaregistrovali, a sbírat můžeme také údaje o vašem pohybu na webu, i když se přes svůj klubový profil nepřihlásíte (např. když vás identifikujeme pomocí cookie nebo obdobné technologie). Také tyto údaje nám umožňují vás zařadit do správné profilové skupiny při zasílání našich speciálních akčních nabídek. Pokud si například na našem webu či pomocí newsletteru prohlédnete nabídku našich detektivek, zobrazíme vám nejnovější tituly z toho žánru při vaší příští návštěvě našich webových stránek.
   Využití této personalizované služby máte samozřejmě právo odmítnout na našem webu v sekci „Můj profil”.

   C. Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?

   Všechny zmíněné osobní údaje zpracováváme my jako správce. To znamená, že my stanovujeme shora vymezené účely, pro které vaše osobní údaje shromažďujeme, určujeme prostředky zpracování a odpovídáme za jeho řádné provedení.
   Pro zpracování osobních údajů rovněž využíváme služeb dalších zpracovatelů, kteří osobní údaje zpracovávají pouze podle našich pokynů a pro účely, které jsou popsány v části B.
   Proč osobní údaje zpracováváme a co nás k tomu opravňuje? Takovými zpracovateli jsou:
   a) poskytovatelé cloudových služeb a další dodavatelé technologií a podpory;
   b) provozovatelé marketingových nástrojů, kteří nám pomáhají s optimalizací webu a personalizací obsahu a nabídek pro vás;
   c) poskytovatelé SMS komunikačních a chatovacích nástrojů, v případě, kdy zpracovávají osobní údaje pro zprostředkování naší komunikace s vámi;
   d) poskytovatelé služeb v souvislosti se zpracováním zásilek (katalogu a jiných sdělení), včetně zejména jejich doručovatelů.

   D. Z jakých zdrojů osobní údaje získáváme?

   Ve většině případů zpracováváme osobní údaje, které nám poskytnete přímo vy v rámci objednávání zboží nebo služeb, vytváření a používání účtu, nebo při komunikaci s námi například na call centru. Osobní údaje přímo od vás získáváme také sledováním vašeho chování na našem webu a při čtení zpráv.

   E. Předávání údajů mimo EU

   V rámci předání údajů příjemcům, uvedeným v části C. „Kdo vaše osobní údaje zpracovává a komu je předáváme?“ můžeme vaše údaje předat také do třetích zemí mimo Evropský hospodářský prostor, včetně zemí, které nezajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů. Veškeré takové předávání budeme uskutečňovat pouze v případě, že se příslušný příjemce zaváže dodržovat standardních smluvní doložky vydané Evropskou komisí, dostupné na adrese http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX%3A32010D0087.

   F. Jaká máte práva při zpracování osobních údajů?

   • Právo na přístup: Máte právo vědět, jaké údaje o vás zpracováváme, za jakým účelem, po jakou dobu, kde vaše osobní údaje získáváme, komu je předáváme, kdo je mimo nás zpracovává a jaká máte další práva související se zpracováním vašich osobních údajů. To vše se můžete dozvědět v tomto dokumentu. Pokud si však nejste jistí, které osobní údaje o vás zpracováváme, můžete nás požádat o potvrzení, zda osobní údaje, které se vás týkají, jsou či nejsou z naší strany zpracovávány, a pokud tomu tak je, máte právo získat přístup k těmto osobním údajům. V rámci práva na přístup nás můžete požádat o kopii zpracovávaných osobních údajů, přičemž první kopii vám poskytneme bezplatně a další kopie s poplatkem.
   • Právo na opravu: Chybovat je lidské. Pokud zjistíte, že osobní údaje, které o vás zpracováváme, jsou nepřesné nebo neúplné, máte právo na to, abychom je bez zbytečného odkladu opravili, popřípadě doplnili.
   • Právo na výmaz: V některých případech máte právo, abychom vaše osobní údaje vymazali. Vaše osobní údaje bez zbytečného odkladu vymažeme, pokud je splněn některý z následujících důvodů: vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro účely, pro které jsme je zpracovávali; odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů, přičemž se jedná o údaje, k jejichž zpracování je váš souhlas nezbytný a zároveň nemáme jiný důvod, proč tyto údaje potřebujeme nadále zpracovávat; využijete svého práva vznést námitku proti zpracování u osobních údajů, které zpracováváme na základě našich oprávněných zájmů a my shledáme, že již žádné takové oprávněné zájmy, které by toto zpracování opravňovaly, nemáme nebo se domníváte, že námi prováděné zpracování osobních údajů přestalo být v souladu s obecně závaznými předpisy. Toto právo se neuplatní v případě, že zpracování vašich osobních údajů je i nadále nezbytné pro splnění naší právní povinnosti nebo určení, výkon nebo obhajobu našich právních nároků.
   • Právo na omezení zpracování: V některých případech můžete kromě práva na výmaz využít právo na omezení zpracování osobních údajů. Toto právo vám umožňuje v určitých případech požadovat, aby došlo k označení vašich osobních údajů a tyto údaje nebyly předmětem žádných dalších operací zpracování – v tomto případě však nikoliv navždy (jako v případě práva na výmaz), ale po omezenou dobu. Zpracování osobních údajů musíme omezit když: popíráte přesnost osobních údajů, než se dohodneme, jaké údaje jsou správné; vaše osobní údaje zpracováváme bez dostatečného právního základu (např. nad rámec toho, co zpracovávat musíme), ale vy budete před výmazem takových údajů upřednostňovat pouze jejich omezení (např. pokud očekáváte, že byste nám v budoucnu takové údaje stejně poskytli); vaše osobní údaje již nepotřebujeme pro shora uvedené účely zpracování, ale vy je požadujete pro určení, výkon nebo obhajobu svých právních nároků, nebo vznesete námitku proti zpracování. Po dobu, po kterou šetříme, je-li vaše námitka oprávněná, jsme povinni zpracování vašich osobních údajů omezit.
   • Právo vznést námitku proti zpracování: Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů, k němuž dochází na základě našeho oprávněného zájmu. Jde-li o marketingové aktivity, přestaneme vaše osobní údaje zpracovávat bez dalšího; v ostatních případech tak učiníme, pokud nebudeme mít závažné oprávněné důvody pro to, abychom v takovém zpracování pokračovali.
   • Právo nebýt subjektem automatizovaného rozhodování: Nejste-li aktivním členem Knižního klubu (tedy nezakoupíte-li si alespoň jeden knižní titul v období platnosti každého katalogu) po dobu více než pěti po sobě jdoucích period, pro které jsou platné jednotlivé katalogy Knižního klubu (leden – březen, duben – květen, červen – srpen, září – prosinec), získáváte automaticky status tzv. neaktivního člena, kterému od té doby není zasílán katalog ani další nabídky. K přidělení tohoto statusu dochází automaticky a vy máte právo odmítnout toto automatizované rozhodování.
   • Právo podat stížnost: Uplatněním práv výše uvedeným způsobem není nijak dotčeno vaše právo podat stížnost u příslušného dozorového úřadu. Toto právo můžete uplatnit zejména v případě, že se domníváte, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. Stížnost proti námi prováděnému zpracování osobních údajů můžete podat u Úřadu pro ochranu osobních údajů, který sídlí na adrese Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7.

   Svá práva můžete také uplatnit pomocí tohoto formuláře.

   2CD James Herriot – Zvěrolékař a psí historky – ukázka

   Popis:
   Vydal Radioservis, a.s. www.radioteka.cz Jiří Lábus čte příběhy o psech z

   Leave a Reply