Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák)

Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák)

Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák) stáhnout knihu pdf, epub, mobi

 • Název knihy: Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák)
 • Elérhető fájlok: Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák).pdf, Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák).epub, Kniha Záskok (Zdeněk Svěrák).mobi
 • Jazyk knihy: Český jazyk
 • Podmínky pro stažení této knihy: zdarma

Záskok

kniha od: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak, Jára Cimrman

Cimrmanova hra o nešťastné premiéře hry Vlasta

Divadlo Járy Cimrmana 12.

Humor, Literatura česká
Vydáno 2000 , Paseka více informací.

Komentáře (27)

Kniha Záskok

To nejlepší z nejlepších co od Cimrmanů je.

Nadšené komentáře k této půvabné hře mluví jasně a není skoro co dodat. Všechny důležité hlášky byly citovány. Uvědomil jsem si ale, že nejen Záskok, ale vůbec celý repertoár Divadla Járy Cimrmana ukazuje na jedno : jsou tam postavy, které si jasně identifikujeme třeba jen a jen s určitým představitelem, tedy zde se Zdeňkem Svěrákem. Inu K.I.Prácheňský či Jan Ámos Komenský může být pouze jeden, a to je právě on. Nebo další "Mohykán" divadelního souboru Miloň Čepelka má své jedinečné místo právě v této hře a pak v Hospodě Na Mýtince". Za vstřícný krok vedení Národního divadla považuji jeho rozhodnutí, aby geniální Největší Čech byl v duchu se souborem svých pokračovatelů v této hře ve "Zlaté kapličce".

Nejlepší hra Divadla Járy Cimrmana. Divadelní hra, jakož i seminář nemají slabého místa a celé dílo je mimořádně zábavné od začátku až do konce. Hodnotit lze toliko maximálním možným hodnocením, cimrmanologové by pak pravděpodobně hodnotili slovy: " Kam se hrabe Bittner to se nedá srovnat".

Fantastická hra. Ale takhle. žádný čtený scénář se nemůže rovnat hře jako takové. A asi bych si to tolik neužila, kdybych divadlo neviděla a nemohla si scénu tak "promítat".

Vůbec nejlepší hra DJC. Seminář člověka neomrzí, ba naopak – pořádně ho načne. to, co přijde po semináři už člověka jen dorazí! 😀

Nesmrtelné hlášky v rychlém sledu, jedna za druhou. Jedna z nejlepších her Divadla Járy Cimrmana.

Koho slyším v roli poprvé, toho už mám v uchu navždy. Zdeněk Svěrák a mistr Karel Infeld Prácheňský. Taky jste se učili zamlada nazpaměť: Pankratěvna Praskovna, Lazar Jelizarevič Podchaljuzin a Sysoj Psojič Rispoloženskij? Zaučování Prácheňského do hry Vlasta považuji za jednu z nejlepších částí ze všech cimrmanovských her vůbec.
Tak kampak, Kuzmo Kuzmiči?
A znovu se ptám: taky jste to zkoušeli napodobovat s intonací Zdeňka Svěráka? Baví mě to dodnes.
Kromě toho, že si díky těmto knížečkám z nakladatelství Paseka připomenu texty, miluji popisky k fotografiím. Bývaly na programech představení – pokud jste měli štěstí a do divadla se propasírovali. Mně se to povedlo v 80. letech dvakrát díky známostem mé spolužačky a dodnes za to jsem vděčná. Ty programy mám vystavené na očích víc než 30 let.

Po této komedii jsem sáhla, abych si přečetla v rámci čtenářské výzvy pro rok 2018 "knihu, která byla vydána v roce mého narození". Krásně jsem si tím zpříjemnila horké letní odpoledne a nadmíru se pobavila.

Záskok – Zdeněk Svěrák

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod celá specifikace

V porovnání cen u tohoto produktu již není zařazen žádný obchod.

V porovnání cen u produktu Záskok – Zdeněk Svěrák již není zařazen žádný obchod. Doporučujeme Vám tyto podobné produkty:

Dragonfly in Amber Diana Gabaldon

Handma >

Pecka Dominik: Z deníku marnosti

EN Discworld 13: Small Gods Terry Pratchett

Záskok – Zdeněk Svěrák – Specifikace

Cimrman Jára

1993

Zdeněk Svěrák

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod domluvený domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se dostává do rukou svědectví z této oblasti mistrova života, v níž se nejvíc naplnil jeho osud – z divadla. .

Zdeněk Svěrák *Praha, 1936

Zdeněk Svěrák je jedinečná, přelomová osobnost. Spisovatel, scénárista, dramatik, herec a vystudovaný pedagog. Je držitelem Oscara, Zlatého Glóbu, Magnesií Litery, Českého lva a spousty dalších tuzemských a světových cen.

Narodil se roku 1936 v Praze, jako druhé dítě manželům Svěrákovým. Ti po ztrátě prvního dítěte věnovali Zdeňkovi velkou pozornost a lásku. Když nastoupil na gymnázium cítil, že jeho velkou touhou je psát a bavit své okolí. Vždy jej také bavilo předčítat. Inspiraci našel ve spisovatelích, kteří dopoledne učili a odpoledne psali. Proto se i on rozhodl pro studium českého jazyka, navíc se toužil obohatit v pravopise a přečíst ty, kteří psali již před ním.

Po studiích začal učit společně s manželkou Boženou v Žatci, šťastný však nebyl, na psaní času neměl. Rozhodl se proto změnit své cíle a odešel do Prahy, kde pracoval v Československém rozhlasu. V pořadu Přenosy z imaginární nealkoholické vinárny U Pavouka se zrodil Jára Cimrman, kultovní postava českých dějin. Pro oblíbenost a působnost tvorby bylo založeno Divadlo Járy Cimrmana, ve kterém působil s Ladislavem Smoljakem. Roku 1967 uvedli svou první hru nazvanou Akt.

Osudovým se stalo setkání s Jaroslavem Uhlířem, se kterým začali skládat písně (Krávy, krávy, Barbora píše z tábora, Není nutno, Mlečný bar, aj.). Počátkem sedmdesátých let napsal s Ladislavem Smoljakem první scénář pro film Jáchyme, hoď ho do stroje! a započala se docela nová životní éra. Následovaly filmy Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa.

Sám poté sepsal filmy Ať žijí duchové, Vrchni prchní, aj. Nominaci na Oscara získaly filmy Vesničková má středisková a Obecná škola. Získal jej však až film Kolja, který režíroval Svěrákův syn Jan, stejně jako Tmavomodrý svět či Vratné láhve, Tři bratři aj. Vzniklo tak rodinné svěrákovské duo.

Literárně se vepsal Svěrák do povědomí svými pohádkami i povídkami a především celou plejádou divadelních vyprávění o Járu Cimrmanovi (Půlstoletí s Cimrmanem). Známé je též lehce autobigrafické vyprávění Po strništi bos, které získá brzy filmovou podobu. Nově vyšla též rozhlasová hra z šedesátých let Tiché šlapací království.

Záskok – rozbor díla k maturitě

Kniha: Záskok

Autor: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Přidal(a): Press

Divadelní hra – vydána roku 1994

V červnu 1995 dostala hra cenu Alfréda Radoka za nejlepší divadelní hru roku 1994.

V divadle Járy Cimrmana hrají pouze muži.

Hra je rozdělena na 3 části:

 • Odborný seminář
 • Předehra
 • Hra Vlasta (vesnický obrázek o jednom dějství)
 • Profesor Pavel Vondruška/ Profesor Miloň Čepelka

-Nejdříve představí divákům Cimrmanovu hereckou kočovnou společnost Lipany. Cimrman trpěl nedostatkem herců, a proto předělal známé divadelní hry pro menší soubor. Jako ukázka posloužil Hamlet. Nejdříve se sehrála klasická scéna Shakespearova Hamleta a poté Cimrmanem upravený kousek: Hamlet bez Hamleta. V původní scénce účinkují král, královna a Hamlet. V upravené pouze královna a král, kteří vedou dialog a představují si, co by jim Hamlet asi odpověděl.

 • Ing. Bořivoj Penc/ Doc. Jaroslav Weigel

-Jelikož za dob Cimrmanovy herecké společnosti často v zařízeních vypadával proud, a po požáru Národního divadla bylo zakázáno používat svíčky, napsal Cimrman scénku, která se celá odehrává ve tmě (základ k rozhlasové hře)

-postavy: žena, krejčí, František Křižík,děd, sousedka, sousedovic malý Mirek

František Křižík vlastní elektrárnu. Protože ví, že manžel jeho milenky potřebuje světlo ke své práci, tak když chce jít za ní, vypojí proud, aby manžel musel jít do své dílny. Přistihne je děda. Křižík se vymluví, že je sousedovic malý Mirek, když v tom zazvoní malý Mirek. Žena se dědu snaží přesvědčil, že sousedka má dva chlapce, když zazvoní sousedka. Nakonec se ozve manžel, který odchod pouze předstíral. Chce po Křižíkovi, aby už nikdy nevypojoval elektriku a ten souhlasí.

-Jelikož představení shlédli pan Křižík s chotí, muselo být staženo. Pan Křižík bral celou záležitost s humorem, ale jeho žena na tom trvala.

 • Cimrman vždy toužil uvést nějakou svou hru na prknech národního divadla. Proto posílal své hry (pod různými pseudonymy) Ladislavu Stroupežnickému. Ten je vždy odmítl.
 • POZNÁMKA (Lenka Lánská): Ale né všechna Cimrmanovská díla pan Stroupežnický odmítal…některá i ponechal,jelikož stála za to,byla téměř hodna té chvály,povzbuzení,přijetí a holdu……….mám tě moc ráda (ale nejsi jediný)
  Např.že Ježíš je podle Cimrmana anarchista s údivem přijal.

10 Cimrmanových hereckých pravidel

1. Nepij na kuráž. I opilce zahraje lépe střízlivý.

2. Pamatuj, že na jevišti se vetšinou jmenuješ jinak než v životě. Je dobré znát i jména ostatních figur.

3. Citová hnutí vyjadřuj raději zády k publiku. Jak smích, tak pláč uděláš nejlépe škubáním ramen.

4. Za předměty házené na jeviště neděkuj.

5. Po nápovědě neopakuj všechno. Některé věty patří kolegům.

6. Na záchod jdi před představením, ať potom při hře necouráš.

7. Hraješ-li čerta, uvědom si před usednutím, že máš ocas.

8. Při potlesku na otevřené scéně se neukláněj. Patří patrně někomu jinému.

9. Pamatuj, že některé dveře jsou jen namalované.

10. Při hostině na jevišti nejez. Vše je gumové.

-Postavy:principál, Vogeltanz, Vypich, Vlasta, Bárta, Prácheňský

-Herecká společnost má uvést premiéru svého představení starostovi k narozeninám. Bohužel jim utekli herci Bittner a Bittnerová. Principálovi se podaří sehnat náhradu a to samotného Prácheňského. Zbytek osazenstva bude kvůli tomu hrát zadarmo. Prácheňský přijede. Ujistí se, že uslyší nápovědu a dál již nechce nic zkoušet. Zatáhne se opona a začíná samotné představení.

-postavy: Vlasta, Vavroch (otčím Vlasty), Bárta (podruh), Vypich (rodinný lékař), Vogeltanz (šikovatel), panímáma

-Vlasta žehlí prádlo, když vejde Bárta. Bárta se jí ptá, jestli se snažil Vavroch opět v noci dostat do její komůrky. Vlasta řekne, že se dokonce dostal a když se s poctivostí už loučila, tak se najednou zarazil a hned utekl pryč. Bárta ji upozorňuje, že kdyby už byli svoji, nic takového by si Vavroch nedovolil. Vavroch chce podle všeho otrávit panímámu. Ta už je i tak dost nemocná a vůbec nevstává z postele. Vavroch panímámu donutil, aby napsala závět, kde vše odkazuje jemu. Vlasta ale zavolala doktora Vypicha, který závět podle konečného přání panímámy předělá. Přijde šikovatel Vogeltanz, který se zamiluje do Vlasty na první pohled a hned plánuje svatbu, což se nelíbí Bártovi. Vogeltanz ho chce naverbovat, ale protože má Bárta skleněné oko tak nemusí. Vchází Vavroch. Jelikož se herec Prácheňský dostatečně nenaučil svoji roli tak nejen, že neví, co má občas říkat, ale i si plete herce kolem sebe a neustále je oslovuje jinak. Kvůli tomu se objevuje principál jako nápověda v roli zvědavého invalidy. Nakonec se přeci jen dopracují k tomu, že Vavroch řekne, že závěť je neplatná, protože Vlasta je muž. Panímáma to tajila, aby Vlasta nemusel na vojnu. Panímáma jen přepíše závěť a vše je v pořádku. Trvá ovšem na tom, aby polovina majetku byla odkázána Vlastovu otci, ale pánotec už je po smrti. Vogeltanzovi je jedno, že z Vlasty je nakonec muž a pořád plánuje svatbu. Panímáma pošeptá (není to slyšet) Vypichovi, že Vlasta je jeho syn. Vavrochovi se to nelíbí a tak předstírá, že panímáma mu taky něco šeptá a tvrdí, že Vlasta je jeho syn. Podle toho, že Vypich i Vlasta ráčkují, je odhalen pravý rodič. Konec hry

K vyjádření humoru používají jazykových dvojsmyslů, jazykových hříček, používají nečekaná slovní spojení

-společně (ještě s Jiřím Šebánkem) vymysleli postavu Járy Cimrmana

-dramatik, herec, scénárista

-úzce spolupracoval s Ladislavem Smoljakem ať už v Cimrmanově divadle, či ve filmech

-Za Kolju získal Oskara a Českého Lva, za film Vratné lahve získal Českého lva

-napsal několik knih pro děti a věnuje se i literatuře pro dospělé, jednou z jeho posledních knih jsou Povídky (2008) a Nové povídky (2011)

-zakladatel organizace Paraple pro pomoc vozíčkářům

 • Ladislav Smoljak (9.12. 1931- 6.6.2010)

-filmový i divadelní režisér

-Působil také jako publicista a externí recenzent pro časopisy Kultura a Kulturní tvorba a kulturní recenzent časopisu Mladý svět.


Další podobné materiály na webu:

Záskok – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Záskok

Autor: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak

Přidal(a): Tere

ZÁSKOK – DIVADLO JÁRY CIMRMANA

=2. polovina 20. století – 1967- vznik divadla JC

– 1968 – Pražské jaro -> uvolnění režimu, Alex. Dubček

– příchod vojsk Varšavské smlouvy – okupace Rusy

– 1969 – upálení Jana Palacha (protest X režimu + chce upozornit na pasivitu občanů) následuje ho: Jan Zajíc,…

– 1977 – vznik Charty 77-> staví se X komunistickému režimu, staví se za lidská + občanská práva

signatáři Charty: Václav Havel (Zahradní slavnost, Odcházení)

Ludvík Vaculík (Morčata, Sekyra, Dva tisíce slov)

Divadlo Járy Cimrmana

– dnešní oficiální název: Žižkovské divadlo Járy Cimrnana (původně divadlo sídlilo v dnešním Strašnickém divadle)

– za vznikem divadla stojí hl.: Ladislav Smoljak

Jiří Šebánek – 1. myšlenka o vzniku divadla

– jako 1. byla v divadle uvedena hra Akt – původně se mělo jednat o celovečerní hru

– krátká-> přidán seminář o životě a díle JC (dnes součást všech her)

– další slavné hry: Švestka

Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem

Vražda v salónním kupé

České nebe – nejnovější

Postava Járy Cimrmana

– jedná se o univerzálního českého vědce a génia („všeuměl“)

zabýval se: literaturou, sportem, lékařstvím, školstvím, historií, filosofií,…

– za svého života se nedočkal uznání, jeho umění můžeme obdivovat až po objevení pozůstalosti

-> Divadlo JC tady založeno na mystifikaci

Zdeněk Svěrák

– český dramatik, scénárista, textař, herec

– vystudoval VŠ pedagogickou -> učil na ZŠ a gymnáziu

– redaktor ČS rozhlasu

– pracoval ve film. studiích Barrandov

– s Jaroslavem Uhlířem -> písničky pro děti (Statistika nuda je, Elektrický valčík,…)

Janem Svěrákem -> spolupráce ve filmu (Vratné lahve, Kolja, rodinný Kuky se vrací)

Ladislavem Smoljakem-> filmy: „Marečku, podejte mi pero“; Jáchyme, hoď ho do stroje;…

– 2 ceny Český lev (Vratné lahve, Kolja – 1. český Oskar)

– 25. v anketě o Největšího Čecha

Ladislav Smoljak

– filmový a divadelní režisér, psal hry pro DJC

– vystudoval Mat + Fyz na VŠ -> učil na gymnáziu

– pracoval také jako redaktor Mladé fronty či Mladého světa

– stejně jako Svěrák pracoval v Barrandovských film. studiích

Kulový blesk
Vrchní, prchni! – scénař: Z. Svěrák
Jára Cimrman, ležící, spící

Splečné knihy Svěráka a Smaljaka:

– všechny již několikráte dotiskovány:

Filmové komedie – osm scénářů Zdeňka Svěráka a Ladislav Smoljaka

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana II

a další

– kromě knih jsou v oblibě i audio či video nahrávky děl

= divadelní hra, komedie

– na rozdíl od ostatních děl: 3 části: -seminář

-předehra (část zkoušky hry Vlasta, příjezd Prácheňského)

-samotná premiéra hry Vlasta

->princip divadla v divadle

V předehře je představen známý herec Prácheňský, který má na premiéře zaskakovat jednoho z herců seskupení. Za jeho účast je mu přislíben veškerý výdělek večera (herci se mají radovat z pocty hrát s takovým umělcem).

Zatímco zprvu chovají všichni herci k Prácheňskému úctu, posléze zjistí, že o hře nemá potuchy. Postupně jeho vinou dochází k úplnému rozkladu hry (Prácheňský si plete postavy, používá repliky ze zcela jiných her, atp.). Přesto probíhá na pódiu určitý děj původní hry: je o Vlastě, které má značný majetek (a uchází se o ní kvůli tomu několik zájemců), ale nakonec se zjistí, že Vlasta není žena, ale muž (který se chtěl vyhnout vojně).

Kvůli Prácheňskému několikrát na pódiu vystoupí i zvědavý invalida Jirka Karásek, kterého má hrát principál. Jeho úkolem je navrátit dění do správných kolejí a napovídat (provádí velice hlučně).

Vlasta

– ráčkuje, dcera ze statku (ale ve skutečnosti muž-> nechce být odveden na vojnu)

– odmítá Bártu ale vyznání lásky Vogltanze jí nevadí

– na závěr hry: zjištění: Není Vlasta, ale Vlasta!

Vavroch

=Prácheňský – sebejistý známý herec (podle skutečné osoby), často zapomíná vlastní slova, během premiéry odbočuje od původního textu, pomáhá si úryvky z jiných inscenací (dohady s nápovědou, přeřeky svádí na opilství)

– přeje si smrt vlastní ženy (vzal si ji pouze pro peníze)

– sukničkář, jako vdovec se chystá oženit s Helgou-> proto hodlá Vlastu vystrnadit z domu

– nová závěť ho nepřekvapí- chystá se jí použít jako zkoušku Hediny věrnosti

– večer se dobývá do světnice Vlasty-> odhalení že je muž

– postava inspirovaná Maryšiným otcem

Doktor Vypich

– rodinný doktor a přítel, ráčkuje

– přijíždí na statek přepracovat závěť panímámy (Vavroch nic nezdědí)

– konec hry: zjištění že je pravým otcem Vlasty (zdění půl statku)

Šikovatel Vogeltanz

– z Českých Budějovic (často zmiňované)

– hledá po chalupách nové chlapce na vojnu

– na 1. pohled se zamiluje do Vlasty, chce si ji vzít i po zjištění že není žena

– při plánování svatby s Vlastou-> zmínka o postavě z hry DJC Lijavec

Bárta

– zamilován do Vlasty, ta ho ale odmítá (neustálé dotazy co všechno již nakrmil)

– vojně se vyhne díky skleněnému oku, po prozrazení Vlasty plánuje odejít na jiný statek

– hrán začínajícím hercem: řídí se pravidlem 10, zároveň ho i porušuje

Zvědavý invalida Jirka Karásek

-přijíždí na scénu v době potíží (kvůli Prácheňskému, ke konci hry již značně rozčílený)

Maminka Vlasty

– postava nahrazena figurínou v posteli

– těžce nemocná, všichni o ní mluví spíše jako o zesnulé

Helga

– ve hře pouze zmiňována

– pečuje o sebe, nejspíše pracuje jako společnice

 • SPISOVNÝ
 • hovorové i nespisovné výrazy, vulgarismy
 • přímá řeč, dialogy
 • groteska
 • ironie
 • černý humor
 • autoři si hrají s významem a různým spojením slov

– často se objevují úryvky či narážky na jiná díla (Maryša, Lucerna,…)

– hra je věnována starostovi obce, který právě slaví životní jubileum (zdůraznění české hry pro českého starostu českého města)

– drama se odehrává v zimě za autorovi současnosti (1910)

– k porozumění některých humorných částí – potřeba všeobecný přehled

– v DJC hrají pouze muži-> role žen v přestrojení (často odůvodněno, např. přeměnou ženy v muže-> Zlatovláska)

– Zdeněk Svěrák považuje tuto hru za nejlepší dílo JC

– 1995- obdržela hra cenu Alfréda Radoka za nejlepší div. hru roku 1994


Další podobné materiály na webu:

Záskok – rozbor díla k maturitě

Kniha: Záskok

Autor: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Rozbor přidal(a): Anežka Literová

Ladislav Smoljak (9. 12. 1931 – 6. 10. 2010)

 • Poté, co nebyl přijat na DAMU, vystudoval Pedagogickou fakultu UK – obor Matematika a Fyzika
 • Při škole byl režisérem divadelního spolku
 • Po škole byl učitelem na gymnáziu v Brandýse nad Labem
 • Byl redaktorem časopisu Mladý svět a podílel se na vytvoření čtenářské ankety Zlatý Slavík
 • V 70. letech 20. století byl scénáristou Filmového studia Barrandov
 • Společně se Zdeňkem Svěrákem založil Divadlo Járy Cimrmana
 • Politicky angažovaný
 • Zdeněk Svěrák o něm napsal knihu „Ladislav Smoljak, hrající, bdící“
 • Hrál v podstatě až do své smrti – naposledy 10 dní před 6. 10

Zdeněk Svěrák (28. 3. 1936)

 • Studoval na gymnáziu Voděradská
 • Chtěl se stát spisovatelem, ale protože neexistovala žádná spisovatelská škola, šel studovat Český jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě UK
 • Hrál v divadelním spolku Vysoké školy pedagogické, jehož režisérem byl o 5 let starší Ladislav Smoljak
 • Učil na základní škole v Měcholupech
 • Pod tlakem profesorů a kolegů vstoupil do KSČ, protože se domníval, že čím víc bude ve straně dobrých lidí, tím lépe ji půjde posunout k lepšímu
 • Vydával hudební texty pod pseudonymem Emil Synek
 • Kantorská práce ho neuspokojovala, protože jí chtěl skloubit se psaním, stejně jako vzor Alois Jirásek a jeho učitel z Obecné školy
 • Přijal proto nabídku účinkovat v rozhlase, kde se ve vysíláních z imaginární vinárny U Pavouka poprvé objevila postava Járy Cimrmana
 • Brzy se rozhodlo o založení Divadla Járy Cimrmana à Svěrák, Šebánek, Smoljak a Čepelka
 • října 1967 se konala premiéra Aktu – první hry Divadla Járy Cimrmana
 • V roce 1967 začal spolupracovat s Jaroslavem Uhlířem
 • Společně s Ladislavem Smoljakem napsal scénář k filmům jako: Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Ať žijí duchové!,
 • Obecná škola, Kolja, Vratné Láhve,…
 • Jeho filmy získaly několuk Českých lvů, dočkaly se dokonce dvou nominací na Oskara, ale bohužel ani jednou nezískaly
 • V letošním roce oslavil 80. narozeniny

Záskok (1994)

Literárně-historický kontext

 • Divadlo Járy Cimrmana je aktivní od 70. let 20. století, publikovalo i za dob normalizace, sametové revoluce a je aktivní dodnes
 • Před rokem 1989 skrytě parodovalo režim
 • Hra Záskok je z roku 1994 – po Sametové revoluci, po rozpadu Československa a dá se tedy považovat za hru současnou
 • Divadlo je založeno na mystifikaci diváků, fikci, objevují se projevy dramatického postmodernismu
 • Za autora všech her je považována fiktivní postava Jára Cimrman

Podobná divadla: Divadlo Semafor, Na zábradlí, Na provázku, Studio Y, Sklep

Téma

Drama o nešťastné premiéře hry Vlasta.

Obecně: Idealizace osobností, výklad života Járy Cimrmana, milá parodie režimu Rakouska-Uherska, ale i komunistického režimu v ČSR, Ruska,…

Hra Záskok: Jak sláva stoupá do hlavy, Strastí kočujících divadelních společností

Hra Vlasta: Boj o dědictví, svatba pro peníze, nevěra,…

Obecně: Citování Cimrmanových úspěchů, Cimrman x Stroupežnický,…

Hra Záskok: Karel Infeld Prácheňský, který si o sobě myslí, že je víc, než ostatní, protože je slavný, a přesto je to on, který hru zkazí. Rychlé hledání záskoku pro potřebnou premiéru. Museli si poradit se hrou, přestože jim chyběla jedna z postav.

Hra Vlasta: Vavroch si vzal Anastázii Machovou jen kvůli tomu, aby získal dědictví.

Hlavní myšlenka

Představit strasti Cimrmanovy kočovné herecké společnosti Lipany, jak odborně, tak na konkrétním příkladu. S lehkou ironií, satirickým pojetím kultu osobnosti (Karla I. Prácheňského), a parodií režimu (Tady vlevo, tady seděj vždycky blbci.)

K mnoha smolným stránkám Cimrmanova života patřila i chudoba. V jeho divadelní kočující společnosti Lipany se projevila mimo jiné velkou fluktuací herců. Pokud šlo o odchod domluvený domluvený s dostatečným předstihem, dala se situace zvládnout. Došlo-li k němu s křikem a prásknutím dveřmi a často jen pár hodin před představením, prožil soubor i jeho principál horké chvíle. Takové zkušenosti stojí v pozadí hry Záskok. Milovníkům díla tohoto zneuznaného Čecha se dostává do rukou svědectví z této oblasti mistrova života, v níž se nejvíc naplnil jeho osud – z divadla

Symboly

V samotné hře je použito rozličných prvků z předchozího odborného semináře. Př. V semináři se mluví o tom, že smích s pláč se dá předvést nejlépe škubáním ramen, ve hře pak Bárta škubá rameny; „Ty se směješ Bárto? Jo tak ty pláčeš.“

Časoprostor

Na prknech divadelní společnosti Lipany v nejmenovaném městě kolem roku 1910

Kompoziční výstavba

Na rozdíl od ostatních her divadla má 3 části.

 1. Odborný seminář
 2. Předehra
 3. Divadelní hra Vlasta

Kompozice je chronologická.

Literární forma – drama

Literární druh – epika

Literární žánr – komedie

Vypravěč

V samotném dramatu je použito scénické hudby – Herci si stoupli za oponu a zazpívali důležité informace. V odborném semináři jsou vypravěči různí herci Cimrmanova divadla.

Postavy

 • „dívka“ ze statku, ale ve skutečnosti je chlapec
 • Musí odmítat lásku podruha Bárty i poručíka Vogeltanze, právě proto, že je ve skutečnosti muž
 • Podle nové závěti má zdědit statek, ráčkuje
 • Prachobyčejný smradlavý podruh
 • Nechápavý, nahlouplý
 • Miluje Vlastu, ale ta jej neustále odmítá dotazy, jestli dal krmit vší zvěři
 • Má skleněné oko a to jej zachrání od vojny
 • Je hrán začínajícím hercem – porušuje zásady Cimrmanova hereckého desatera
 • Postava inspirovaná otcem Maryši
 • Otčím Vlasty, Anastázii Machovou si vzal pouze kvůli penězům a přeje si její smrt (Dá jí jed do mléka, ale Vlasta na to přijde a dá mléko kočce, která zemře)
 • Podvádí panímámu s Helgou z hospody
 • Večer se dobývá do světnice Vlasty à zjišťuje, že je to ve skutečnosti muž
 • Bývalá Machová, rozená Radhouzská
 • Ve hře je nahrazená figurínou ležící v posteli
 • Je těžce nemocná, všichni o ní mluví jako o nebožce
 • Rodinný přítel, kterého si Vlastička pozvala, aby jí pomohl sepsat novou závěť
 • Ráčkuje
 • Na konci hry se zjisti, že je ve skutečnosti Vlasty otec
 • Má posádku v Českých Budějovicích, přijde na statek, aby hledal vojáky
 • Zamiluje se do Vlasty na první pohled, a chce si ji vzít, přestože je muž

Zvědavý invalida Jirka Karásek

 • Principál herecké společnosti
 • Postava, která přijíždí na scénu v době, kdy už ani nápověda nepomáhá
 • Kvůli Prácheňskému přijíždí na scénu často
 • Ve hře se neobjevuje, je pouze zmiňována
 • Zřejmě se živí jako společnice a Vavroch jí hojně využívá

Vyprávěcí způsoby a typy promluv

 • Převažuje dialog, objevuje se i veršovaný monolog na konci hry
 • Přímá řeč

Jazykové prostředky a jejich funkce

 • V odborném semináři jazyk spisovný
 • V předehře nespisovný, hovorový, občas vulgarismy
 • Přímá řeč, dialogy
 • Černý humor
 • Hra se slovy, jejich významem

Tropy a figury a jejich funkce

 • K pochopení některých humorných pasáží je třeba všeobecný přehled
 • Záměna slov na základě spodoby znělosti

Zvláštnosti

 • V divadle nikdy nehrají ženy a žádní profesionální herci
 • Záskok dostal cenu Alfréda Radoka za nejlepší divadelní hru roku 1994

Divadlo Járy Cimrmana – Vyšetřování ztráty třídní knihy

Popis:
Odebírejte Mistrův oficiální kanál http://bit.ly/2ctgils a zhlédněte všechny celé hry http://bit.ly/2cBQCR2 Cimrman jako pedagog byl …

Leave a Reply