Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)
 • Elérhető fájlok: Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald).pdf, Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald).epub, Kniha Velký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Velký Gatsby

kniha od: Francis Scott Fitzgerald

Hezky napsaná kniha, děj utíká velmi rychle.

Kultovní záležitost. Mnohovrstevnatá kniha, velký smutek po dočtení, vztek na ty bohaté a bezcitné snoby.

Moje srdcová, srdcová, srdcová kniha. Příběh mě okamžitě upoutal a ačkoliv je to už déle, co jsem jej četla, velmi často na něj vzpínám.
Velký Gatsby je jedinečný příběh vyprávěný jedinečným člověkem – Nickem Carrawayem – který je (stejně jako většina ostatních postav) skvěle “prokreslený.”
Kromě úchvatného obsahu kniha skrývá i řadu dechberoucích citátů a symbolických prvků (zelené světlo).
Myslím, že budu toto dílo nosit v srdci ještě mnoho a mnoho let.

Velký Gatsby asi není kniha pro mě. Čte se příjemně, ale příběh a hlavně milostná zápletka mě absolutně nezasáhla. Bylo mi jedno co se charakterům stane. Asi proto, že mi přišlo mají téměř nulový charakter a já jsem je občas ani nerozeznal, podle toho co říkají. Jako kdyby neměli nic co bych z nich dělalo charaktery, každý jen řekl větu, kterou mohl říct úplně někdo jiný a nijak by to nenarušilo příběh. Doufám, že je tomto příběhu něco, čeho jsem si nevšiml, a že právě díky tomu je to považováno za tak vynikající dílo. Já jsem to bohužel neviděl.

Okázalé večírky, peníze, alkohol a mezi tím vším umírající vztahy a jedna smutná love story. Tahle sonda do tehdejší doby mě moc baví.

Kniha dobrá se zajímavým a zamilovaným příběhem. Místy se mi četla hůře, ale pak navazovali velmi poutavé části. Knihu mohu doporučit.

Přečtení této knihy se mi opravdu vyplatilo. Příběh mé srdce upoutal velice rychle,že jsem se nemohla odtrhnout. Určitě patří k vrcholu Fitzgeraldovy trorby.

Čtivý román o pomíjivosti popularity, bohatství a lásky. Sonda do hlubin vyšší společnosti. Stručná marnost, náznakové dialogy. Škoda, že se Gatsby neznal s Dorianem Grayem.

Velký Gatsby – rozbor díla k maturitě

Kniha: Velký Gatsby

Přidal(a): Panthy

Velký Gatsby

 • román
 • poprvé publikováno 1925
 • reakce na 1. světovou válku

STYL, JAZYK a KOMPOZICE

Autor se hodně věnuje popisům, obzvlášť detailně popisuje Gatsbyho majetek – dům s bazénem, automobil (který sehraje důležitou roli v příběhu) atd. Soustřeďuje se na vykreslení atmosféry 20. let s celou její pompézností.

ich forma, vypravěč : Nick Carraway; střídají se úseky, kde vypravěč prezentuje pouze to, co vidí, s úseky kde se zamýšlí nad samotným poselstvím příběhu a motivací postav.

Postoj Nicka ke Gatsbymu se zdá být rozporuplný, občas tíhne k nesouhlasu s Gatsbyho excesy, jeho porušením morálky a mravů, zároveň však Gatsbyho idealizuje a vykresluje ho v nostalgickém a elegickém tónu.

Místo děje : Long Island, New York City

Hlavní témata : vystřízlivění z amerického snu, rozdíly mezi sociálními třídami, dopad minulosti na budoucnost

Motivy : souvislost mezi geografickou polohou bydliště a sociálními hodnotami, význam času, snaha o získání bohatství za každou cenu

Zápletka, postavy, souvislosti

Hlavním hrdinou románu je mladý muž kolem 30 let, který vyrostl na farmě a v chudobě. Díky nelegální distribuci alkoholu a zapletení se do organizovaného zločinu se mu pak podařilo podivuhodně zbohatnout. Největší motivací k shromáždění velkého bohatství mu však nebyla touha po moci, ale láska k Daisy Buchanan, s níž se setkal jako mladý a chudý vojenský důstojník v Louisville těsně před svým odchodem do boje za 1. světové války (rok 1917).

Za účelem přesvědčit ji, že je pro ni dost dobrý, lhal dívce o dobrém zázemí, které ji může poskytnout. Daisy mu slíbila, že na něj bude čekat, nicméně se už v roce 1919 vdala za Toma Buchanana, mladíka ze solidní aristokratické rodiny, jež jí mohl zajistit život v luxusu a bohatství, zatímco Gatsby studoval na Oxfordu ve snaze získat vzdělání. Gatsby se však nikdy nevzdal myšlenek na Daisy a zasvětil celý svůj život snaze získat ji zpět Koupil si honosné sídlo na Východním vejci a denně vyhlížel k jejímu bydlišti na Západní vejce, s myšlenkami, jak by bylo možné dostat se s ní zpět do kontaktu.

Děj samotného příběhu se rozbíhá ve chvíli, kdy se Gatsbyho novým sousedem stává Nick Carraway, bratranec Daisy, jež přijíždí, jako mnoho dalších vrstevníků, na Východ, aby tam obchodoval s cennými papíry. Nick se pomalu seznamuje s místními obyvateli – úspěšnou golfistkou Jordan Bakerovou, do které se víceméně zamiluje, a rovněž s Gatsbym, od něhož jednoho dne dostává pozvánku na jeden z jím pravidelně konaných velkolepých večírků. Postupem času se Nick se svým historkami opředeným sousedem spřátelí a dozvídá se i něco o jeho minulosti. Dokonce pomůže uspořádat Gatsbyho schůzku s Daisy a oba dva se do sebe po letech znovu zamilují. Daysin manžel Tom má v New Yorku také milenku, přesto ale nevěru své manželky nenese dobře. Po jednom společném výletě do města vyjde pravda najevo a rozčilená Daisy odjede s Gatsbym v jeho autě domů a nešťastnou náhodou srazí a zabije Tomovu milenku Myrtle. Závěrečná katastrofa přichází ve chvíli, kdy manžel Myrtle vystopuje Gatsbyho auto a zastřelí Gatsbyho v bazénu v domnění, že auto v osudový okamžik řídil on.
Celá kniha končí pohřbem Gatsbyho, kde se neukáže ani Daisy, ani žádný z Gatsbyho známých, pouze Nick a Gatsbyho otec.
Monika (komentáře): Na pohřbu byl i ten opilý muž ze začátku, co tak obdivoval Gatsbyho knihovnu (měl „soví oči“, pokud si pamatuju dobře). Nebyl to ale nejspíš žádný přítel, takže se to dá brát různě, samozřejmě.

POSTAVY

Daisy – charakter vytvořen na základě Fitzgeraldovy ženy Zeldy; Nickova sestřenice, pro Gatsbyho ztělesněním dokonalosti; v realitě sice krásná, ale povrchní, znuděná a přelétavá; schopna dokonalé přetvářky, prioritou je pro ni materiální luxus a pohodlí; representuje amorální hodnoty aristokratického Východního vejce

Nick – vypravěč, román stylizován jako jeho osobní vzpomínky na léto 1922; tolerantní, otevřený, dobrý posluchač – lidé mu rádi říkají svá tajemství; postava sloužící spíše k popisu událostí než že by dominovala akci

Gatsby – narozen jako James Gatz, ochotný udělat cokoliv aby získal kýžené místo na sociálním žebříčku, jeho minulost je veřejnosti zahalena tajemstvím. Z Nickova pohledu neupřímná osoba s mnoha nedostatky, nicméně hýřící optimismem a s pozoruhodnou schopností jít si za svými sny.

Tom – nesmírně bohatý, arogantní, jeho názory často rasistické a sexistické

Jordan Baker – v průběhu děje přítelkyně Nicka, golfistka, reprezentuje „novou ženu“ 20.let – cynickou, sebestřednou a soběstačnou; podváděla, aby vyhrála svůj první golfový turnaj

Hlavním námětem knihy je přetvářka, nestálost laciného pozlátka společenské smetánky. Ve světě vyšší společnosti není nic opravdové, všechny city, a to dokonce i láska, jsou jednou velkou hrou. Demonstrováno na příkladu, že na první pohled všemi oblíbený Gatsby, s velkým množstvím přátel, nemá přátele opravdové. Ostatně i na jeho pohřeb přijdou pouze dva lidé.

Román se stylizuje do kritiky amerického snu, éry ohromné ekonomické prosperity a materiálního blahobytu, ale také éry úpadku sociálních a morálních hodnot, chamtivosti, cynismu, zoufalé honbou za potěšením, úplatnosti ( – příkladem jsou sobotní party pořádané Gatsbym – kupuje si oblíbenost lidí)

Po skončení první světové války se generace mladých Američanů potýkala s desiluzí a snažila s ní nějak vyrovnat.

Západní vejce representuje starou aristokracii, Východní vejce pak nedávno zbohatlou smetánku. Obecně je Východ spojován s morálním úpadkem a sociálním cynismem (New York se svou nevázaností), zatímco Západ je více spojen s tradičními sociálními hodnotami a ideály.

Symboly se dají najít i v počasí, počasí dokresluje vyznění příběhu. Gatsbyho a Daisy první setkání se odehrává během přívalu deště, což dokresluje melancholii okamžiku, ve chvíli, kdy se do sebe znovu zamilují, vysvitne slunce.

AUTOR A KONTEXT JEHO TVORBY

Narodil se 24. září 1896 v St. Paul v Minnesotě. Ačkoli byl inteligentní, nevedl si ve škole příliš dobře a v roce 1911 byl poslán na internátní školu v New Jersey. Navzdory chybějícím studijnímu nadšení se mu podařilo zapsat se na Princeton, nikdy však nepromoval, místo toho se dal na konci 1. světové války k armádě. Stal se podporučíkem a byl umístěn do Alabamy. Tam se setkává a vzápětí se zamiluje do své budoucí manželky Zeldy Sayre. Zelda však dlouho váhala se sňatkem, před manželstvím upřednostňovala svoji touhu po bohatství, zábavě a volnosti. Nabídku přijala až v roce 1920, kdy se Fitzgerald proslavil svojí knihou Na prahu ráje.

Mnoho událostí z Fitzgeraldova života se objevuje i v jeho nejznámějším románu Velký Gatsby z roku 1925. Stejně jako vypravěč románu Nick Carraway pocházel z Minnesoty, stejně jako on se stěhuje do New Yorku po válce. Určitou podobnost má i s Jayem Gatsbym, a to sice že se zamiloval do mladé ženy, zatímco byl umístěný ve vojenském táboře na jihu. Ve chvíli kdy se Fitzgerald stává celebritou, dostává se do víru lehkomyslného života, snaží se vydělávat peníze psaním románů, aby uspokojil Zeldinu touhu po penězích. Přichází však Velká hospodářská krize, Zelda se nervově zhroutí, Fitzgerald se potýká s alkoholismem. V 1937 odchází do Hollywoodu psát scénáře, už v roce 1940 (ve 44 letech) však umírá na infarkt. Poslední román, na kterém pracoval, Láska k poslednímu magnátovi, zůstal nedokončen.

Vztahy založené na přetvářce a finančním přínosu či jiných výhodách existují v hojné míře dodnes, Fitzgeraldova kritika je tedy nadčasová, dokazuje to i oblíbenost díla, které bylo i zfilmováno.

Ukázka

A když jsem tam seděl a hloubal o starém, neznámém světě, myslel jsem na Gatsbyho úžas, když poprvé spatřil zelené světlo na konci Daisyiny loděnice. Ušel hezký kus cesty, než přišel k tomu modravému trávníku, a jeho sen mu musel připadat tak blízko, že se sotva zdálo pravděpodobné, že by mu unikl. Nevěděl, že už je mimo jeho dosah v tomto nesmírném, záhadném prostoru za městem, kde se tmavá pole republiky valí pod příkrovem noci do dálky.

Gatsby věřil v to zelené světlo, vzrušující budoucnost, která před námi rok od roku ustupuje. Dnes nám unikla, ale nevadí – zítra poběhneme rychleji, rozpřáhneme paže dále… A jednoho krásného rána…

A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do minulosti.


Další podobné materiály na webu:

Kniha: Velký Gatsby — ilustrované dárkové vydání – Francis Scott Fitzgerald

Kniha: Velký Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Podtitul: ilustrované dárkové vydání

Předpokládaný termín doručení dle zvoleného dopravce:
GLS: 19.2.2020
Česká pošta: 19.2.2020

Osobní odběr
Předpokládané připravení zboží proběhne v odpoledních hodinách dle zvoleného místa v termínu:
Ostrava: 18.2.2020
Ostatní výdejny: 19.2.2020
Uloženka: 19.2.2020

Pozn.: doručení nebo připravení na výdejním místě závisí na nejpomalejším produktu ve Vaší objednávce.‘, -80, 15);” onmouseout=”hide_help();”>Kdy zboží dostanu


80% 2 hodnocení 0 recenzí počet hodnocení
80 % celkové hodnocení
2 hodnocení + 0 recenzí
Nakladatelství: » LEDA
Médium / forma: Tištěná kniha
Rok vydání: 2018
Počet stran: 255
Rozměr: 219,0×154,0x25,0 mm
Úprava: ilustrace
Vydání: Třetí vydání
Spolupracovali: přeložili Rudolf Červenka a Alexander Tomský
ilustrace Lukáš Tomek
Skupina třídění: Americká próza
Hmotnost: 0,486kg
Jazyk: česky
Vazba: Pevná bez přebalu lesklá
Datum vydání: 201811
ISBN: 978-80-7335-564-7
EAN: 9788073355647

Hlavním hrdinou je prostý člověk, který se v mládí zamiluje do bohaté dívky a jen proto, aby ji opět získal, se dostane až mezi horních deset tisíc. Jeho celoživotní sen se ale rozbíjí o bezohlednost a egoismus vrstvy, kam sice patří svým postavením, ale do které nezapadá svým charakterem. Gatsby nakonec umírá jako oběť svého omylu, neboť nedokázal reálně zhodnotit lidi a život kolem sebe a považoval za hodnotu vztahy, za nimiž se ve skutečnosti skrýval hrubý egoismus. Román, napsaný v první osobě, zaujme čtenáře svérázným, dynamickým podáním.

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová pronikli v éře prohibice do těchto sfér každý po svém a tak se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „šílené, vzrušující budoucnosti, která před námi rok za rokem ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu přinášíme v novém, moderním překladu.

Velký Gatsby byl mnohokrát prohlášen za největší a nejkrásnější milostný román všech dob, podobně úchvatný jako Romeo a Julie. Je ho však možné číst i úplně jinak – jako nezvykle pojatou detektivku, jako zobrazení divoké "jazzové" podoby amerického snu, jako mafiánský příběh, román o dospívání, podobenství o nespravedlnosti života a světa, možná i jako pohádku o neposlušné holčičce – podle čtenářské zkušenosti, povahy, věku nebo nálady. Existuje něco jako poselství románu? Aby naplnil svůj sen, rozdává se Jay Gatsby citově i hmotně až za hranici možného – a jeho bezmezná touha přivolá tragické ztroskotání.

Velký Gatsby – rozbor díla k maturitě (4)

Kniha: Velký Gatsby

Přidal(a): endy

F.S.Key Fitzgerald se narodil r. 1896 v Minnesotě. Americký spisovatel a scénárista 20.stol. Nejvýznamnější představitel „ztracené generace“ spolu se svým přítelem Ernestem Hemingwayem. Po vypuknutí války narukoval do armády, ve výcvikovém táboře se seznámil se svou budoucí manželkou Zeldou Sayrovou. Po válce se vzali, a nedlouho poté vyšel román Velký Gatsby. Také vyšlo najevo, že Zelda trpěla schizofrenií. Také touží po bohatství, což se jí F.S.F. stále snaží umožnit, píše romány, které se za jeho života bohužel moc neprodávají, ale přesto žijí jako smetánka tehdejší doby. V jeho dílech je vidět častá autobiografie – popis doby, ve které žil, např. krach na New Yorské burze, postavy podobající se jeho milým (Daisy má Zeldiny vlastnosti), jeho krásný vztah se Zeldou, či potom její nemoc. V roce 1929 přichází pro Fitzgeralda špatné období, musí vydělávat na vzdělání dceři a na manželčino sanatorium, píše kratší povídky do novin. Několik let poté chce zřejmě „před vším“ utéct a vezme práci scénáristy v Holywoodu, lidé ho ale již neberou příliš vážně. Začíná propadat alkoholismu a roku 1940 předčasně umírá na infarkt.

Literárně historický kontext – zařazení díla

– Meziválečné období (E.Hemingway, světoví autoři: F. Kafka, E.M.Remarque,R,Rolland)

– Autor „ztracené generace“ (=lidé kteří byli v 1.sv.válce a snaží se z toho vzpamatovat, zkoušejí se dívat na svět jiným pohledem, dávají vědět světu, jaká to byla muka pomocí literatury)

– Jazzový věk (= období po roce 1920, v Americe se objevuje převratné množství novinek a vynálezů, město se stává centrem dění a zvyšuje se zájem o alkohol, prohlubují se rozdíly mezi bohatými a chudými, společenské rozdíly, většina lidí má svůj „Americký sen“)

– Za života autora dílo nebylo moc přijímáno, v období 2.sv.války bylo skoro zapomenuto. Až v 50. Letech vyšlo další vydání a zaznamenalo širokou oblibu veřejnosti, stalo se povinnou četbou po celém světě. Často se o něm mluví jako o jednom z největších anglicky psaných románů 20.stol. a také jako o nejlepším americkém díle, které kdy bylo napsáno

Lit. Žánr: Román (milostný)

Ich-Forma (vypravěč – Nick Carraway)

Jaz. Prostředky: Spisovná čeština (I ve vypjatých monolozích), častá přirovnání, popisnost. Jazykové prostředky bohaté, celý román na mě působil takovým uhlazeným a vznešeným dojmem. Dialogy jsou krátké a úderné, myšlenky vypravěče často naopak zdlouhavě barvitě popisovány (Gatsbyho sídlo, večírky, slávu a pompéznost tehdejší doby)

Kompozice: Chronologická, román zachycuje poměrně malý úsek života hrdinů (jedno léto). Ale zároveň se vypravěč retrospektivně v různých částech knihy vrací ke starším obdobím (nejčastěji o 5 let dříve, kdy se naposledy viděla Daisy s Gatsbym)

Místo děje: Rozkvétající New York a Long Island v roce 1922

Členění textu: text je rozdělen do 9 kapitol

Hl. Témata: Plnění „amerického snu“, příležitosti zbohatnout, oslavy, smetánka tehdejší doby, dopad války na lidi, ctižádost, marnotratnost,

Hl. Myšlenka: Nehynoucí touha po dosažení snu a deziluze, (Gastby měl vše co by chtěli ostatní ale nejvíce chtěl lásku Daisy, která nakonec nepřišla.) Možná, že v tehdejší společnosti, kde všichni pili a bavili se nemohl svého snu nikdy dosáhnout.

Daisy Buchananová – Manželka Toma, sestřenice Nicka, má charakter Zeldy, je krásná ale trochu povrchní, přelétavá, má ráda luxus a pohodlí, možná se i trochu přetvařuje protože neví co chce,

Jay Gatsby – Pohádkově bohatý mladík, miluje Daisy a udělal by pro ní cokoliv, rád ukazuje své bohatství, možná se chce lidem zalíbit, lehká přetvářka. Jeho minulost je zahalena tajemstvím. Jeho vlastnosti jsou různé, je určitě ctižádostivý a stále optimistický, ale možná ne zcela upřímný.

Nick Carraway – kniha je jeho vzpomínkami na léto, vypravěč, v podstatě do milostného příběhu vůbec nezapadá ale je jeho důležitým prostředníkem, je dobrý posluchač a myslím že má dobré srdce. Na Gatsbyho má rozporuplné názory.

Tom Buchanan – Manžel Daisy, bohatý, arogantní muž. Má milenku Myrtle, myslí si že je nejlepší a že Daisy nemůže nikoho jiného chtít

Jordan Bakerová – Hráčka golfu, přítelkyně Daisy a Nicka. On jí má rád. Je také částečným prostředníkem mezi Daisy a Gatsbym.

Myrtle Wilsonová – Žena George, milenka Toma, její muž je chudý ale jakmile je ve společnosti Toma hýří a užívá si jeho bohatství. Je nesmírně ráda takto vytěžována.

George Wilson – Manžel Myrtle, vlastní autoservis na předměstí New Yorku.

Děj začíná několik let po válce, kdy mladý Nick Carraway z amerického středozápadu, který je také vypravěčem příběhu, přijíždí do New Yorku, aby zde na burze vydělal nějaké peníze. Zabydlí se na Long Islandu blízko výstavní rezidence tajemného mladého zbohatlíka Gatsbyho.

Nick se setkává se svojí poněkud povrchní sestřenicí Daisy vdanou za Nickova známého Toma Buchanana, se kterým má malou dcerku. Manželství však není zcela šťastné, Nick dokonce osobně poznává Tomovu milenku Myrtle Wilsonovou, manželku majitele blízké autoopravny. Nick naváže styk s Gatsbym, je zván na jeho pravidelné monstrózní večírky, zapadne do zdejší pestré společnosti a seznámí se s půvabnou mladou golfistkou Jordan Bakerovou. Stane se přítelem Gatsbyho a získává tak jedinečnou příležitost se dozvědět něco více o tomto člověku, o jehož minulosti na veřejnosti kolují pouze nepodložené legendy či pomluvy.

Postupně se dozvídá detaily nejen o přinejmenším podezřelých Gatsbyho obchodech s alkoholem, do kterých je zapojen i známý podvodník Meyer Wolfsheim, ale i celou historii jeho tajemného života. Gatsby se původně jmenoval Gatz a pocházel z chudé rodiny, velmi se však toužil vypracovat, a tak utekl z domova. Potkal milionáře Dana Codyho, který mu později dopomohl k penězům. Ještě více však jeho život poznamenala láska k mladé bohaté dívce Daisy, milence však od sebe oddělilo jednak rozdílné společenské postavení a také válka, ve které byl Gatsby povýšen na majora, což mu také umožnilo strávit několik měsíců v Oxfordu. Během té doby se však Daisy vdala. Vychází tak najevo, že životní láskou Gatsbyho je žena Toma Buchanana Daisy, a Gatsby se s ní znovu setkává, čímž způsobí naprostý rozvrat jejího manželství s Tomem.

Po jednom soukromém večírku, kde dojde k přímé konfrontaci Gatsbyho a Toma, se stane tragická osudová událost. Manželku George Wilsona Myrtle přejede automobil patřící Gatsbymu, za volantem však sedí Daisy. Wilson je naprosto zničený, dozvěděl se totiž o manželčině nevěře a chtěl s ní jinde začít nový život. Tom Buchanan, který se s Wilsonem dobře zná, mu naznačí, kdo je majitelem inkriminovaného vozu, který ujel z místa nehody. Gatsby hodlá chránit Daisy, ale ještě dříve je ve svém domě zastřelen mstícím se Wilsonem, který vzápětí páchá sebevraždu. Ironií je, že nad Gatsbym nikdo kromě jeho otce a Nicka netruchlí, bohatá městská smetánka jako by zapomněla na pohostinnost, které užívala v Gatsbyho domě. Daisy a Tom odjíždějí spolu neznámo kam. Nick Carraway je tím znechucený, končí svůj vztah s Jordan a odjíždí domů.


Další podobné materiály na webu:

Velký Gatsby E-kniha

 • E-kniha je momentálně nedostupná
 • Kniha ( pevná vazba ) 241 Kč s DPH Skladem
 • Audiokniha ( CD/DVD ) 223 Kč s DPH Skladem
 • Kniha ( pevná vazba ) 219 Kč s DPH Nedostupné

Drobek má knížky pro všechny dětské zvídavé hlavičky. Právě teď je koupíte se 40% slevou Více informací

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová pronikli v éře prohibice do těchto sfér každý po svém a tak se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ – oné „šílené, vzrušující budoucnosti, která před námi rok za rokem ustupuje“ – a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.

Bestseller v knihy Dobrovský

26895. v e-shopu | 27369. minulý týden

Hodnocení čtenářů

3.9 z 5 45 hodnocení čtenářů

14× 5 hvězdiček 19× 4 hvězdičky 8× 3 hvězdičky 5× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička

Přidejte své hodnocení knihy

4 z 5 hvězdiček Adam Ecler 26. června 2017

Překladatel díla Francise Scotta Fitzgeralda dokázal bravurně zachytit jemné záchvěvy duše tohoto amerického spisovatele. Dokonce dokázal také velmi dobře jazykově oddělit text Fitzgeraldův a jeho chotě. Kniha také donucuje čtenáře přemýšlet nad jakousi dynamikou typickou pro ztracenou generaci.

Pomohla vám tato recenze? Ano 49

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

5 z 5 hvězdiček Klára Nováková 27. září 2017

Skvělá kniha, ale líbil se mi i film,

Pomohla vám tato recenze? Ano 30

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

3 z 5 hvězdiček Lucie Fendrichová 15. září 2017

Jedna z mála knížek, kde je asi film lepší než kniha. Ono totiž v ději nic tak zajímavého není, spíš lehčí čtení na dvě tři odpoledne.

Pomohla vám tato recenze? Ano 30

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

4 z 5 hvězdiček Kris 11. září 2017

Moje oblíbená ztracená generace, jazzové večírky, luxus. Velmi specificky psaná kniha, občas trochu moc popisů, ale vyplatí se vydržet.

Pomohla vám tato recenze? Ano 30

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

2 z 5 hvězdiček Quinn 13. září 2017

Kniha se mi příliš nelíbila, přišlo mi to táhlé a docela dlouho jsem se dílem prokousávala. Upřímně, toto byla jedna z mála knih, kde se mi více líbil film. Kdybych jej neviděla, asi bych se v příběhu i lehce ztrácela.

Pomohla vám tato recenze? Ano 27

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

5 z 5 hvězdiček BethanyJills 25. září 2017

Ačkoliv jsem nebyla moc na povinnou četbu, tato kniha je famózní, dokonale ilustruje podobu doby ve, které se děj odehrává a čtenář si možná nakonec uvědomí,že kupa lidí kolem něj, obrovské party a spousta falešných přátel, neznamená nic. A navíc jsem díky této knížce odmaturovala. Takže všem budoucím maturantům, tuto knihu vřele doporučuji.

Pomohla vám tato recenze? Ano 26

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

5 z 5 hvězdiček Kateřina Zelenková 21. září 2017

Vlastně je to jedna z mých oblíbených knížek a myslím že se autorovi velmi povedla. Líbí se mi jak je to vyprávěné z pohledu Nicka Carawaye jako někoho svým způsobem nestraného.

Pomohla vám tato recenze? Ano 26

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

3 z 5 hvězdiček Lucie 12. září 2017

Trvalo mi delší dobu ji přečíst, nebyla moc čtivá, ale příběh špatný nebyl. Za mě ale radši film.

Pomohla vám tato recenze? Ano 26

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

5 z 5 hvězdiček Vampirosa 28. září 2017

Velký Gatsby na mě působí jako krásná knížka, která mi při plnění povinné maturitní četby nepůsobila žádné trápení. Děj mě upoutal a naprosto jsem si ho užila.

Pomohla vám tato recenze? Ano 25

Kniha, Naše vojsko, 2014, 9788073352684

1 z 5 hvězdiček Atlantis 23. září 2017

Další neskutečně přeceňovaná "klasika". Gatsby je absolutně nesympatická postava, která ve spojení s nesmyslným dějem dělá z této knihy totální brak.

EP75 francis scott fitzgerald – velký gatsby

Popis:
Čau! Dneska se podíváme na Francise Scotta Fitzgeralda a jeho slavný román Velký Gatsby. Probereme si dobový kontext, koncept …

Leave a Reply